Flim Sinama

5 Bilim kurgu flim önerisi TAVSİYE

Geliş

2016 ‧ Dram/Gizem ‧ 1 saat 58 dakika

Geliş flimi uzaylıları konu alan oldukça sıra dışı olan bir bilim kurgu flimidir.

Flimin özeti şu şekildedir

Arrival bir bilim-kurgu dram (sci-fi drama) filmi. Başrollerinde Amy AdamsJeremy Renner, ve Forest Whitaker yer alıyor. Ted Chiang‘ın “Story of Your Life” isimli, 2000 Nebula ve 1999 Sturgeon ödüllü kısa hikayesinden uyarlanan filmin senaryosu Eric Heisserer‘a ait. Yönetmen koltuğunda Incendies (İçimdeki Yangın), Prisoners (Tutsak), Sicario ve Enemy (Düşman) gibi filmlerden tanıdığımız Denis Villeneuveoturuyor.
Arrival (Geliş), uzaylıların gelişini bugüne kadar kimsenin yapmadığı biçimde ele almış, olaya tamamen farklı bir perspektiften bakmış. Uzaylıların gelişini birçok kez izledik. Bazı filmlerde biz onların gezegenine gittik, bazılarında onlar dünyamıza geldiler. Bazen barış için gelmişlerdi bazen de dünyamızı işgal etmek istiyorlardı. Çoğu zaman İngilizceyi oldukça iyi biliyorlardı ve sadece Amerika’yı ziyaret ediyorlardı. İşte Arrival’ı farklı kılan bu. Bu sefer bir Hollywood klasiği olarak uzaylılar sadece Amerika’yı ziyaret etmiyorlar, dünyamızın 12 farklı köşesine tanımlanamayan cisimler bırakıyorlar. Filmi diğer filmlerden ayıran bir diğer nokta da uzaylılar geldiğinde onlarla nasıl iletişim kuracağımız sorusunu yanıtlaması. Aynı zamanda filmde uzaylılar geldiği zaman psikolojik açıdan tepkilerimizin ne olacağı, bu yeni canlılar hakkında neler düşüneceğimiz de ele alınmış.
(Fazla ayrıntıya girmeden film hakkındaki görüşümü öğrenmek istiyorsanız. Doğruca değerlendirme bölümünü okuyabilirsiniz.)

 

Arrival hakkında ne kadar az bilirseniz o kadar iyi, ancak yine de gidip gitmemeye karar vermeniz için şöyle kaba taslak bir özet geçeyim. (Az da olsa spoiler içeriyor. Bu konuda takıntılıysanız okumamanızı öneririm.)
12 uzay gemisi, beklenmedik bir şekilde atmosferimize girip farklı noktalara iniş yapmış. (aslında havada duruyorlar desek daha doğru) Dünyadaki askeri güçler panik halinde. Ancak içlerinden biri öfkeyle davranmandan önce gemilere yakın yerlerde temas ve iletişim noktaları kurmuşlar. Amerikan hükümeti iki uzman getiriyor: az bilinen dillerin çevirilerinde uzmanlaşmış bir dilbilimci olan Dr. Louise Banks (Amy Adams) ve iletişim meselelerini normal insanların sayısal denklemleri çözdüğü biçimde tahlil eden* bir matematikçi olan Ian Donnelly (Jeremy Renner).
12 gemiden biri Amerika’nın Montana eyaletine iniş yapmış. İkili apar topar uzay gemisinin yanına kurulan ana kampa getiriliyor. Her 18 saatte bir uzay gemisinin kapısı açılıyor ve bir keşif ekibinin içeri girmesine izin veriliyor. Louise ve Ian, uzaylılarla aramızda bulunan iletişim engellerini yıkmakla görevlendirilmiş. İki uzaylı temsilcisi de insanlarla her gün buluşmakla görevli. (Ian onlara Abbott ve Costello isimlerini veriyor.) Bu noktadan itibaren Arrival, askeri kuvvetler dünya dışı misafirlerimize nükleer silahlarla saldırmadan önce, uzaylılar ve insanlar arasında paylaşılan ortak, düzgün bir dil kurmak için gergin, endişeli, canlandırıcı ve ödüllendirici bir yarış haline geliyor.

Açlık Oyunları

Roman, uzak ve belli olmayan bir gelecekte Kuzey Amerika’da kıyamet sonrasında kurulmuş Panem’de yaşayan 16 yaşındaki Katniss Everdeen’nın ağzından anlatılmaktadır. Halk, gelişmiş bir şehir olan Capitol tarafından yönetilmektedir. Panem adlı bir ülkede 13 mıntıka vardır ve bu mıntıkaları Capitol yönetmektedir.13. mıntıka yıllar önce Capitol’e karşı bir isyan çıkartmıştır. Bu isyanda Capitol 13. mıntıkayı yerle bir etmiştir ve kalan 12 mıntıka içinse ceza olarak ”Açlık Oyunları” adlı bir bela açmıştır. “Açlık Oyunları” her yıl ülkenin on iki mıntıkasından seçilen 12-18 yaş arası bir kız ve erkeğin tek kişi kalana kadar savaştığı bir televizyon programıdır. Kura ile çekilen kişiler bu oyuna katılmakta, izleyicilerin canlı olarak seyrettiği bu müsabakada ölümüne oynamaktadırlar.

kitaptan esinlenmiş olan flim oldukça iyi bir oyuncu kadrosuna sahiptir.Flim 4 seriden oluşmaktadır.

 

Dünyalar Savaşı

Hayatında kendisini mutlu hissetmeyen, işleri yolunda gitmeyen Ray Ferrier’in sorumlu olduğu bir ailesi vardır. Kazancı düşük ve yetersiz olmasına rağmen onların yaşamlarını sürdürmelerini sağlamaya çalışır. New Jersey’de yaşamaktadır. Bir gün üç ayaklı dev savaş araçları ile uzaylılar gelip dünyayı ele geçirirler. Kahramanımız ise kızını ve tüm ailesini korumak zorundadır. Orson Welles aracılığı ile radyo piyesi olarak da kullanılan ve Marslıların istilası diye insanlığı endişe girdabına sürükleyen bu kült bilim kurgu, H.G.Wells’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin bütçesi dev boyutlara ulaşmıştır. Yönetmenin Spielberg olması da cabası.

Hava Bükücü

 

Su, Toprak ve Hava Milletinin Ateş Ülkesinin zorbalığına direnmesinin hikayesinin aktarıldığı bu filmin başlangıcında Hava, Su, Toprak, Ateş Kaderleri birbirine bağlanmış dört ülke olarak karşımıza çıkıyor. Ateş Ülkesi’nin diğerlerine karşı acımasız bir savaş başlatmasıyla bir anda herşey değişir. Devasa bir yüzyıl geçmiştir ancak bu yıkım sürecini değiştirecek en küçük bir umut belirtisi görünürde yoktur. Nickelodeon yapımı animasyon televizyon dizisini temel alan The Last Airbender, Aang’ın hayatta kalma mücadelesinin açılış bölümüdür.

Umarım flimleri beğenirsiniz.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top