Web Araçları

Adsense Kazancından KDV Alınamaz [GEREÇEMİZ]

Hepimizin bildiği üzere Google ‘nin bize sunmuş olduğu adsense diye bir ürün var.Birçok website sahibi, Youtube kanal sahibi, blog yazarı vs. adsense üzerinden gelir elde etmekteyiz.Son aylar içinde adsense üzerinden kazanç elde edenleri panikleten bir durum var.Şöyle ki; Adsense’den gelir elde edenlerin, vergi ( KDV ) ödemeleri, geç ödemeleri sonucunda ise vergi cezası ile karşılaşmaları şu sıralar gündemde.
Tabii ki, konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan vergi daireleri, diledikleri gibi ceza kesiyorlar.Bu ceza ile karşılaşanlar ise mahkemeyle 2 – 3 yıl uğraşmak yerine haliyle, cezayı kabulleniyorlar.

Genel olarak farklı kaynakları takip ettiğimde, 100K gelirden 25K KDV alınıyor.Fakat şöyle bir durum var, adsense ile gelir elde edenlerden prosedür sonucu vergi alınsa da, işin yasal boyutu öyle değil !

# Adsense Kazancından Vergi Alınmaz ! Neden mi ?
Öncelikle nereye sorarsanız sorun, yurt dışı firmalarından elde edilen kazancın, KDV yükümlülüğü yoktur. Website yazarları yada youtube kanalları üzerinden gelir elde edenler, google yada youtube, bunlar yabancı firmalardır. Kaldı ki, youtube ve google ortak çalışmaktadır.
Bu firmaların adı altında çalıştığımızdan dolayı, vergi ödeme gibi bir durum, söz konusu değildir.Vergi dairesine gidip sorulduğunda size, websitenize gelen ziyaretçilerin yada youtube videolarınızı izleyenlerin, Türk takipçilerinizin olduğunu belirtmekteler.Aslında web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, Türk olsa da, siz google adına çalışıyorsunuz.Youtube videolarınızı izleyenler Türk olsa da, siz youtube adına çalışıyorsunuz.
Google yada Youtube adına çalışıp, onlara kazandırıyorsunuz, onlarda bu kazançtan size payınızı veriyor.

# Adsense kazancınızdan ceza kesmek isteyenlere şunları söyleyebilirsiniz.
Biz sitemize giren ziyaretçiden para almıyoruz.
Biz sitemize giren ziyaretçiye fatura kesmiyoruz.
Biz bu hizmeti Google’a veriyoruz.
Google bizim girdiğimiz içerikler ile kazanıyor ve bu kazançtan bize payımızı veriyor.
Faturayı Google’a kesiyoruz.
Yani bu işin tanımı hizmet ihracatıdır.

Sonuç ; Yabancı firmalardan kdv alınmaz.Google adına çalıştığımız için, adsense ‘den kazandığımız paranın, vergilik bir durumu yoktur.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top