Genel & Yaşam

AliExpress Neden Ucuz? AE Hakkında Herşey

Bazı ürünleri almak istediğimizde paramız yetmeyebiliyor, ancak benzer ürünler daha ucuz fiyatlara bazı yabancı marketlerde bulunabiliyor. Peki neden AliExpress e-ticaret sitesinde benzer ürünler daha ucuza satılıyor? Yazımızda bu soruya cevap vereceğiz.

AliExpress ve Ucuzluk

Bir ürünün fiyatı hepimiz için çok önemlidir. Bir yerde diğerinden 1TL bile ucuz olsa onu tercih ederiz. Durum AliExpress gibi sitelerde çok daha farklı olabiliyor. Türkiye’de 100TL’ye alabildiğiniz bir ürünü 10TL’ye bile bulabilmeniz olası.

İlk olarak AliExpress’in bir Çin merkezli firma olduğunu ve ürünlerin çoğunun Çin’de üretildiğini unutmayalım. Küçüklüğümüzden beri duyduğumuz Çin Malı çakmadır sözü kısmen de olsa geçerli.

Vergiler

AliExpress’te bir ürünü alırken neredeyse %0 vergi veriyorsunuz. Bu da ürünün ucuzlamasına neden oluyor. Örnek olarak ülkemizde vergisiyle 100TL’ye satılan bir ürün vergisiz 50-60TL’ye denk geliyor. Bu sebeple aynı ürünü AliExpress’ten alırsanız vergisiz fiyatıyla alabilirsiniz.

Maliyet

AliExpress’te satılan ürünlerin bir çoğu Çin üretimli olduğu için maliyetleri de az oluyor. Kaliteli olup olmadığı üründen ürüne değişir ancak kullanılan materyallerin diğer ülkelerin maliyetlerinden çok daha düşük olduğu açık.

Çakma

Hepsi olmasa da AliExpress üzerinden çok çok ucuza satılan ürünlerin ucuz olmasının nedeni çakma olmalarından da olabiliyor. Ülkemizde 50$’a satılan bir ürün burada 1$ ise, o ürünün orjinal olmasını çokta beklemeyin.

Gümrüğe Dikkat!

Teksil, takı, ayakkabı ürünleri aldığınızda gümrükte pek bir sorunla karşılaşmıyorsunuz ancak ülkemizde vergisi ciddi oranlarda olan ürünler aldığınızda gümrükte takılma riski var. Ülkemizde 3000TL’ye satılan bir telefonu AliExpress’ten 2000TL’ye alırsanız, siparişiniz geri dönebilir. Bu tür konularda dikkatli olmalısınız ve alacağınız mağazanın güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. İade ve değişim hakkına sahip olmadan ürün satın almayın.

Siz hiç AliExpress’ten ürün satın aldınız mı? Tecrübelerinizi bizimle paylaşın! Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top