Meslek

Amerika’da diş hekimliği Başvuru Hakında Bilgi

Türkiye’den mezun olmuş bir diş hekiminin Amerika’da muayenehane açıp akredite olarak çalışabilmesi için üç yol var. Bu üç yolun tamamında öncelikle NBDE Part 1, Part 2 ve TOEFL skoru gerekli olacak.

  1. AEGD/GPR eğitimi almak. Bu surec eyaletten eyalete degisebilir. Florida (2 yıl), Wisconsin(1 yıl) ve Virginia’da (1 yıl) eğitim aldıktan sonra bu eyaletlerde bir diş hekimi olarak çalışılabiliyor.
  2. Special Residency (Protez, Endo vs) eğitimi almak. Bu eğitim 2 yıldan başlar 4 ya da 5 yılı bulabilir. Bu eğitimi aldıktan sonra her yerde çalışamazsınız. Belli eyaletlerde çalışabilirsiniz. Bu eyaletler şunlar; Texas, Ohio, Washington, Wisconsin, Virginia, Chicago, Michigan, NYC, Massachusetts, Maryland.
  3. DMD / DDS degree almak. Bu eğitimi aldığınızda tüm eyaletlerde çalışabilirsiniz.

Bu eğitimlerinin tamamını CODA akredite bir programdan tamamlanması gerekiyor. Bu programlar da ADA resmi sitesinde mevcut. Her üniversite bu eğitimi veriyor olabilir, ama CODA akredite olmayabilir. Buna dikkat etmek gerekiyor.
Bu üç eğitim tiplerinin tamamı paralı, 1 yıllık ücret 40 bin ile 70 bin dolar arasında değişiyor. Çok nadiren student stipend veren yerler oluyormuş. Ama efsane gibi bir şey. Ama hemen hemen her yerde bu eğitim için kredi almak mümkün. Önemli olan üniversitelerdeki kontenjanlar ve bu kontenjanlara girebilmek. NBDE sınavlarını başarı ile geçmek, iyi bir İngilizce sahibi olmak yeterli olmayacaktır. Ekstra sertifikalar ve güzel bir özgeçmiş ile ancak üniversitelere kabul alınabiliyor. Yani uğraşmak gerekiyor. Kontenjanlar az ama yabancı diş hekimi başvuruları fazla. Hindistan ve uzak doğudan gelenlerin arasından sıyrılıp girmek gerekiyor.

Uzmanlık meselesi ise biraz muallakta olmakla beraber bildiğim şey şu ki, ABD’den akredite olmadan uzmanlığa başlamak çok zor bir şey. Hatta olamayacak bir şey. Ancak bir üniversitede researcher olarak PHD yapılabilir. Ama bu akademik bir yol olarak kalır, lisanslı bir diş hekimi olmak için yine akredite olmak gerekecek.
Zaten ABD’de akredite diş hekimi olduktan sonra uzman olmanın çok da bir önemi yok. Çünkü yapabildiğin her şeyi zaten yapma hakkın var, Türkiye’deki gibi illa bir alanda uzman olma gerekliliği yok. İmplantı sadece cerrah yapar diye bir şey yok. Tüm akredite hekimler yetenekleri ölçüsünde işlerini yapabiliyorlar.
Akredite olan birisi uzmanlık yapar mı, hiç sanmam.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top