Meslek

Amerika’da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Bulmak Başvurulacak Yerler

GC çıktıktan sonra US ile ilgili araştırmalara başladım.

 1. Linkedin hesabım vardı zaten (yoksa kesinlikle açın). Profilinizi mümkün olduğunca detaylı düzenleyin. Dilini ingilizce yapın ve profil mesajınıza iş aradığınıza dair mesaj yazın. ( https://www.linkedin.com/in/caglarorhan/)
  Benimki: “Looking for a new challenge / opportunity”
  Tüm profiliniz gerçek bilgilerden oluşsun. Sahte ya da abartı bilgi vermeyin. Sertifikaların ilgili iş alanında işinize yarayacağını düşündüklerinizi kaydedin.
  Linkedin’de anahtar kelimesi arayarak linkedin’in dikkatini çekin. Linkedin’in jobsearch uygulamasını indirip oradan düzenli olarak size uygun iş ilanlarını görüntüleyin. Daha iyisi bu ilanların aranan özellikler kısımlarındaki metinleri olduğu gibi alıp parse ederek R studio gibi bir programla frekans analizi yapıp hangi özellikleri istiyorlar not edin.
  Örneğin en çok aranan kelime “experience” olacaktır.
 2. GIT ve/veya GitLab hesabı yoksa mutlaka açın. Aynı şekilde profiliniz gerçek olsun. Tüm çalışmalarınızı buralara taşıyın. Benim github: https://github.com/caglaror
  Gist (Github) kullanın. Kendi projelerinizi Git’e koyduğunuz gibi oradaki destek isteyen istemeyen ama ilgi ve becerinize uygun tüm projelere fork atıp destek çıkın (kodları inceleyip eklemek/refactor etmek istediğiniz yerleri commitleyin).
 3. Leetcode, HackerRank gibi yazılım sorularının yayınlandığı sitelere mutlaka katılın, soruları çözün, challange’larda yer alın. Skorunuzu arttırın.
  Benim hackerrank: https://www.hackerrank.com/caglaror (tamam skorum düşük henüz 🙂 )
 4. Genel CS konularında mutlaka can alıcı konuları iyi-kötü bilin. Önemli noktalarda, mülakat sorusu gelebilecek noktalarda bilgi sahibi olun. Bu IT mülakatı konusunda adeta “bible” olmuş olan Gayle Laakmann McDowell’in “Cracking The Coding Interview 189 Programming Questions & Solutions” kitabının son 6. baskısını bulup okuyun, yazılanları harfiyen yapın. Konuları yutun.
  Bu konular: Design patterns, Data Structers, Algorithms, Complexity, Temel Matematik, Calculus 1-2, Bit işlemleri vb
 5. Bir developerın uzman olmasa da bilmesi gereken DevOps konularını, Sistemle (linux, ios, windows) ilgili bazı detayları, test konularını, iş akışlarını, dökümantasyonu, web özelinde protokolleri, bazı kilit kavramları kullanamasanız da nedir neye yarar bilin. “Rest API nedir Restfull nedemektir? HTTP ile raw request yazabilir misiniz?” “Git ile bir önceki commit’e dönebilir misiniz?”, “Hangi tür projede Agile hangisinde waterfall yeterlidir?”, “Scrum nedir?” gibi sorulara en azından fikir yürütecek kadar kulak aşinalığı olsun.
 6. Udemy gibi video eğitim sitelerinden temelden karmaşığa doğru ilgili olduğunuz alandaki kursları tek tek alın. Bolca proje yapın. Olmadı videoyu yeniden yeniden izleyin. Coursera vb. sitelerden aynı konudaki dersleri alın. Bir çok ücretsiz benzer siteden (listesini ayrı bir post olarak ekleyeyim ve hep beraber oraya yorumları yazalım).
 7. Stackoverflow sitesinde sorulan sorulara verilen pek çok cevapta çok güzel trikler gizli. O nedenle çalışılan konuyla ilgili tüm soruların oradaki cevaplarına sabırla bakmakta fayda var. Facebook’ta ilgili konuların gruplarına üye olup gelişmeleri oradan da takip etmeli. Twitter’da konunun öne çıkan isimlerini ve varsa konunun resmi sayfasını mutlaka takip etmeli. Meetup gibi uygulamalardan kendi bölgemizdeki ilgili konu hakkında toplantı, eğitim, seminer varsa mutlaka takip etmeli.
 8. Özellikle açıkkaynak ve özgür yazılım taraflarıyla ilgiliysek Linux Yaz Kampı gibi mucizevi bir etkinliği kaçırmamalı. VE hatta Akademik Bilişim’in etkinliğini de mutlaka ajandaya almalı. İlinizdeki konu gruplarına mutlaka yakın markaj yapmalı. JSİstanbul, PHPAnkara gibi…

Şimdilik bunlar. Bu başlığı uzatacağım ama sonraki postu kendi konum olan “front-end/ back-end web developer” olarak neler yaptım. Onlardan bahsedeyim.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top