Mobil

Android Auto Nedir ve Nasıl Kullanılır? Detaylı

Android Auto, çoğu Android telefonunda çalışan bir uygulamadır, ancak tek başına çok fazla işlem yapmaz. Sürüş sırasında kullanımı kolay bir Android telefonu oluşturmanın alternatif bir yolu. Ekran, bir bakışta okunması daha kolay olacak şekilde tasarlanmıştır ve ses kontrolleri Google Asistan aracılığıyla yoğun şekilde entegre edilmiştir.

Android Auto, bağımsız bir uygulama olarak işlev görse de, aynı zamanda, dokunmatik ekranlı araç radyoları da oluşturulmuştur. Bu uyumlu araç radyolarından birine bağlandığında, uygulama telefon ekranını radyo ekranına yansıtma ve direksiyon simidi ses kontrolleri gibi özelliklerle entegre etme yeteneğine sahiptir.

Android Auto Ne Yapabilir?
Android Auto, telefonunuzda otomobilde kolay kullanım için tasarlanmış bir kaplamadır, ancak aynı zamanda araç radyolarıyla da arayüz oluşturabilir. Android Auto, bir Android telefonun kendi başına yapabileceği pek çok şey yapabilir, ancak bir otomotiv ayarı için ince ayarlanmış bir özellik.
Temel fikir, sürüş sırasında telefonla uğraşmanın hem zor hem de doğası gereği tehlikeli olduğu ve bunun Android Auto sayesinde biraz kolaylaştırılmasına yardımcı olmaktır.

Android Auto’nun üç ana işlevi, adım adım yol tarifleri, eller serbest arama ve bir müzik çalardır. Ancak, sistem bunun ötesinde özelleştirilebilir. Örneğin, sırayla Android Auto’daki dönüş yönleri, Google Haritalar tarafından işlenir, ancak Waze entegrasyonu da desteklenir.

Android Auto’daki ses çalar da çok esnektir. Varsayılan Google Play Müzik iken, telefonunuzdaki şarkıların yerel kütüphanesini veya Google Play Müzik Tam Erişim’i dinleyebilirsiniz.
Uygulama aynı zamanda Pandora ve Spotify gibi servislerle entegrasyonu, Pocket Casts gibi podcatcher’ları ve daha pek çok şeyi desteklemektedir.

Android Auto ayrıca, bulunduğunuz konumdaki koşulları göstermek için yerleşik bir hava durumu içerir, bu da uzun yol yolculuklarında çok faydalıdır, telefonunuzun çeviricisiyle entegrasyon ve Skype gibi diğer sohbet ve sesli uygulamaları destekler.

Bir metin mesajı veya Skype gibi bir uygulama üzerinden bir mesaj aldığınızda, Android Auto bunu sesli olarak okuyabildiğinden, gözlerinizi yoldan ayırmanız gerekmez.

Android Auto’yu Nasıl Kullanıyorsunuz?

Android Auto’yu telefonunuzda veya uyumlu bir araç radyosunda kullanabilirsiniz. Android Auto’yu kullanmanın iki farklı yolu vardır: telefonunuzda bağımsız bir deneyim olarak veya uyumlu bir araç radyosu veya bilgi-eğlence sistemi ile uyumlu olarak. Her iki yöntem de benzer bir yarar sağlar, ancak Android Auto’yu uyumlu bir dokunmatik ekranlı araç radyosu ile entegre etmek, üstün bir deneyimdir.

Android Auto’yu kendi başına bir telefonla kullanırken birkaç farklı seçenek vardır.

Android Auto’nun bu en temel kullanımı, telefon görüşmesi yaparken veya alırken telefonun hoparlörü açacağından, eller serbest görüşmeye erişim sağlar. Bu modda telefon ekranının, Android Auto olmadan, büyük metin ve dağınıklık olmaması nedeniyle okunması daha kolay.

Daha fazla entegrasyon için, telefon herhangi bir Bluetooth özellikli araç radyosuyla eşleştirilebilir veya bir aux kablosu, FM vericisi veya benzer başka bir yöntemle radyoya bağlanabilir.
Bu tür bağlantı, araç ses sistemi üzerinden oynatmak için Spotify’dan müzik veya Google Haritalar’dan yol tarifi gibi Android Auto’dan ses almanıza olanak tanır.

Android Auto’yu kullanmanın diğer bir yolu, uyumlu bir telefonu uyumlu bir araç radyosuna veya bilgi-eğlence sistemine bağlamaktır.
Bu, Android Auto’yu telefonda çalıştırıp USB veya Bluetooth ile uyumlu bir araca bağlayarak gerçekleştirilir. Bunu yapmak, telefonun ekranını, radyo ekranında biraz değiştirilmiş bir şekilde yansıtır.

Bir telefon Android Auto aracılığıyla bir araba radyosuna bağlandığında, telefon ekranı boş kalır ve radyo ekranı kapanır.
Telsiz ekranında normalde telefonda görüntülenen tüm bilgiler görülebilir.

Araba radyosu dokunmatik ekranları tipik olarak telefon ekranlarından çok daha büyük olduğu için, bu, sıralı yol tariflerine bakmanın veya Spotify çalma listesindeki bir sonraki şarkıya atlamanın normalde yalnızca telefonla olduğundan daha kolay olmasını sağlar.

Telefonunuzu Android Auto’ya Bağlama
Android Auto ile bir arabada bir telefona radyo veya bilgi-eğlence sistemine bağlanması kolaydır, ancak başlamadan önce birkaç şeyin olması gerekir. Öncelikle, telefon en az Android 5.0 (Lollipop) olarak güncellenmeli veya Android Auto hiç çalışmayacak.
Telefonun ayrıca Android Auto yüklü olması ve araç radyosu veya bilgi-eğlence sisteminin Android Auto ile uyumlu olması gerekiyor.

Bu özelliklerin tümü sağlanmışsa, Android Auto’ya bir telefon bağlamak oldukça kolaydır:

  1. Bu işlemin çalışması için telefonunuzun internet bağlantısını kontrol edin. Güçlü bir Wi-Fi veya mobil veri bağlantısı
  2. Aracın parkta olduğundan emin olun.
  3. Aracı aç.
  4. Telefonu aç.
  5. Telefonu bir USB kablosuyla araca bağlayın.
  6. Güvenlik Uyarısını ve Android Auto kullanımıyla ilgili şartları ve koşulları inceleyin ve kabul edin.
  7. Telefonunuzdaki ekran komutlarını takip edin. Daha önce Android Auto’yu ayarlamadıysanız, çeşitli izinlere uygulama erişimi vermeniz gerekecektir.
  8. Araç radyosu veya bilgi-eğlence sisteminizin ekranında Android Auto uygulamasını seçin ve ekrandaki komutları izleyin.

Bu işlemi ilk kez gerçekleştirdikten sonra, Android Auto’yu istediğiniz zaman etkinleştirmek için telefonunuzu USB üzerinden bağlayabilirsiniz.
Kablolu bir bağlantı kullanmanız uygun değilse, telefonunuzu Bluetooth ile eşleştirmeyi seçebilirsiniz.

Android Auto ile Google Asistan’ı Kullanma

Google Asistan ayrıca Android Auto ile çalışır. Google Asistan doğrudan Android Auto ile entegre edilmiştir.
Bu, normalde uygulamanızdan çıkmadan yapacağınız bilgilerin tümüne erişebileceğiniz anlamına gelir.

Örneğin, yakındaki benzin istasyonlarını sorarsanız Google Asistan, Android Auto’yu kapatmadan yakındaki benzin istasyonlarının haritasını çıkarır. Halen devam etmekte olan bir güzergahınız varsa, bu rota boyunca özel olarak benzin istasyonlarını gösterecektir.
Elbette, Google Asistan entegrasyonu arabanızın çok ötesinde. Akıllı ışıklar veya Google Home’a ​​bağlanan akıllı bir termostatınız varsa, uzun vadede nihayet sona erdiğinde işlerinizin hoş ve rahat olmasını sağlamak için Android Auto üzerinden Google Asistan’a sorabilirsiniz.

Android Auto ile Uygulamaları Kullanma
Android Auto ile iyi bir şekilde arayüz oluşturulacak bir dizi uygulama var. Android Auto’da yapılan temel işlevlere ek olarak, bir dizi başka uygulamaya da destek veriyor. Destek sınırlıdır, çoğu Android uygulaması, Google’ın Android Auto uyumluluğuna ilişkin oldukça sıkı kurallarına uymuyor, ancak popüler eğlence, bilgi ve iletişim uygulamalarının bir çoğu, kullanıcıların ilgisini çekti.

Android Auto ile bir uygulamayı kullanmak için önce indirip yüklemeniz gerekir. Zaten telefonunuzda yüklü Waze veya Spotify gibi bir uygulamanız varsa, o zaman sen hazırsın. Android Auto, telefonunuzda görüntülenme şeklini değiştirdiğinden, yüklenecek ek bir şey yoktur.

Amazon Müzik ve Pandora gibi bazı uygulamalar, telefonun uyumlu bir araç radyosuna bağlı olup olmadığını gösterir. Bu uygulamalara, kulaklık simgesine iki kez dokunarak ve ardından istenen uygulamayı seçerek erişilebilir.
Waze gibi diğer uygulamalar, yalnızca telefon ekranı uyumlu bir araç radyosu ekranına yansıtıldığında çalışır.

Android Auto ile Hangi Telefonlar ile Çalışıyor?
Android Auto çoğu Android telefonla çalışır. Temel gereksinim, telefonun Android 5.0 (Lollipop) veya daha yeni bir sürümünü çalıştırması gerektiğidir. Bu, Android cihazların yüzde 90’ından fazlasını kapsamaktadır.
Android Auto, Lollipop’ta çalışırken, Google en iyi performans için Android 6.0’ı (Marshmallow) önerir.

Herhangi bir telefonun yetenekleri de Android Auto’nun ne kadar iyi çalıştığını etkileyecektir. Örneğin, bir telefon zaten yavaş ve yanıt vermiyorsa Android Auto’nun uygun bir sürümüne sahip olsa bile Android Auto’yu çok iyi çalıştırmak mümkün değildir.

Hangi Otomobillerde Otomatik Çalışıyor?
Android Auto uyumluluğu çoğu otomobil üreticisinden ve bir dizi satış sonrası otomobil radyosu üreticisinden edinilebilir. Liste her yeni model ile her yıl büyür ve değişir, ancak Chevrolet, Honda, Kia, Mercedes, Volkswagen, Volvo ve diğerlerinin hepsi, araçlarının bir kısmında veya hepsinde Android Auto entegrasyonu sunuyor.

Satış sonrası tarafında, Android Auto ile uyumlu kafa üniteleri Kenwood, Panasonic, Pioneer ve Sony gibi üreticilerin kullanımına sunulmuştur.

Google, Android Auto ile uyumlu kapsamlı bir araç listesini sunuyor, güncel ve planlı modeller dahil.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top