Mobil

Android Picture-in-Picture Nasıl Kullanılır ? Detaylı

Picture-in-Picture (PiP), Android 8.0 Oreo ve sonraki sürümlerini çalıştıran Android akıllı telefonlarda kullanılabilen bir özelliktir. Android Oreo özelliği olan Picture-in-Picture ile çoklu pencere işlemindeyken favori videolarınızı izlemenizi sağlar.

Çoklu görevleri yapmanızı sağlar. Örneğin, bir arkadaşınızla görüntülü sohbet ederken veya Google Haritalar’da yol tarifi alırken aynı anda bir YouTube videosu izleyebilir, bir restoranı arayabilirsiniz.

Kulağa tuhaf geliyor ancak, uygulamadan uygulamaya geçiş yapan, ağır çoklu görevler için güzel bir özellik. Bu özellik her gün kullandığınız bir şey olmayabilir, ancak kesinlikle denemeye değer.

Ayarlamak ve kullanmak için aşağıdaki talimatları izleyin.

Not: Android telefonunuzun markasından bağımsız olarak aşağıdaki uygulamalar ve talimatlar uygulanabilir: Samsung, Google, Huawei, Xiaomi vb.

Picture-in-Picture (Resim İçinde Resim) ile Uyumlu Uygulamalar

Android 8.0 Oreo Ekran Görüntüsü
Bu bir Android özelliği olduğundan, Google’ın en iyi uygulamalarının çoğu Picture-in-Picture özelliğini destekliyor. Chrome, YouTube ve Google Haritalar dahil.

Bununla birlikte, YouTube’un PIP modu, reklamsız platform olan YouTube Red’e abonelik gerektirir. Bunun yolu, YouTube videolarını kullanmak yerine YouTube videolarını Chrome’da izlemek.

Diğer uyumlu uygulamalar arasında açık kaynaklı bir video platformu olan VLC, Netflix (Android 8.1 güncellemesi ile), WhatsApp (görüntülü sohbetler) ve Facebook (videolar).

PiP Uygulamalarını Bul ve Etkinleştir

Android ekran görüntüleri
Bu özellik tüm uygulamalarla uyumlu değildir ve bir uygulamanın bu işlevi destekleyip desteklemediğini belirtmek geliştiricilere bağlıdır (her zaman bunu yapmazlar). Resim içinde resim özelliğini destekleyen cihazınızdaki tüm uygulamaların bir listesini görebilirsiniz.
Öncelikle uygulamalarınızın güncel olduğundan emin olun, sonra:

  • Akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki Ayarlar’a gidin.
  • Uygulamalar ve Bildirimler’e, ardından Gelişmiş’e dokunun.
  • Özel Uygulama Erişimi’ne, ardından PIP’e dokunun.

Ardından destekleyen ve PIP etkin olan uygulamaların bir listesini alırsınız. Bu özelliği uygulama yüklendiği anda devre dışı bırakmak için bir uygulamaya dokunun.
Resim içinde resim ver seçeneğinin onay kutusunu sola kaydırarak kapalı konuma getirin.

Picture-in-Picture (PiP) nasıl başlatılır

Android 8.0 Oreo Ekran Görüntüsü
Uygulamaya bağlı olarak resim içinde resim yayınlamanın birkaç yolu vardır. Google Chrome ile bir videoyu tam ekrana ayarlamanız ve ardından Ana Ekran düğmesine basmanız gerekir.

YouTube videolarını Chrome’da izlemek istiyorsanız, birkaç adım daha var.

  1. Muhtemelen mobil sitesine (m.youtube.com) yönlendirilecek olan YouTube web sitesine gidin.
  2. Üç noktalı menü simgesine dokunun.
  3. Masaüstü sitesinin yanındaki kutuyu işaretleyin.
  4. Bir video seçin ve Oynat’a basın.
  5. Videoyu Tam Ekran olarak ayarlayın.
  6. Cihazınızdaki Ana Ekran düğmesine basın.

YouTube uygulamasında, sadece bir video izlemeye başlayabilir, ardından Ana ekran düğmesine basabilirsiniz.

VLC gibi bazı uygulamalarda, yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, öncelikle uygulama ayarlarındaki özelliği etkinleştirmeniz gerekir. WhatsApp’ta, görüntülü görüşme yaparken, resim içinde resmi etkinleştirmek için Geri düğmesine dokunun.

Picture-Picture Denetimleri

Android 8.0 Oreo Ekran Görüntüsü
En sevdiğiniz uygulamada PiP’yi nasıl başlattığınızı öğrendiğinizde, videonuzla veya ekranınızın sol alt kısmında diğer içeriklerle birlikte bir pencere görürsünüz.

Kontrollere bakmak için pencereye dokunun: Oynatma, Hızlı İleri Sar, Geri Sar ve tam ekrandan uygulamaya geri döndüren bir Maksimize Et düğmesi. Çalma listeleri için Hızlı İleri düğmesi, listedeki bir sonraki şarkıya gider.

Pencereyi ekranın herhangi bir yerine sürükleyebilir ve reddetmek için ekranın altına doğru çekebilirsiniz.

YouTube dahil olmak üzere bazı uygulamalarda, görsellere ihtiyacınız yoksa arka planda ses çalmanızı sağlayan bir kulaklık kısayolu bulunur.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top