Mobil

Android Silinen Metin Mesajlarını Geri Getirme

Android telefonunuzdan silinen kısa mesajları geri getirmeniz gerekiyorsa, muhtemelen bunu yapmak için bir çözüm yok zannediyorsunuz. Ancak silinen mesajları getirme ve yedeklemek için yapabileceğiniz bazı şeyleri bu yazıda anlattık.

Android’de Silinen Metin Mesajları Nasıl Kurtarılır

Kötü haberle başlayacağız: Önceden bazı ayarlamalar yapmadıysanız Android’de silinen mesajları kurtarmanın güvenilir bir yolu yok. Bunun nasıl yapılacağı hakkında bir Google araması yaparsanız sizi Android kurtarma yazılımınızı kullanmaya yönlendiren çeşitli siteler bulacaksınız. Sorun, çoğu insan için bu yöntemin çalışmamasıdır.

Bu yazı için Mobikin, FonePaw Android Recovery ve EaseUS MobiSaver’i test ettik. Ancak aşağıdaki nedenlerden dolayı veri kurtarma işlevi çalışmaz:

  1. Kısa mesajları kurtarmak için root erişimine ihtiyacınız var.
  2. Uygulamalar ücretli olduğu için satın alınmadan hiçbir şeyi kurtarmaz.
  3. Sizden kullanılmayan USB Mass Storage protokolünü kullanmanızı ister.

Bu dezavantajların her birini sırayla inceleyim.

1.Dezavantaj: Root Erişimi Gerekli

root erişimi

Telefonunuzu rootlamak sağladığı avantajların yanı sıra cihazınızdaki herhangi bir dosyaya da erişme olanağını sağlar.
Varsayılan olarak, Android korumalı bazı sistem klasörlerini senden gizler. Mesajlarınızı içeren klasör bu kategoriye girer. Dolayısıyla, bir dosya yönetim uygulaması ile root olmadan mesajların bulunduğu dizine göz atamazsınız.

Bu mesaj kurtarma programlarını kullandığınızda sizden genellikle root erişimi isteyecektir. Root yetkisi olmadan, fazla bir şey yapamazlar. Mobikin’i test ederken, root istemini atladık ve boş sonuç ekranına geçtik. FonePaw, Android’in bir güvenlik uyarısı görüntülemesine neden olan geçici bir root gerçekleştirmeye çalıştı.

Geçici bir root, yeniden başlattıktan sonra geri döndüyse de, bu uygulamalar için hala ve maalesef gerekli bir adım.
Ve kalıcı olarak root yetkisi verme genellikle önyükleyicinizin kilidini açmayı gerektirir ve bu da telefonunuzdaki verileri silecektir. Ayrıca, telefonunuzun güvenlik nedenlerinden ötürü rootlamak istemeyebilirsiniz.

Dolayısıyla, root erişim gerektirmesi, çoğu insanın bu kurtarma araçlarını kullanmasını önler.

2.Dezavantaj: Kurtarma Uygulamaları Ücretsiz Değildir

mesaj kurtarma

Root’lu bir telefonunuz varsa ya da geçici root yetkisi vermenizde bir sakınca yoksa bile bu adımdan sonra daha önemli bir sorunla karşılaşacaksınız. Bu araçlar tamamen benzer ve silinen dosyaları kontrol etmekten başka hiçbir şey yapmayan “ücretsiz denemeler” sunuyor. İşin aslı herhangi bir şeyi kurtarmak için yüksek bir fiyat (40 $ – 50 $ veya daha fazla) ödemeniz gerekiyor.

Çoğu kişi, muhtemelen birkaç mesaj kurtarmak için bu tür para ödemeyi istemez. Tabii ki, uygulamayı satın aldığınızda yazılımın gerçekten çalıştığını varsayıyoruz.

3.Dezavantaj: USB Yığın Depolama

usb yığın depolama
Bu sınırlamalarla karşı karşıya kalırken, Recuva gibi bir PC dosya kurtarma aracı kullanmayı düşünebilirsiniz. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamak, silinen dosyalar için taramanıza izin vermelisiniz. Ne yazık ki, bu da bir çıkmazdır.

Android telefonunuzu bir bilgisayara bağladığınızda, kullanmak için birkaç protokol arasından seçim yapabilirsiniz. Modern aygıtlar genellikle MTP (Medya Aktarım Protokolü) veya PTP (Resim Aktarım Protokolü) kullanır. Eski Android cihazları (4.x’den daha eski Ice Cream Sandwich) USB Mass Storage (UMS) olarak bilinen farklı bir protokol kullanırdı.

UMS, bir bilgisayara bağlandığında flash sürücülerin kullandığı protokoldür. Bu bağlantı içeriğini ana bilgisayarda tamamen kullanılabilir duruma getirir. Sorun, bir cihazın UMS kullanırken özel erişim gerektirmesi.

Böylece, bilgisayarınız aracılığıyla telefonunuzdaki dosyalara göz atıyorsanız, telefonunuzu aynı anda kullanamazsınız. Geçmişte bu, Android sistem klasörleri, ayrıca Android’in yavaş ve modası geçmiş olan FAT dosya sistemini kullanması gerektiği anlamına geliyordu.

Android’in artık UMS’yi desteklemediğini söyleyebiliriz. Bu durumda, MTP veya PTP’ye bağlı bir aygıttan dosyaları kurtarmak için Recuva gibi bir programı kullanamazsınız. Aygıtınızı bile göremeyecek. EaseUs MobiSaver UMS’yi etkinleştirmemizi istedi, ancak bu özellik modern Android telefonlarda mümkün değildir.

Telefonunuzda bir SD kart varsa, dahili bir yuva veya harici bir okuyucu kullanarak bilgisayarı PC’ye koyup kaldırabilirsiniz. Oradan Recuva programını çalıştırabilir. Bununla birlikte, az sayıda Android telefonu SMS mesajını SD kartta saklar. Bu yüzden, çoğu durumda kartınızdan bir şey kurtaramazsınız.

Android Metin Mesajları Nasıl Yedeklenir ve Geri Yüklenir

mesaj yedekleme
Kısa mesajları kurtarmak için genellikle çok şansınız yokken, iyi haber, onları yedeklemenin basit olmasıdır. Bir otomatik yedekleme planı oluşturmak için birkaç dakikanızı ayırın ve bir daha mesajınızı kaybetmekten asla korkmayın.

Kısa mesajları kolayca yedeklemek için SMS Yedekleme ve Geri Yükleme uygulaması en iyi çözümdür. Kurulumu kolaydır, bir uygulama olarak çalışır ve bulut depolama alanı desteği vardır. Her şeyi bir kerede yedeklemek isterseniz, başka bir üst yedekleme uygulamasını deneyin.

Kurulumdan sonra, bilgilerinize erişime iznini verin. Daha sonra, ana ekranda Yedekleme ayarla’ya dokunun. İsterseniz, metinlerin yanı sıra telefon aramalarını da yedeklemeyi seçebilirsiniz. MMS ve emoji yedeklemeyi etkinleştirmek için Gelişmiş Seçenekler’e,
veya yalnızca belirli görüşmeleri yedekleyin.

Ardından, nereye yedeklemek istediğinizi seçin. Uygulama Google Drive’ı, Dropbox’ı ve telefonunuzda yerel olarak depolamayı desteklemektedir.

Son olarak, yedeklemenin ne sıklıkla gerçekleştirileceğini seçin. Günlük, çoğu için iyi bir aralıktır; daha fazla koruma için Saat Başı seçeneğini seçebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, bir yedekleme başlatmak ve zamanlamak için Şimdi yedekle öğesine dokunun. Mesajlarınız artık korunuyor!

Uygulamada sol menüyü silecek ve istediğiniz zaman çalıştığından emin olmak için Yedekleri görüntüle’ye dokunun. Mesajları kurtarmanız gerektiğinde bu menüden Geri yükle’yi seçin.

İndir: SMS Yedekleme ve Geri Yükleme (Ücretsiz)

Android’de En İyi Mesaj Kurtarma Yöntemi Yedeklemedir

Android mesaj kurtarma yelpazesi  yeterli değilken, çok iyi yedekleme yapılıyor. Bununla birlikte, Android kısıtlamaları ve pahalı kurtarma araçlarının bir kombinasyonu, önemli miktarda para ödemeden ve telefonunuzun sistem ayarlarını değiştirmeden mesajları kurtaramamanız anlamına geliyor.

Yukarıdaki araçlardan birini kullanmaya karar verirseniz,mesajları sildiğinizden hemen sonra mutlaka yapın. Bir dosyayı sildiğinizde, Android, dosyayı kaldırmak için Tamam olarak işaretler. Dolayısıyla biraz sıkışır, ancak bir kere daha dosya indirmeye başladığınızda hızla kaybolur. Veri kurtarmada zaman önemlidir.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top