Mobil

Androidi PC’nize Yedeklemek için 4 Araç Ücretsiz

Android cihazınızı düşürdüyseniz ve artık açılmıyor durumunu düşünün. Telefonunuzdaki her şeyi kaybettiyseniz ne yapardınız? Android’inizi PC’nize yedeklediğinizden emin olarak bu kabustan kurtulabilirsiniz.

Telefonunuzdaki hangi verileri yedeklemek istediğinize bağlı olarak, bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Seçenekler, sadece fotoğraflarınızı yedekliyor, Android telefonunuzun “flash” yedeğini alıyor, ücretsiz bir üçüncü taraf yedekleme uygulaması kullanıyor veya telefonunuzu kablosuz bir FTP sunucusuna dönüştürüyor.

Dört seçeneğin hepsini inceleyeceğiz. Onlara göz atın ve sizin için en uygun seçeneği kullanın.

1. Google Fotoğraflar: Kolay Resim Yedekleme
Çoğu insan sık sık fotoğraf çekmek için telefonlarını kullanır. Çoğu durumda, fotoğraflar gerçekten de kaybettiğinizde üzüleceğiniz telefonunuzdaki tek veridir.

Bu size benziyorsa, çektiğiniz her fotoğrafın bulutta yedeklendiğinden emin olmanın basit bir yolu vardır: Google Fotoğraflar’ı kullanma.

Uygulamanın otomatik yedeklemesi ve senkronizasyonu sayesinde Google, doğruca çektiğiniz her fotoğraf veya videoyu Google Foto hesabınıza yükler. Bunu kurmak ve telefonunuzda Google Fotoğraflar’ı kullanmak çok kolay:

 • Google Fotoğraflar’ı telefonunuzda açın veya henüz sahip değilseniz yükleyin.
 • Sol üst köşedeki menü simgesine dokunun ve Ayarlar’ı seçin.
 • Ayarlar menüsünde Yedekle ve senkronize et seçeneğini tıklayın.
 • Yedekle ve senkronize et seçeneğinin yanındaki geçişi etkinleştir.

Ayrıca, Hücresel veri yedeklemesi altındaki Fotoğraflar ve Videolar’ı etkinleştirme seçeneğini de göreceksiniz. Bunu etkinleştirirseniz, kablosuz bağlantıda olmasanız bile fotoğraf ve video yedeklemeleri gerçekleşir. Sınırlı bir hücresel veri planındaysanız, muhtemelen bu seçeneği devre dışı bırakmak istersiniz.
Bu fotoğrafların otomatik olarak PC’nize yedeklendiğinden emin olmak için, bilgisayarınıza Google Drive’ı yüklemeniz ve Google hesabınızla oturum açmanız gerekir.

Bunu yaptıktan sonra, web’deki Google Drive’ı ziyaret edin. Gerekirse oturum açın, dişli çarkı tıklayın ve Ayarlar’ı seçin, ardından Google Fotoğraflar klasörü oluştur’un yanındaki onay kutusunu seçin.

Sonraki Bilgisayarınızın Sistem Tepsisindeki Google Drive simgesini tıklayın. Üç noktalı Menüyü tıklayın ve Tercihler seçeneğini seçin. Google Drive sekmesinde, zaten her şeyi senkronize etmiyorsanız Google Fotoğraflar klasörünün seçildiğinden emin olun.

Senkronizasyon tamamlandığında, Bilgisayarınızdaki Google Fotoğraflar klasörünü telefonda kayıtlı aynı fotoğraflarla görürsünüz.

Bunlar otomatik olarak senkronize edilir ve güncellenir.

Google Drive’ın senkronizasyon özelliği, akıllı telefonunuzdaki tüm (veya tümü) klasörleri otomatik olarak yedeklemenin harika bir yoludur. Bu dosyalar buluta yedeklendikçe, PC’nizdeki klasörlerle otomatik olarak senkronize edilirler.

2. ROM Manager: Root Kullanıcıları İçin Her Şeyi Yedekleme

Tüm özelleştirilmiş telefon ayarlarınızı ve yüklediğiniz uygulamaların listesini kaybetmekten endişe ediyorsanız, ROM Manager kesinlikle kullanmak için bir yoldur.

ROM Manager ile, tüm Android telefonunuzun bir yedeğini alabilirsiniz.

ROM Manager ile neyi yedeklediğinizin listelenmesine gerek kalmaz, çünkü her şeyi yedekliyor. Ayrıca, SD kartınıza otomatik olarak yedeklemenizi ve yedekleri indirmek için PC’nizi kullanarak bağlanabileceğiniz küçük bir dosya barındırma sunucusu sağlamanıza da olanak tanır.

Bu, Android cihazınızı yedeklemenin en iyi yöntemlerinden biridir, ancak tek bir sıkıntı vardır: telefonunuzu rootlamanızı gerektirir.
Bunu yaparken rahat hissetmiyorsanız, başka bir seçeneğe geçin.

3. Cep Telefonu Yedekleme: Ayarlar ve Uygulamalar İçin

Android verilerinizi bir PC’ye indirmek için root gerekmeyen ücretsiz bir seçenek arıyorsanız, Backup Your Mobile gerçekten iyi bir seçimdir. Yedeklemek istediğiniz her şeyi seçebileceğiniz basit bir kullanıcı arayüze sahiptir.

En önemli öğeler şunlardır:

 • İletişim
 • Sistem ayarları
 • Güvenli ayarları
 • Uygulamalar listesi
 • Kullanıcı uygulamaları
 • SMS ve arama kayıtları

Telefonunuzu rootlamadan yedekleyemediğiniz uygulama verileri ve Erişim Noktası İsimleri (APN) gibi birkaç öğe vardır.
Uygulama, yedeklerinizi şu adrese göndermek için aşağıdaki bulut hizmetlerini destekler:

 • Google Drive
 • Dropbox
 • OneDrive
 • Orange Cloud

Verileriniz bu bulut hizmetlerinde olduğunda, Android yedeklemelerinizi güvenli bir şekilde saklamak için bunları PC’nizle kolayca senkronize edebilirsiniz.

4. WiFi FTP Server: Herhangi Bir Dosyayı Kablosuz Olarak Kopyalayın

Her zaman klasik seçeneklerle devam edebilir ve bir USB kablosuyla yedekleyebilirsiniz. Bu, Android telefonunuzu bir PC’ye yedeklemek için genel bir öneridir.

Ama neden kablosuz teknolojiye dayalı bir dünyada bir kablo kullanıyorsunuz? Android cihazınızı Wi-Fi FTP Server uygulamasını yükleyerek ve telefonunuzu kablosuz bir FTP sunucusu olarak yapılandırarak kolayca yedekleyebilirsiniz.

Kullanması çok kolay. Sadece Başlat düğmesine tıklayın ve size FTP ile bağlanmak için IP adresini gösterir. Ayrıca port numarası ve ID/şifre içerir.

Ardından, PC’nizde en sevdiğiniz FTP istemcisini açın, FileZilla gibi ve Android cihazınıza kablosuz olarak bağlanın.

Bağlandığınızda, telefonunuzdaki tüm içeriği alt taraftaki sağdaki iki bölmede görürsünüz. FileZilla’nın sağ köşesi. Telefonunuzdaki herhangi bir klasöre göz atabilir ve Android verilerinizi saklamak istediğiniz PC’nizdeki herhangi bir konuma indirebilirsiniz.

Bu sadece yedeklememenin en kolay ve hızlı yoludur, ancak telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan herhangi bir şey almanıza yardımcı olur.

Düzenli olarak yedek almak, yedek telefonunuzu elinize aldıktan sonra, kolayca geri yükleyebilirsiniz. Hiç bir şey olmamış gibi olacak. Buluttan PC’nize yedeklemeyi tercih ederseniz, Android için diğer yedekleme çözümlerine bakın.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top