Ne Nedir ?

Artırılmış Gerçeklik Nedir? Detaylı Anlatım

Sanal gerçekliği artık hepimiz biliyoruz. Taktığımız “VR” ismi verilen gözlüklerle başka bir Dünya’da gezebiliyoruz, oyun oynayabiliyoruz, sanki o anı yaşıyormuş gibi oluyoruz. Artık bu teknoloji normalleşti. Şimdi sırada Artırılmış Gerçeklik var. Bu yazımızda yeni teknolojinin harikalarından biri olan Artırılmış Gerçeklik nedir, nerelerde kullanılabilir gibi sorulara yanıt arayacağız.

Iron Man filmini mutlaka izlemişsinizdir. Bu filmde iron man zırhın içindeyken, dışarıdaki her şeyi görüyor ancak bunun yanında bir çok teknolojik şeyleri de görüyordu. Bir gözlük taktığınızı düşünün, bu gözlükle Dünya’yı her zamanki gibi görüyorsunuz ama insanlara baktığınızda yanlarında bilgileri yer alıyor. Bu bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz teknoloji artık gerçek ve bunun ismi Artırılmış Gerçeklik.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik gözlüğünü taktığınızda farklı bir Dünya’ya giriş yaparsınız. Arttırılmış Gerçeklikte normal Dünya’ya teknolojik (Sesler, Görüntüler, Yazılar, GPS bilgileri gibi) eklentiler yüklersiniz. Yani bilgisayar teknolojileri normal Dünya’da fiziksel bir hale gelir. Pokemon Go oyunu çıktığında bir pokemonu yakalarken kameranızın açılması ve yolun üzerinde pokemonu görmeniz bir artırılmış gerçeklik örneğidir.

Çin’de polislerin kullanmaya başladığı bir sistem var; bu sistem sayesinde taktıkları gözlük ile tüm insanların isimlerini soy isimlerini ve gbtlerini görebiliyorlar. İşte bu da arttırılmış gerçekliktir.

Peki bununla neler yapabiliriz?

Bununla yapılacak şeylerin bir sonu bulunmuyor. Teknolojiyi gerçek Dünya’ya fiziksel olarak aktarmak akıl almaz bir şeydir. Ama yine de örnek verecek olursak,

Bu teknoloji sayesinde artık akıllı telefonlara daha az ihtiyaç duyacağımız kesin. Sadece bir gözlükle akıllı telefonlarda yapabildiğiniz her şeyi yapabileceksiniz. Bunun bir örneği de bulunuyor. Birkaç yıl önce Google bu konu hakkında bir ürün üretmişti: Google Glass

Google Glass bir işletim sistemi olan ve akıllı telefonda olan bir çok bilgiyi size veren bir cihaz. Ancak Google bu projeyi şuanlık sadece firmalara satıyor.

Google Glass Teknolojisi

Günümüzde bu teknolojiyi firmalar daha çok kullanıyor. Ayrıca büyük firmalar artırılmış gerçekliği bir reklam olarak da kullanıyor. Akıllı bir telefonunuz varsa bazı uygulamalar yardımı ile bu teknolojiyi test edebilirsiniz.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top