Yazılım

Asp .netMaster Page Kullanımı

Master Page Kullanımı

Web siteleri genelde çok sayıda sayfadan oluşur. Bu sayfaların belli kısımları hepsinde ortaktır ve aynı içeriğe sahiptir. Sitemizi ilk oluştururken farklı kaydetme yöntemi ile sabit kısımlara dokunmadan, sadece değişmesi gereken yerleri düzenleyerek tüm sayfaları oluşturabiliriz.

Ancak ileride sabit kısımlarda bir değişiklik yapılması gerektiğinde büyük bir sorun bizi bekler. Çünkü tüm sayfalarda aynı değişikliği tek tek yapmak gerekir.

Bu gibi durumlarda Master Page kullanmak işimizi son derece kolaylaştıracaktır.

Master Page Nedir?

Asp.Net uygulamalarında her sayfada aynı görünen sabit bölümleri bir Master Page içerisine yazabiliriz. Diğer sayfaları oluştururken bu MasterPage’ye bağlanacağı seçilir ve her sayfanın kendine özgü içeriği kendi içerisine yazılır.

Ardından bir sayfaya istek geldiğinde sunucuda bu sayfa ile bağlı olduğu masterPage birleştirilerek tek sayfa haline getirilip istemciye gönderilir.

Bu sayede MasterPage’de bir değişiklik yaptığımız anda, bu değişiklik ona bağlı tüm sayfalar için de geçerli olacaktır. Peki masterPage nasıl kullanılır?

Master Page Ekleme

Öncelikle projemize bir MasterPage eklemeliyiz. Bunun için Solution Explorer panelinde proje adına sağ tıklayıp Add New Item komutuna tıklanır. Ardından gelen pencerede Master Page seçeneği seçilerek masterPage’ye bir isim verilir ve kaydedilir.

Şimdi bu sayfada yani masterPage’de istediğimiz düzenlemeleri yaparak tüm sayfalarda görünecek olan kısımları oluşturmalıyız.

Diğer sayfalarda değişebilecek olan yerlere ise ContentPlaceHolder yerleştireceğiz.

Aşağıdaki örnekte sayfanın üst, sol ve alt kısımları MasterPage içerisinde oluşturulmuştur. Orta kısma ise iki tane ContentPlaceHolder konmuştur. Dolayısıyla bu kısımlara diğer sayfalarda farklı içerik eklenebilecektir.

Şimdi diğer sayfaları oluşturup, bu MasterPage’e bağlamaya sıra geldi.

Yapmamız gereken şey Add New Item komutu ile yeni bir Web Form eklemek ve pencerenin sağ alt köşesindeki “Select Master Page” kutusunu işaretlemek. Sonraki ekranda bizden Master Page seçmemiz istenecek, biz de oluşturduğumuz sayfanın bağlanacağı Master Page’i bu ekranda seçeceğiz.

Oluşturulan yeni sayfanın kodları şu şekilde olacaktır.

Görüldüğü gibi bu sayfada sadece content etiketleri bulunmaktadır. Biz bu sayfaya özel içerikleri bu content etiketleri arasına yazacağız. Her content etiketi, master page’deki bir contentPlaceHolder’a bağlıdır ve bu ContentPlaceHolderID özelliği ile belirtilmiştir. Bu sayede sayfalar birleştirildiğinde hangi içeriğin nerede yer alacağını anlayabiliriz.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top