Oyunlar

Bilgisayar Oyunları Nasıl Yapılıyor? Detaylı Anlatım

Hepimiz bilgisayar oyunları sever ve oynarız. Sayısız oyun, muhteşem grafikler ve hikayeler var. Bu oyunları oynuyoruz da, hiç merak ettiniz mi, bu oyunlar nasıl yapılıyor? Bu yazımızda bilgisayar oyunları nasıl yapılır sorusuna adım adım cevap verecek, basitçe inceleyeceğiz.

Bilgisayar Oyunları Gelişimi

İlk olarak 1962 yılında bilgisayar oyunları hayatımıza girdiler. İlk başta çok basit bir kaç kod satırıyla oluşturulan oyunlar, günümüzde en komplike kodlardan oluşuyorlar. Ve bunları oluşturmak hiçte kolay değil. Bugün bir oyun geliştirmek için ekibe mutlaka ihtiyacınız var. Şimdi adım adım bir bilgisayar oyununun nasıl yapıldığını inceleyin.

CryEngine Oyun Motoru
CryEngine Oyun Motoru

Ekip Kurmak

Bir oyun üretim aşamasına başlamadan önce büyük bir ekip kurulur. Grafikerinden yazılımcısına, müzisyenlerden oyunculara ve çok fazla paraya ihtiyaç vardır. Günümüzde bir oyun yapmak, bir Hollywood filminden daha fazla maliyet çıkartıyor.

Temellerin Oluşumu

Hikaye, karakterler, müzikler gibi ögeler oluşturulur, oyunun türü belirlenir ve oyun motorunun yazılmasına başlanır. Bugün siz bir oyun yapmaya kalktığınızda kendi oyun motorunuzu yazmanız çok zordur, bu yüzden CryEngine gibi oyun motolarını kullanarak oyun üretebilirsiniz ancak büyük firmalar bir oyunu yaparken, sadece o oyun için oyun motoru hazırlarlar. Mesela GTA5 gibi oyunlar yapılırken ilk başta oyun motorları yazılır daha sonra üretilen oyun motoru ile oyun üretilir.

Bakmadan Geçme!  Meraklılarına! 3 Oyun Yapma Programı

Oyun Motorunun Üretimi

Bir oyun motorunu üretmek üretmek oyunu üretmekten daha zordur. Grafikerler ve yazılımcılar üretilen tüm grafik parçalarını bir araya getirir ve büyük bir oyun motoru üretirler. Bu süreçte bir çok yazılım dili (C, C#, Python, Javascript, Ruby, Java gibi) ve bir çok grafik parçası (3D Karakterler, 3D yapılar, müzikler, senaryolar gibi) oyun motoruna entegre edilir ve oyunun yapımı için hazır hale getirilir.

3D Modelleme
3D Modelleme
Bakmadan Geçme!  3D Modelleme Programları

Oyunun Üretimi

Oyun motorunun üretimi sonrasında bu oyun motoru üzerinden oyunun yapımına başlanır. Bu süreçte motor üzerinden hikaye oluşturulur, dinamikler hazırlanır, kodlar yazılır ve oyun oluşturulur. Daha sonrasında sorunlar giderilir, alfa ve beta sürümleri çıkarılır, pazarlama süreçleri başlar. Ve oyun sürekli bir gelişme sürecinde piyasaya sunulur.

Özetle

Biz burada çok basit bir şekilde oyunların nasıl üretildiğini anlattık ancak, bu süreç 1 yıldan 5 yıla kadar sürebilmekte. Ve anlattığımız süreçler bu kadar basit değil. Bir oyun üretebilmek için profesyonellerden eğitim almanız şart. Bu süreç bir oyunu oynamaktan çok daha zor. Bu yüzden böyle bir işe girişmeden önce detaylı bir araştırma yapmanız şart.

Yazımızın sonuna geldik. Bu yazıda bilgisayar oyunu nasıl yapılır sorusuna basitçe cevap vermeye çalıştık. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top