Genel & Yaşam

Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı – Çocuklar İçin Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar oyunları, gelişen çağımızda çocuklarımızın vazgeçemeyeceği bir bağımlılık olma yönünde hayatımızda yer almaktadır. Peki, bilgisayar oyunlarını yasaklamak bir çözüm mü veya bilgisayardan oyunlarını kaldırmak bir çözüm sayılabilir mi? Önemli olan çocuklarınızın kullandığı uygulamaları ve oynadığı oyunları iyi tespit edip kontrollü bir şekilde onlara sunmaktır. Yasaklamak hiç bir şeye çözüm değildir. Kontrolünüz dahilinde günlük bir kaç saat oyun oynanmasına izin vermeniz gerekmektedir. Çünkü çağımızın gereği olarak çocuklar bu tarz oyunlara büyük ilgi göstermektedir.

Birçok uzman, bilgisayar oyunlarını silmek hakkında ortak bir görüşe sahiptir; Çocuklarınıza yasaklama getirmek onların sadece meraklarını artıracak ve daha kötüsü sizin kontrolünüz altında olmayan ortamlarda bu uygulamalara erişerek bilgisayar oyunlarını kontrolsüz bir biçimde oynayacaktır. Sizin onları bilgisayardan uzaklaştırmanız onları bir bilgisayar mühendisi olma hayalinden uzaklaştırmanın anlamına da geleceğini unutmayın. Çocuklar için bilgisayar oyunları genelde onların ilgi ve alakaları çekmek için oluşturulan materyaller ile doludur. Daha önemlisi bu tür oyunlar, bilgisayar oyunları hazırlayanlar için büyük bir gelir kaynağıdır. Yani öncelikle çocuğunuzun ihtiyaçları ile ona sağlamış olduğunuz bütçeyi iyi kontrol etmeniz gerekmektedir. Aşırıya asla kaçılmamalıdır.

Çocuğunuz için bilgisayar toplama işine girişti iseniz neyi ne için harcadığınızı iyi bilin. Örneğin bilgisayar oyunları için ekran kartları çok önemlidir. Fakat googleda ödevleri için bilgi toplamak amaçlı alınan bir bilgisayarda ekran kartına çok fazla ihtiyaç yoktur.

Bilgisayar oyunları hakkında olumsuz düşüncelere kapılamayın, önemli olan çocuklarınızın bu aktiviteleri sadece eğlenmek için değil öğrenmek içinde yapması gerektiğini bilmesidir. Yabancı bir dilde oynanan eğitici oyunlar onların o dile yatkınlığını ve öğrenme merakını artırmasını sağlamasına vesile olabilir. Bir çok öğretici oyunu çocuklarınıza rahatlıkla sunabilirsiniz.

Oyun oynarken çocuğunuz bilgisayar oyununda bulunan karakteri daha olumlu pozitif karakterlerden seçmesine yönlendirin bu şekilde karakteri ile pozitif bir bağ kurabilir. Bilgisayar oyunları çocuğunuzun çevresine bakışında da büyük önem arz etmektedir. Ayrıca bilgisayar başında fazla oturmak bir çok fiziksel rahatsızlığa ve obezite hastalığına sebep olabilmektedir. Daha çok fiziksel aktivite gerektiren oyunları tercih etmeye çalışın. Örneğin karakterinin hareketlerini yapmasını önererek bilgisayar başında geçirdikleri hareketsiz saatleri kısaltın.

Sanal araçlar kullanırken diğer unsurlara dikkat etmesini gerekliliğini aşılayın bu şekilde kuralları ve nedenleri aktarın. Bilgisayar oyunu yararları konusunda hazırladığımız yazıları daha sonraki zamanlarda ekleyeceğiz fakat öncesinde şu konulara değinmek isteriz ki; bilgisayar oyunu satın almak veya oynatmak, çocuğunuza kötülük yapmak değildir. Çocuğunuzun yaş grubuna göre satın alınan oyunlar onlar için belki de öğretici ve eğitici olabilir. Çocuklar için  bilgisayar oyunu alırken öncelikle ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin, yani çocuğunuzun öğretici bir zaman geçirmesini mi istiyorsunuz. yoksa sadece sizden uzakta uğraşacağı bir şey mi?

Bir önceki yazımız olan Adobe After Effects CC Full Tek Link Türkçe + Kurulum Ayarları başlıklı makalemizde adobe after effects cc full, adobe after effects cc full tek link ve adobe after effects full indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top