Donanım & Arıza

Bilgisayardan Çok Ses Çıkıyor Sorunu Çözümü Detaylı

Bilgisayarınız çalışırken aşırı derecede sesli çalışıyorsa ve bu ses sizi rahatsız ediyorsa yazımızı okuyarak tavsiyelerimizi uygulamanızı öneririm. Masaüstü ve laptop’larda fanların aşırı tozlanması ve zamanla fanların aşınmasından dolayı çok fazla ses çıkabilir. Bu sorunu çözemek için birkaç öneride bulunabiliriz.

Masaüstü bilgisayarlarda;

Reklamlar

PowerEkran Kartı,İşlemci fanıKasa fanı olmak üzere 4 fan bulunabilir. Duruma göre kasa fanı olmayabilir, ekran kartı soğutuculu olabilir. Bunun modele göre değiştiğini belirtmekte fayda var. Özellikle Power fanı ve işlemci fanı kontrol edilmelidir.  Hava komprasör’ü ile hava tutularak bu fanların temizlenmesi gerekiyor. Eğer hava tutma şansınız yoksa biraz riskli gibi görünsede , sert bir cisim ile çalışan fanı durdurarak fan üzerinde bulunan tozların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Tabiki en sağlıklısı hava komprasörü ile temizlemektir.

Laptoplarda;

Birçok modelde 1 adet işlemci fanı vardır. Bu fan’ı temizlemek için sökmeniz gerekiyor. Fan’ı tıpkı masüstü bilgisayarlarda olduğu gibi hava komprasörü ile temizlemelisiniz.

laptop-fan

Fanı temizlemeniz durumunda bilgisayarınızdan çıkan sesleri önemli ölçüde kesmişolursunuz. Hem sesleri azaltır hemde bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz. Uzun süre temizlenmeyen fanlarda fanların yamulmasından dolayı tozu temizlesenizde sesi kesemeyebilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak temizlik yapmak önemlidir.

Bir diğer yöntem de fanınızı yağlamaktır. Fanların hemen yan tarafından dönen aksana ulaşabilirsiniz. Burayı makina yağı ile yağlamanız durumunda sessiz çalışmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle 3-4 yıllık bilgisayarlarda fanı yağlamak önemlidir.

Bazı bilgisayarlarda bios ayarlarına girerek fanınızın hızını artırabilir veya düşürebilirsiniz. Bu hız değiştirme işlemi riskli bir işlemdir. Bilgisayarınızdaki sesi azaltmak isterken , performansını düşürebilirsiniz. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmamanız durumunda , ayarları değiştirmemelisiniz. Bios ayarları haricinde programlar aracılığıyla da bu işlemi yapabilirsiniz. Önemli olan mevcut fanın hızını değiştirmeden sesi engellemektir. Bu şekilde programla yapılan işlemler ses için geçici çözüm sunabilir fakat ilerleyen günlerde başka sorunlar çıkmasına neden olabilir.

Komik bilgisayar 13

İnsanlar zamanla böyle alternatifler bulabiliyor 🙂 Ama şaka bir yana bilgisayarınıza gerekli bakımı yaptığınız taktirde bu sorunlarla daha az karşılaşırsınız. Bu durumlarda parça değişikliği yapmak daha mantıklıdır. Eğer gerçekten sessiz çalışan bir bilgisayar istiyorsanız su soğutma sistemlerini kullanabilirsiniz.  İşlemci fanlarında su sogutma sistemi kullanmanız durumda sıfır sesle çalışan bilgisayarlar’a sahip olabilirsiniz.  Önerilerimizi uygulamanıza rağmen kafanıza takılan konular varsa ve sorununuzu çözemediyseniz yorum atarsanız tekrar yardımcı ollmaya çalışabiliriz. Kolay gelsin. İşlemleri uygularken bilgisayarınıza zarar vermemeye çalışın.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top