Ne Nedir ?

Black Friday Nedir? Kara Cuma Nedir ?

Kim istemez ki bir ürünü %50 indirimle almak? Sanırım hepimiz isteriz. Mağazaların bazı dönemleri vardır, bu dönemlerde indirim yaparlar. Bizde bu zamanları yakalamak için dört gözle bekleriz. Bunlardan biri de Black Friday. Bu yazımızda indirim günü olarak bilinen Black Friday nedir, anlamı nedir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Kara Cuma

Black Friday, türkçe ismiyle kara cuma, Şükran gününden sonraki ilk Cuma gününe verilen isimdir. Bu güne bu isimin verilmesinin hikayesi şöyledir:

1961 yılında Amerika Birleşik Devletleri Philadelphia’da Şükran gününden 1 hafta sonraki Cuma günü alışveriş festivali vardı. Burada bahsettiğimiz festival resmi bir şey değildi tabii ki. Beklenmedik şekilde bu gün içinde herkes alışveriş yapmaya çıkmıştı ve bu sebeple trafik geceye kadar sıkışıktı ve marketler tıka basa doluydu. Böyle bir olaydan sonra bu tarihe Kara Cuma ismi verildi. Bazı kişiler bu isimin İslam dinine bir hakaret olduğunu belirtmekteler ancak durumun bununla kesinlikle alakası yok.

Kara Cuma (Black Friday)

Böyle bir olaydan sonra, bu güne kara cuma ismi verildi ve hem müşteriler hem de satıcılar tarafından olumlu karşılandı. Kökeni ABD’ye dayanan bu gün, her yıl büyük alışveriş şölenlerine sahne oluyor. ABD’de bu gün içinde bir çok mağaza kepenklerini erken saatlerde açıyor ve fazla mesai yapıyorlar. Müşterilerde almak istedikleri ürünleri indirimli fiyatlara alıyorlar. Yani tam bir kazan-kazan.

Olumsuzluklar

Kulağa güzel bir gün olsa da, böyle büyük bir alışveriş çılgınlığı olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu gün içinde mağazalarda oluşan izdihamlar bir çok kişiye, çoğunlukla çalışanlara, zarar veriyor. Ülkemizde pek görülmese de bir çok ülkede bu gün içerisinde birçok yaralanma ve nadiren ölüm vakaları oluyor.

Türkiye ve Black Friday

Ülkemizde eskiden pek bilinmeyen ancak son yıllarda ses getirmeye başlayan Kara Cuma, bizlere de fayda sağlamaya başladı. Ancak yazının ortasında da belirttiğim gibi bir çok kişi bunu İslam’a bir hakaret olarak gördüğü için, Türk işletmeler bu günün ismini “Muhteşem Cuma, Süper Cuma” gibi isimlerle karşılıyorlar. Diğer ülkeler bilinmez ancak bu günün aslında ülkemize çokta fazla yararı olduğu söylenemez. Küçük bir inceleme sonucunda, bizim işletmelerimizde bu güne özel yapılan kampanyaların pek de etkili olmadığını görebilirsiniz. İlla ki güzel indirimler sunan işletmeler oluyor ancak genelinde bizleri heyecanlandırıp normal fiyatına satmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Şanslıysanız almak istediğiniz ürün indirime girmiş olabilir..

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top