Program İndir & İnceleme

Bozuk PDF dosyas verilerini onarma ve kurtarma

PDF Okuyucunuzu Hatalar İçin Kontrol Edin
Sorunun PDF dosyasında olduğundan emin misiniz? Bunun yerine, yalnızca PDF’yi görüntülemek için kullandığınız programın hatası olabilir.

Adobe Acrobat Reader’ı Onar
En yaygın PDF görüntüleyici Adobe Acrobat Reader’dır. Bu zorunlu olarak Adobe’nin en iyi programı sunması değil, çoğu kişinin formatla ilişkilendirdiği şey olması. PDF dosya türü, 1990’larda Adobe tarafından oluşturuldu ve 2008’de açık bir standart haline geldi. Adobe Acrobat Reader’ı kullanıyorsanız, bazı hızlı sorun giderme işlemleri yapalım.

İlk olarak programın en son sürümü çalıştırıp çalıştırmadığını kontrol edin ve Yardım> Güncellemeleri Denetle’ye gidin. Programa güncel olduğu veya yüklenecek güncellemeler olduğu söylenir. Varsa devam edin ve yükleyin. PDF’nizi şimdi açmayı deneyin.

Bu işe yaramazsa Adobe Acrobat Reader’ı açık tutun ve Yardım> Kurulumu Onar’a gidin. Programın çalıştırmaya dayanan dosyaları bozulmuş hale gelmiş olabilir ve bu yöntem onları yamaya çalışacaktır.

Hala olmadı mı? Windows tuşu + I’ye basın ve Uygulamalar’ı tıklayın. Adobe Acrobat Reader’da arama yapın, listede tıklayın ve Kaldır’a tıklayın. Son sürümü indirmek ve kurmak için Adobe web sitesine gidin. PDF’niz bundan sonra hala açılmıyorsa, Adobe’in programını sorun olarak güvenle reddedebiliriz.

Alternatif Okuyucu Kullanmayı Deneyin
Adobe Acrobat Reader, PDF’leri görüntülemek için tek seçenek değildir. PDF’yi açıp açamayacağını görmek için farklı bir program denemeye değer.

En iyi seçeneklerden ücretsiz ikisi, Foxit Reader ve Sumatra PDF‘dir. Bunları indirin ve PDF’ni bunlarla açmaya çalışın.

Ayrıca, Okular ve Evince‘nin, diğer yazılımlar yapamadığı zaman PDF dosyanızı okuyabildiğini de görebilirsiniz. Bunun nedeni, PDF’leri görüntülemek için farklı bir oluşturma yöntemi kullanmalarıdır.

Sorun yaşamaya devam ediyorsanız, PDF dosyasının kendisini onarmaya odaklanmaya veya en azından kaydettiğiniz öğeler için kurtarma işlemine başlayın.

PDF Dosyasını Onarma veya Kurtarma

PDF’leri onarmak için dosyanın önceki sürümlerini arıyor ve üçüncü taraf uygulamaları kullanabiliriz.

Önceki Dosya Sürümünü Geri Yükle
PDF’niz bozulmuşsa, eski bir sürümü geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Windows 10, yardımcı olabilecek yerleşik bir yedekleme tesisine sahiptir. Windows tuşu + I tuşlarına basarak ve Güncelleme ve Güvenlik> Yedekleme’ye giderek erişebilirsiniz.

Yedekleme özelliğini kullanmıyorsanız, PDF’nizi geri yüklemek için geriye dönük olarak kullanamazsınız. Yine de, şimdi bunu etkinleştirmek akıllıca olabilir.

Eğer etkinleştirdiysen, PDF’nizi önceki bir sürüme geri almak için Dosya Geçmişi özelliğini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Dosya Gezgini’ni açın ve PDF’nize gidin. Sağ tıklayıp Önceki sürümleri geri yükle’yi tıklayın.

Bu, yedeklemenizde bulunan dosyanın eski sürümlerinin bir listesini getirir. Onları kontrol etmek için kopyaları açabilir ve sonra tekrar hayata döndürmek için Geri Yükle düğmesini kullanabilirsiniz.

Benzer bir teknik, sürücünüzü tarayacak ve sisteminizden silinmiş eski dosyaları arayacak olan Recuva gibi bir veri kurtarma programı kullanmak olacaktır. Kaldırdığınız PDF dosyasının eski bir kopyası varsa bu teknik verimli olabilir.

PDF Onarım Uygulamaları ve Yardımcı Programlarını Kullanmayı Deneyin
PDF’nizi tamir etmeye çalışacak uygulamalar var. Bunlardan bazıları, herhangi bir yazılımı indirmenizi gerektirmez ve PDFaidRepair PDF ve PDF Tools Online gibi tarayıcıda çalıştırılabilir. Bunlara bir şans verin, ancak bozulma fazla ise yardımcı olamayabilirler.
FileRepair1 gibi uzman dosya onarım programlarını da deneyebilirsiniz. Bu PDF’yi tarar, arızayı tespit eder ve ne yapabileceğini söyleyecektir. Her durumda her zaman başarılı olmaz, ancak yardımcı olabilir.

Verileri PDF Dosyasından Ayıkla
Tüm PDF’yi onaramazsanız bile metin ve görüntüler gibi öğeleri ayıklayabilirsiniz.

Metin için, PDF’nizi bir Word dosyasına dönüştürecek ve metni bu şekilde almanızı sağlayacak programları kullanabilirsiniz. Ancak, en iyi araçlardan birini bulmak Nitro tarafından sunulan PDF to Word Converter, Word için çevrimiçi uygulamalardan.

PDF’niz resimler içeriyorsa, PDF’den görüntülerin nasıl çıkarılacağı konusunda kılavuzumuzu takip etmeyi deneyin. Yine, bu durum bozulma seviyesine bağlı olarak çeşitli sonuçlar doğurabilir, ancak neyin dışarı çekilebileceğini kesinlikle görmeye değer.

Bozuk PDF Belgenizi Kaydedin!
Umarım bu yöntemler PDF’nizi kurtarmada yararlı olmuştur. Her şeyi kurtaramayabilirsiniz, fakat en azından dosyaya ait unsurları kaydetmiş olabilirsiniz.

Unutmayın, bozuk verilerin dünyanızı karartmasına izin vermemek için her zaman kararlı bir Windows yedekleme planına sahip olmalısınız. Böylece her zaman geri yüklenecek ikincil bir kopyanız var.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top