Yazılım

C# Console Nedir?

Visual Studio ile yeni proje oluştururken bize “Windows Forms Application” ve “Console Application” gibi seçenekler sunulur. Bunlar arasındaki fark nedir?

Windows Forms Application yani Windows Uygulamaları günümüzde iyice yaygınlaşmış olup, programcıya hazır nesneler sunan (textBox, comboBox, RadioButton…) ve grafik arayüzüne sahip bir programlama dilidir.

Console ise grafiksel olmayan bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Kullanıcıdan bilgi alma ve gösterme işlemleri siyah bir ekranda gerçekleşir. Visual C# veya Visual VB dillerinde kullanabildiğimiz hazır nesneler Console Uygulamalarında yoktur. Programcı kendisi kod yazarak bu nesnelere benzer yapılar oluşturabilir ancak bu herkesin yapabileceği bir şey değildir.

Günümüzde Windows uygulamaları daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Console uygulamaları ise bazı okullarda programcılığa giriş amacıyla kullanılabilmektedir.

Console mu, Windows Uygulaması mı Tercih Etmeliyiz?
Görsel ve nesneye yönelik programlama dilleri günümüzde son derece gelişmiş olup, halen gelişmeye devam etmektedir. Eski tip programlama dillerine alışkın olan programcılar, yeni yazılım teknolojilerine alışmakta, ya da eski alışkanlıklarını bırakmakta zorlanabilmektedir.

Microsoft dahil olmak üzere programlama konusunda önde gelen kurum ve kişilerin bu konuda fikri şudur:
Nesneye yönelik dillerini (object oriented languages), daha önce hiç programlama bilgisi olmayanlar, eski tip programlamaya alışık olanlara göre daha kolay öğrenebilmektedir. Bu fikri yaptıkları anket ve araştırmalara dayandıran Microsoft kendi düzenlediği eğitimlerde Nesneye Yönelik Dilleri kullanmaktadır.

Console Uygulaması Geliştirmek İçin Gerekenler
Hem Console hem de Windows uygulamaları yazmak için Visual Studio programını kullanabiliriz. Visual Studio programının ücretsiz (Express) versiyonları da hemen her türlü işimizi görecektir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top