Genel & Yaşam

Cep Telefonunuzu Kaybolma Riskine Karşı Alınacak Tedbir?

Yapılması Gerekenler

4 yıl önce yeni yeni yazı yazmaya başladığımda bu konunun bir değişiği olan Telefonunuz Çalındı mı? Yada Kayboldu mu? Nasıl Devredışı Bırakabilir… makalesiydi. 2015 yılına geldik ve çalınmalar, kaybolmalar da bir hayli artış gösterdi. Blogumuzu takip eden bazı arkadaşlarda o zamanki makalenin altına telefonlarıın IMEI yada seri numaralarını yazarak benden bulmamı istiyorlar.

Konuyu birazcık dağıttık biliyorum fakat gelmek istediğim nokta şu; Ben veya diğer blogger dostlarımız bu tür makaleleri bilgilendirme amaçlı yazdıkları için savcılıkta veya güvenlik müdürlüğünde kayıtlı bir sistemimiz yok.

Bu yüzden IMEI veya Seri Numaralarınızı savcılığa vermeniz daha doğru olacaktır 🙂 dostlar şaka bir tarafa bu şekilde bir durum aslabirimizin başına gelmez umarım.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, ‘Cep telefonunuz kaybolunca aman dikkat’ başlıkla haberlere ilişkin açıklama yaptı. Yazacağım makalemizde bu mevzuya değineceğiz ve önemli bir husus olarak yazı de milliyet haber sitesinden de yararlanılmıştır…

BTK’dan yapılan açıklamada, bazı basın-yayın organları ile internet sitelerinde yer alan “Cep telefonunuz kaybolunca aman dikkat” başlığı ile yayınlanan ve hatalı bilgiler içeren haberler üzerine izahat yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, “Rızası haricinde mobil telefonu elinden çıkan vatandaşların öncelikli olarak data Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulmuş bulunan ve 7 gün 24 saat hizmet veren informasyon ve İhbar Merkezi’ni araması gerekmektedir.

Son olarak kullanılan hattın yasal sahibi tarafınca BTK bünyesinde kurulan bilgi ve İhbar Merkezi’ne ait 0 312 294 94 94 numaralı telefon aranarak 15 haneli IMEI numaranızı, kimlik bilgilerinizi ve telefonunuzu son olarak kullandığınız süreı bildirmeniz, verdiğiniz bilgilerin abonesi olduğunuz en son işletmeciniz tarafından doğrulanması durumunda ilgili telefon iletişime kapatılmaktadır” ifadesi kullanıldı.

SMS GÖNDERİLİYOR “informasyon ve İhbar Merkezine suç duyurusu edilen telefonlara aletin en yakın kolluk kuvvetine teslim edilmesi yönünde yasal uyarı SMS’i gönderilmektedir” denilen açıklamada şu uyarmalarda bulunulmuş oldu: “yitik yada çalıntı olması sebebiyle bildirişime kapatılan telefonun başka bir SİM kartı takılarak kullanılmasının önüne geçilmektedir.

Bu ihbarı hızlı bir halde yapılabilmesi için telefonun IMEI numarasının bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Kullanılan mobil telefon cihazlarına ait IMEI numarası mobil telefonlardan *#06# tuşlarına basılarak telefon ekranında görünen numaradır ve ihtiyaç olduğunda ulaşabilecek bir yere not edilmesi aboneler için örutubet taşımaktadır.

Aletin üzerinde bulunan kendi SİM kartınızın kullanılmasını engellemek için ise GSM operatörünüzü arayarak hattınızı da kapattırmanız gerekmektedir.

Hırsızlık, gasp ve kapkaç şeklinde durumlar söz mevzusu ise savcılıklara, ikametgahınıza veya olayın gerçekleştiği ilçe güvenlik müdürlüğüne başvurularak şikayetçi olunması örutubet taşımaktadır.

Aygıtı tekrar kendisine iletilen yada bulunan kişilerin telefonunu hangi yolla kapattırdı ise (bilgi ve ihbar merkezi yada savcılık üzerinden) aynı yolla yeniden iletişime açtırması gerekiyor. Yani telefon ile ihbarda bulunulduysa gene bilgi İhbar Merkezinin aranması, savcılık talimatı ile ihbarda bulunulduysa aygıt bulununca gene savcılığa başvurulması gerekmektedir.”

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top