Yazılım

Fireworks’te buton hazırlama

Fireworks ile Buton Oluşturma

Fireworks programı ile web sayfalarımızda kullanmak üzere butonlar hazırlayabiliriz.Butonlar genellikle üzerlerine gelindiğinde görünümleri değişen ve tıklanarak farklı sayfaların açılmasını ya da belirlenen işlerin yapılmasını sağlayan nesnelerdir.

Buradaki örnekte butonun normal hali ve üzerine gelindiğindeki hali belirlenerek basit bir buton hazırlanmıştır. İstenirse butonun tıklandığı andaki, ve diğer durumları da belirlenebilir.

Not: Butonlara efekt vermek zorunlu değildir. İstenirse sadece Up yani ilk halleri oluşturularak bırakılabilir.

Buton Ekleme

Öncelikle Edit menüsünden Insert  New Button komutu tıklanır.

Bu şekilde button türünde bir sembol oluşturulmuş olunur ve düzenlenmek üzere sembol açılır. Bu ekranda butonun ilk anda nasıl görüneceği belirlenir.

Ardından State (Durumlar) kısmından Over (üzerinde) seçeneği tıklanarak butonun üzerine gelindiğindeki hali oluşturulur. Over kısmına geçildiğinde altta da görüldüğü gibi “Copy Up Graphic” düğmesi tıklanarak, up kısmında oluşturulan resmin aynısı buraya kopyalanabilir. Bu sayede istenilen özellikler değiştirilerek butonun Over hali oluşturulur.

İstenirse aynı şekilde butonun diğer durumları da belirlenebilir.

Active Area (Aktif Alan)

State kısmından Active Area seçilerek, butonun hangi bölgelerinin aktif olacağı ayarlanabilir. Burada görünen şekiller sadece aktif alanı belirlemek için vardır. Herhangibir şekil veya nesneyle kaplı olan yerlerde buton aktif olurken, boş yerlerde buton aktif olmayacaktır.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top