Donanım & Arıza

Format Atmanın Yararları ve Zararları Nedir ? Detaylı Bilgi

Bilgisayarınıza format atmak gerektiğinde Zararlı bir işlem mi yoksa yararlı bir işlem mi yapıldıgı hakkında bilginiz olmadıgı için kararsız kalabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirteyim format sadece bilgisayarlar için yapılan bir işlem değidir.Günümüzde hemen hemen bütün teknolojik ürünlere format işlemi uygulanabilir.Herkesin anlayabileceği bir dilde konuşursak format işlemi bir nevi herhangi bir teknolojik ürünü fabrika ayarlarına geri döndürmek gibi bir şeydir.

Hepimiz bilgisayarımızı hızlandırmak için,ilk aldığımız gün gibi hızlı ve seri olması için bilgisayarlarımıza format atarız ve bilgisayarın rahatladığını düşünürüz.Ancak bilgisayara format atmanın yararlarının yanında zararları da bulunmaktadır.

Bilgisayara Format Atmanın Yararları Nedir ?

Bilgisayara format atmaktaki amaç şüphesiz bilgisayarı rahatlatmak ve hızlandırmaktır.Atılan format aynı zamanda bilgisayarın sanal belleğini de rahatlatacaktır.Sanal bellek nedir diye soracak olursanız ; sanal bellek bilgisayarımız açıkken yapılan tüm işlemleri hafızasına kayıt eden bir bellektir.Mesela bir oyun veya herhangi bir tarayıcıyı açınca bu sanal belleğe geçer ve bu sayede açılır.Eğer böyle olmasa bilgisayarda her yaptığımız işlem yerel diskimize kayıt edilir ve yerel diskimiz kısa bir süre içinde dolup taşardı.Sanal bellek anlık bir hafızadır ve sürekli olarak yenilenir yani bilgisayarı kapatıp açtığımızda sanal bellek sıfırlanır.Fakat bilgisayarınız çok uzun süredir formatlanmamış ise sanal bellek bilgisayaro açar açmaz çok fazla şey çalıştırır bunları siz göremezsiniz.Bu durumda diskinize zarar gelebilir.Hatta eskiden xp işletim sistemine sahip bazı bilgisayarlarda “sanal bellek doldu otomatik 1 dakika içinde yeniden başlatılacaktır” gibi bir hata veriyordu hatırlarsanız .

Bilgisayara Format Atmanın Zararları Nedir ? 

Bilgisayarınız format atıldığında her ne kadar hızlansa da bunu sürekli olarak yapmak bilgisayarınıza zarar verecektir.Bunun nedeni nedir diye sorarsanız format atıldığı zaman C ve D sürücünüz sıfırlanır (Özel bir durum yok ise).Bu bilgiler hızlı biçimlendirme şeklinde silinir aksi halde eğer yavaş biçimlendirme yapılırsa bir biçimlendirme format belki 10 saat bile sürebilir.Disk her hızlı biçimlendirildiğinde daha hızlı bir biçimde çalışmaya başlar ve veri kaybına uğrar.Yani boyutunda çok az da olsa bir küçülme meydana gelir.Bunu şöyle düşünebiliriz ; herhangi bir kağıdın üzerine sürekli olarak yazı yazıp silin,yazıp silin bir süre sonra artık o kâğıt kullanılamaz hale gelecektir değil mi ? İşte bilgisayarın harddisk’i de çok sık format yer ise eğer belli bir süre sonra o harddisk kullanılamaz hale gelecektir.

Lisanslı bir antivirüs ile dikkatli bir sekilde kullandıgınız sürece format atmanızın bir önemi yoktur. Çok önemli problemler yaşamadıgınız sürece bilgisayarınıza format atmayın.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top