Web Araçları

Google Adsense Reklam Çeşitleri ve Özellikleri

1.Metin ve Görüntülü Reklamlar

Adından da anlayabileceğiniz gibi bir resim ve yazıdan oluşan reklam çeşididir. Klasik site reklamı olarak da bilinir. Kendi içinde boyutlara göre kategorilere ayrılır:

Esnek (Otomatik Boyut) : Esnek reklam çeşidi en çok kullanılan ve Google tarafından da önerilen reklam çeşididir. Eğer esnek reklam kullanırsanız reklamlarınız hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda cihazın ekran boyutuna göre şekillenecektir. Bu sayede yayınlanan reklamlardan çok daha fazla gelir elde edersiniz ve sitenizin görüntüsü bozulmaz.

728×90 : Genelde anasayfada kullanılan bir reklam çeşididir. Bazı sitelerde header yani üst kısımda da dikkat çekmesi için kullanılabilir. Sabit reklamdır.

336×280 : Eğer sitenizin yan kısmına dikdörtgen şeklinde bir reklam alanı oluşturduysanız bu reklam kodunu o kısma ekleyebilirsiniz.

320×100 : Mobil cihazlar için tasarlanmış büyük banner kısmıdır. Sabit reklamdır.

300×600 : Yine sitenin yan kısmına koyabileceğiniz büyük ve geniş reklam çeşididir. Oldukça fazla dikkat çekebilir. Sabittir.

300×250 : Sitenizin yan kısmında ve mobil cihazlar için de kullanabilirsiniz. Sabittir.


2.Feed İçi Reklamlar

Sitenizde yayımladığınız makale vb. içeriklerin arasına sıvışan, reklam olduğunu pek belli etmeyen, tıklanma ihtimalinin yüksek olduğu reklam çeşididir. Kendi içinde resimli olma durumuna göre ve resmin bulunduğu yere göre ayrılır.

Görüntü Yukarıda : Görüntünün yukarıda yazının alt kısımda olduğu reklam çeşididir. Bu reklam çeşidini listelemelerde kullanabilirsiniz.

Görüntü Yanda : Klasik görüntünün sol tarafta yazının sağ tarafta olduğu reklam çeşididir. Bu reklamı yazı sıralamalarının arasına koyabilirsiniz.

Başlık Yukarıda : Bu reklamı da tıpkı görüntü yanda da olduğu gibi yazı sıralamalarında kullanabilirsiniz. Tek fark başlık bulundurmasıdır.

Yalnızca Metin : Adından da anlayabileceğiniz gibi resim olmayan reklam çeşididir. Kullanılması pek tavsiye edilmez.


3.Yazı İçi Reklamlar

Yazının görüntüsünü bozmadan esnek olarak yazıya oturan reklam çeşididir. Genelde makalenin ortasına koyulur. Çok fazla göze batmaz. Yazı içi reklamların kullanılması tavsiye edilir.

NOT: Eklediğiniz reklamları siteadi.com/#googleads yazarak test edebilirsiniz.


4.Sayfa Düzeyi Reklamlar

Bilgisayarlar ve mobil cihazlar için oluşturulmuştur. Sitede kalan boş kısımlara otomatik olarak reklam ekler ve bu sayede kazancınız artar. 3 çeşidi vardır:

QuickSmart Reklamları : Adsense’nin kendi politikalarına uygun olarak sitenin belli başlı boş kısımlarına otomatik olarak eklediği reklamlardır. QuickSmart reklamları alabilmek için verilen kodu “header.php”‘de bulunan </head> etiketinin üst kısmına eklemelisiniz.

Sabit/yer Paylaşımlı Reklamlar : Ekranın alt kısmında küçük bir şekilde çıkan sabit reklamdır. Çok az yer kaplar, kolay kapatılabilir. Vinyet reklamlar yerine tercih edilebilir.

Vinyet Reklamlar: Vinyet reklamlar sitenizde herhangi bir yazıya veya linke tıkladığınızda tam sayfa olarak açılan reklamdır. Reklamı kapatmak için kullanıcılar her yazı geçişinde veya tıklamada sağ üst kısımda bulunan “Reklamı kapat” butonuna basmalılardır.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top