Program İndir & İnceleme

Google Asistan Nedir? Ne Zaman Türkiye’ye Gelecek? Kullanımı

Bir Android kullanıcısı iseniz, sizde neden bir Siri yok diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında var. Google’ın 2012 yılında çıkarmış olduğu Google Asistan (Google Now), aynı Siri gibi bir telefon asistanı. Peki neden bundan haberimiz yok? Nasıl Kullanabiliriz? Bu yazımda sizlere bu soruların cevabını açıklayacağım.

Merhaba! Bu yazımda sizlerle Google Asistan Nedir, Nasıl Kullanılır gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağım. Bu yazıyı bugün yazmaktaki amacım şuan Google I/O etkinliğinin olması ve benim canlı olarak onu izlemem diyebiliriz 🙂 (Para olmadığı için gidemiyoruz, o yüzden canlı yayından izliyoruz) Biraz önce Google Asistan’ın yeni fonksiyonları tanıtıldı ve böyle iyi bir uygulamanın ülkemizde henüz kullanımda olmaması moralimi bozdu. Bir de bu uygulama için üretilmiş bir cihaz var, görseniz bayılırsınız.

Google Asistan (Google Now) Nedir?

Google Now diğer adıyla Asistan, kısaca akıllı telefonlar için üretilen akıllı bir kişisel asistandır. Google’a dahil olan bütün sistemlerle entegre çalışan bu asistan, tuttuğunuz takımın sonuçlarından, uçağınızın kaç dakika sonra kalkacağına kadar tüm bilgileri an be an size iletir. Kısacası, tüm ajandanızı tutar, sizi uyarır, her şeye kolayca erişmenizi sağlar ve böylece hayatınızı düzene sokar. Bu bölüme Google Now diyebiliriz.

Buraya kadar anlattığımız uygulamanın kendi içinde gördükleriniz ve içindeki özellikleriydi. Birde sesli asistan bulunuyor, burası tam da Siri gibi. Tabii ki farklılıkları var ve bu farklılıklar gerçekten fazla. Google’ın bu asistan için özel olarak üretmiş olduğu Google Home isimli bir hoparlör bulunuyor. Bu cihaz sayesinde asistan ile sürekli iletişim halinde olabiliyorsunuz. “Hey Google”  komutuyla sizi dinlemeye başlayan asistan, tüm sorularınıza ve sorunlarınıza anında cevap veriyor. Mesela sabah işe gideceksiniz, kahvaltı yaparken “Hey Google, iş yerime giden yoldaki trafiğin durumu nedir?” diye sorduğunuzda size trafiğin nerede yoğun olduğunu anlatmaya başlıyor ve en hızlı gideceğiniz rotayı size anlatıyor. İsterseniz telefonunuzu elinize alıp Google Asistan uygulaması ile haritadan da görebiliyorsunuz.

Google Now

Türkiye ve Google Asistan

Geçmiş zamanda Google Now’ı Google Play’den Türkiye olarak indiremiyorduk, ama küçük bir değişiklikle cihaz dilini ingilizce ve hesabımızı ingilizce yaparak indirebiliyorduk. Buna artık gerek kalmadı. Google Now yakın zaman önce Google Play Türkiye’de kullanıma sunuldu. Ancak hemen sevinçten havala uçmayın, çünkü bu asistanı şuan sadece uygulama olarak kullanabiliyoruz. Türkçe Dil desteği daha bulunmadığı için, Asistan’la daha sohbet edemiyoruz. Ama bu da moralinizi bozmasın çünkü Google I/O etkinliğinde en yakın zamanda Türkçe dil desteğinin de geleceğini duyurdular. Umarım en kısa zamanda ülkemize gelir ve bende kullanabilirim 😀

Siri vs Asistan

iPhone’u ve iOS’u çok sevmeyen biri olarak (Samsung’dan maaş almıyorum) , Google Asistan’ın bir kaç yeni gelişmeden sonra Siri’den daha iyi olacağına eminim. Bunun sebebi de, Apple’ın sürekli kendini tekrar etmesi ve Google’ın sürekli bir gelişim içinde olması diyebilirim. Her zaman kendini sürekli geliştiren ve yenileyen şeyleri daha çok sevmişimdir zaten. Önümüzdeki yıllarda bunları göreceğiz.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top