Sağlık

Göz Bozukluğu Kendiliğinden Geçer Mi? Yapılması Gereken

Miyop, astigmat, hipermetrop… Bu yazıda göz bozukluğu kendi kendine geçer mi sorusuna cevap arayacağız.

Bugün doktora gittiniz ve gözünüzün bozuk olduğunu ögrendiniz. Hayatınız boyunca gözlük veya lens takmaya mâhkum gibi hissediyorsunuz. Bazı tedavi yöntemleri var ancak onlara da başvurmak istemiyorsunuz. Sonra halk arasında sürekli konuşulan bir söz aklınıza geldi:

GÖZ BOZUKLUĞU BAZI İNSANLARDA KENDİ KENDİNE DÜZELİYORMUŞ YAA!

Peki, bu gerçekten doğru mu? Yazımızın sonunda bu sorunun cevabını öğrenmiş olacaksınız.

Bende bir gözlük kullanıcısı olarak hep bu sorunun cevabını aradım. Ancak uzun uğraşlar sonucunda net bir açıklamaya ulaşabildim. Eğer sizinde gözünüz bozuksa yapabilecek iki şeyiniz var,

  • Gözlük veya lens kullanmak
  • Lazer tedavisi ile rahatsızlığı düzelttirmek

“Eee, bunlar bildiğimiz şeyler?”

Eğer lazer tedavisi seçeneğini seçiyorsanız, gözünüz düzelecek, herhangi bir aksilik olmazsa ömrünüzün sonuna kadar göz problemi yaşamayacaksınız. O yüzden bu yazının devamını okumanıza gerek yok.
Ama gözlük veya lens kullanıyorsanız ve lazer tedavisinden korkuyorsanız, kendi kendine göz bozukluğunun geçmesini istersiniz. Aslında bu soruya ne evet ne de hayır diyebiliriz. “Nasıl yani?” diyorsanız okumaya devam edin.

Göz rahatsızlıkları, rahatsızlığın ne olduğuna bağlı olarak farklı çözümler gerektirebilir. Mesela Miyop rahatsızlığına sahipseniz kusura bakmayın, gözünüz kendi kendine düzelmeyecek. Ancak göz egzersizleri ile numaranızın büyümesini engelleyebilir, süreci yavaşlatabilir, çok düşük bir ihtimalle de tersine çevirebilirsiniz. Yani gözünüzün numarası küçülebilir ama hiçbir zaman sağlıklı bir insan kadar düzelemez. Başkalarından duyarız, “Adamın gözü on sene önce 2.75’di şimdi 0.25!” Bu milyonda bir ihtimaldir. Yani böyle bir duruma bağlanmak boşuna kürek çekmek olur.
Miyoptaki bu durum astigmatta da geçerlidir. Hipermetrop ise daha çok doğuştan gelen bir sorun olduğu için sürecin tersine dönmesi çok daha zordur.
O yüzden bu soruyu şöyle sormak daha mantıklı olacaktır,
“Göz bozukluğunu kısmen düzeltmek mümkün müdür?” Bu sorunun cevabı evettir.
Ama hiçbir zaman sağlıklı bir insan kadar iyi göremeyeceğinizi unutmayın. Bu yüzden en iyi çözüm yolu ameliyat veya gözlük,lens kullanımından geçer. Gözünüz bozuksa gözlük veya lens kullanmayı ihmal etmeyin, bunun size zararı olur.

Moral bozucu bir yazı olduğu için özür diliyorum ancak benim amacım sizlere doğru bilgiyi verebilmek. Bu yüzden kusuruma bakmayın 🙂 Ama şunu da unutmayın, teknoloji gelişiyor ve her gün yeni bir şeyle tanışıyoruz. Bakarsınız 5-10 yıl sonra göz bozukluklarından tamamen kurtulacak bir çözüm üretiriz, kim bilir? Şuan sadece ameliyatla kökten çözülebilen bu rahatsızlıklar belki gelecekte kendiliğinden rahatsızlıkları geçirebilen bir teknoloji sayesinde çok daha kolaylaşır.

Yazımızın sonuna geldik. Siz bu rahatsızlık ve çözümleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top