Sağlık

Gözler Neden Bozulur? Sebepleri Nelerdir ?

Günümüzde birçok kişi göz rahatsızlıklarına sahiptir. Bunun en basit ve yaygın görülen örneği halk dilinde göz bozukluğudur. Toplumda bazı yanlış inanışlar vardır; bilgisayara çok bakarsançok kitap okursan gözün bozulabilir gibi. Bu gibi şeyler tamamen yanlış ve gerçek dışıdır. Peki ya göz gerçekten neden bozulur? Neden miyop, astigmat veya hipermetrop oluruz? Bu yazımızda size bu sorunun cevabınızı vereceğiz.

İlk olarak şu efsaneleri tarihe gömelim:

  • Fazla televizyon izlemek
  • Fazla bilgisayar kullanmak
  • Fazla kitap okumak
  • Fazla odaklanmak
  • Gözlük takmak
  • Lens takmak

gibi şeyler gözünüzü kesinlikle bozmaz. Tabii ki her şeyin fazlası zararlıdır fakat, bu etmenlerin gözünüze böyle bir etkisi yoktur. Ancak yukarıdaki durumları yapmanız halinde gözünüzü yorabilir veya önceden olan goz hastalığınızı ilerletebilirsiniz. Bu yüzden, “Aaa, gözüm bozulmuyormuş o zaman dibine kadar yaparım!” demeyin.

Bilgisayar ve gözler arasındaki ilişkiyi detaylı olarak öğrenmek isterseniz hemen aşağıdaki linke tıkayarak, yazımızı okuyabilirsiniz!

Bakmadan Geçme!  Bilgisayar Gözleri Bozar Mı?

Gözü ne bozar?

 

Bu soruya verilen cevaplar hiçbir zaman net değildir. Ancak doktorlar tarafından belirtilen bir kaç fikir bulunmaktadır. Basit olarak şöyle düşünebilirsiniz,

Gözler de bir organdır ve her organ gibi bir sınıra sahiptirler. Zorladığınız zamanlarda hasar görmeleri olasıdır. Başta belirtmiştik, kitap okumak veya televizyon izlemek bozmaz ancak bir şeye gerektiğinden fazla odaklanmak, gözleri çok yormak geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilmektedir. İşinin ehli bir terziyseniz diktiğiniz kıyafetlere sürekli çok yakından bakar ve odaklanırsınız. Eğer ki gözünüz buna elverişli değilse zorlanacak ve bozulacaktır.

Bir başka görüşte genetikle alakalı olduğudur. Eğer ki ailenizin genelinde bir goz rahatsızlığı bulunuyorsa sizin de benzer rahatsızlıklara sahip olmanız olasıdır. Ancak olmayabilirsiniz de. Eğer ki genetik bir durum söz konusu ise, küçük zorlamalarda ve yukarıda saydığımız efsaneleri yapmanız durumda bu genetik rahatsızlığınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Efsane de olsalar, bir yerde gerçek olabilirler anlayacağınız.

Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

 

D Vitamini gözler için çok önemlidir. Ancak sürekli havuç yiyerek bu korumayı sağlayamazsınız. Miyop, astigmat gibi rahatsızlıklar aslında günümüzün rahatsızlıklarıdır. Dört duvar arasında güneşten uzak bir hayatınız varsa, gozleriniz dışarı çıktığınızda ortama adapte olamaz. Aslında bu sorunun cevabı açıktır; hayatı yaşamalı, dağa çıkmalı, çiçek toplamalı, sahilde yürüyüş yapmalısınız. Güneş gözler için doğal bir besleyicidir. Büyük bir şehirde binaların içinde yaşıyorsanız, bir gün tepelere çıktığınızda karşınızdaki dağları net olarak göremezsiniz, çünkü gözünüz bunu çoktan unutmuştur. Veya bir büroda masa başı sabah 8 akşam 5 çalışıyorsanız, işten çıktıktan sonra evinize gidip yatıyorsanız gozünüz artık sadece yakınları görmeye alışmış olacaktır.

Kendinize zaman tanıyın. Gün boyunca bilgisayarın başındaysanız saatte bir kendinize çay molası verin. Her hafta sonu ailenizle piknik yapmaya gidin. Bunlar hem vücudunuz hem de göz sağlığınız için önemlidir. Ayrıca, her yıl kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın.

Peki ya gözünüz çoktan bozulduysa? Hemen aşağıdaki yazıya tıklayarak bozulan göz düzelir mi sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz!

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top