Donanım & Arıza

Hard Disk Nasıl Test Edilir Resimli Anlatım

Hard diskinizin arızalı olduğundan mı şüpheleniyorsunuz ? Şimdi sizlere Harddiskinizi nasıl test edebileceğinizi anlatmaya çalışalım. Hard disk bilgisayarda uzun süreli kullanımlardan sonra en çabuk arızalanan donanımlardan biridir. Diske sürekli veri kopyalama ve silme işlemleri yaptığımız için zamanla disk veya başlık üzerinde sorunlar oluşabilir. Bu sorunları genelde diskinizden çıkan seslerden anlayabilirsiniz. Fakat bazı arızalar vardır ki diskinizde herhangi bir sorun yok gibi görünebilir ve bunları sadece hard disk test programları ile anlaşılabilir.

Hard disk Nasıl Test Edilir ?

Öncelikle test programımızı aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz. Programımızın ismi Hdd Tune. Kullanımı oldukça basit bir programdır.

Reklamlar

TIKLAYIN

Programı indirdikten sonra kurulumunu yapıyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstünüze HD Tune Pro kısayolu eklenecektir. Bu kısayola tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz.

Programı çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Startbutonuna tıklayarak testi başlatabilirsiniz.

Butonun hemen altında bulunan Read ve Write menüleri yani okuma ve yazmaanlamına gelen bu menülerle isminden de anlaşılacağı gibi. Okuma ve yazma testleri yapabilirsiniz. Hard diskiniz’de okuma esnasında sorun olmayabilir fakat yazma (dosya yazma) işlemlerinde sorun olabilir. Bu menüler sayesinde detaylı bir tarama yapabilirsiniz.

hdd test

Test işlemi sırasında Benchmark ekranında veriler işlenmeye başlayacaktır. Diskinizin bütün boyutlarını test edecektir. Programda kullanacağınız alanlar şu anlama gelir;

Benchmark :Hard diskinizin hızını ölçer.

ınfo : Hard diskiniz ile ilgili detaylı bilgiyi bu menü sayesinde alablirsiniz.

Health : Hard diskinizdeki sorunları ve hataları size bildirir.

Error Scan : Hard diskinizde bulunan arızalı bölümleri ve Bad sector’leri bu alandan görebilirsiniz.

Programın başlıca menüleri bu şekildedir. Program hakkında sormak istediğiniz sorular varsa bizlere iletebilirsiniz. Programın oldukça basit bir arayüzü vardır. Performans ve arıza testlerinde olumlu sonuçlar vermektedir.  Program sadece arıza tespiti i,için değil performans testleri içinde kullanılabilir.

NOT: Programın daha sağlıklı sonuçlar verebilmesi için tarama esnasında bilgisayarınızı kullanmayınız. Aksi taktirde aşırı derecede yavaşlama yaşayabilirsiniz. Hard diskinize aşırı şekilde yüklenme olmaması için testin bitmesini bekleyin.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top