Donanım & Arıza

Hard Disk’ten Ses Geliyor Sebebi Nedir? Sorunun Çözümü

Harddiskler genelde neredeyse sessiz çalışan donanımlardır. Fakat bazı durumlarda verilere erişim sırasında yumuşak tarzda klik sesi ya da tıkırtılar yapabilirler.

Bunlar son derece normaldir fakat bu tarz seslerin daha şiddetlileri harddisklerde boy gösterdiğinde tehlike çanları çalıyor anlamına gelir.

Reklamlar

Harddiskinizden daha önce duymadığınız sesler kulağınıza gelirse ve bu sesler sırasında sisteminizde kilitlenmeler- donmalar ortaya çıkarsa harddiskiniz arızalanıyor demektir.

Tüm elektronik ve mekanik araçlarda olduğu gibi hardisklerinde bir çalışma ömrü vardır. Ayrıca harddiskler çarpma, elektrik kesintisi, sarsıntı gibi dış etkenlerden de çabuk etkilenir yapıdadırlar. Ortalama 7200 RPM hızında dönen bir motor üzerine bağlı bir plakada bulunan sektörlerdeki verileri bir manyetik kafa okur işte bu sırada oluşan küçük bir sarsıntı sektörlerin ya da okuyucu kafanın arızalanmasına sebep olabilir.

Reklamlar

Böyle bir durumda hızlıca önemli verilerinizi yedekleyin ve yeni bir harddiske aktarın. Bu durum ihmal edilecek gibi değildir çünkü bu seslerin çıkmasından sonra her an ortaya daha ciddi sorunların çıkması an meselesidir.

Denetleme amacıyla bir harddisk sağlık programı da yüklenip harddiskin genel durumu hakkında bilgi edinilebilir. Fakat bu tip yazılımlarla yapılacağı iddia edilen sözde onarımlara kanmayın çünkü bu onarımlar çok kısa süreliğine iş görür bir dönem sonra harddisk tekrar kullanılamaz hale gelebilir.

Diğer yandan arızalı olmayan harddisklerden de sürekli sesler gelebilir ve okuma ışığının sürekli olarak yandığı görülebilir. Bunun sebebi ise sistemdeki ram miktarının yetersiz oluşundan kaynaklanabilir. Böyle bir durumda sisteminizin kullandığı ram miktarını denetleyin eğer ram yetersiz se harddisk almak yerine sisteme ram eklemek daha mantıklı olacaktır çünkü yeni bir harddisk taksanız bile ram miktarı düşüklüğünden dolayı yine aynı okuma ve erişme sorunları boy gösterecektir.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top