Mobil

IPhone Kapandı Açılmıyor Sorunu Çözümleri TÜM MODELLERİ DETAYLI KESİN ÇÖZÜM

iOS cihazınızı kullanırken karşınıza pek çok sorun çıksa da, bunların büyük kısmını rahatlıkla çözebiliyorsunuz. Peki ya iPad ya da iPhone’unuz hiç açılmıyorsa ne yapacaksınız? Aslında telefonunuzu başlatmayı denerken siyah ekran görmeniz mutlaka bozulduğu anlamına gelmez. Birçok iOS kullanıcısı zaman zaman benzer durumlar yaşarken, çoğu zaman problem yazılımsal ayarlarla düzeltilebiliyor ve teknik servisle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Yazımızda iPhone cihazların kapanması veya açılmaması sorunu hakkında çeşitli nedenler ve olası çözümleri okuyabilirsiniz.

iPhone – iPad Açılmıyor – Çözümler

İlk önce iPad ya da iPhone cihazınızın neden açılmadığından bahsedelim. Bunun genelde iki sebebi olur, ya yazılımsal problemler, ya da bataryanın hasar görmesi ve benzeri bazı teknik sorunlar. Eğer durum yazılımdan kaynaklıysa telefona force restart uygulayabilirsiniz. Şimdi gelin bazı yöntemleri inceleyelim;

Zorla Yeniden Başlatma

 

Telefonunuz/tabletiniz çalışmadığında ilk olarak force restart denilen bu işlemi denemelisiniz. Yazılım problemleri oluştuğunda iPhone/iPad ekranı siyah olur ve telefon çalışmıyor gibi gözükür. Yapmanız gerekenler ise;

– Açma/kapama tuşuna ve home tuşuna en az 15 saniye kadar basılı tutun. (iPhone 7 ve sonrası cihazlar için Kilit/Açma-Kapama Tuşuyla Ses Kısma Tuşuna 15 saniye kadar basılı tutun.)

– Apple logosunu ekranda gördüğünüzde elinizi çekin.

İşe yaramazsa birkaç sefer daha deneyin ve yine değişiklik olmazsa diğer yöntemlere geçin.

Telefonunuzu Şarj Edin

Eğer iPhone’unuzun bataryası tamamen bittiyse de açılmayacaktır. Ne kadar emin olursanız olun, yine de telefonunuzu bir prize bağlayarak en azından yarım saat, bir saat kadar bekleyin. Fakat hemen açmaya kalkışmayın çünkü telefonun kendisine gelmesi için biraz süreye ihtiyacı olacak.

Şarj işlemini tamamladıktan sonra açma kapama tuşuna basılı tutun ve Apple logosunun gelmesini bekleyin.

iPhone Aşırı Isınma Sorunu – Sıcaklık Uyarısı

Diğer yandan telefonunuz kapanırken sıcak olup olmadığına dikkat ettiniz mi? Bazen cihazınızın aşırı ısınması iPhone’un sıcaklık uyarısı vermesine ve cihazı korumak için kapanmasına neden olabilir.

 

Muhtemelen biliyorsunuzdur fakat yine de hatırlatalım, telefonunuzun işlemcisi ve grafik kartı çok çalıştığında ısınmaya başlar. Aşırı sıcaklık, işlemci ve grafik kartının fazla enerji tüketmesine ve bir miktar enerjiyi de ısıya çevirmesine bağlı gelişir. Yani bu durum bataryanın çabuk tükenmesine de yol açar. Özellikle de çok oyun oynuyor veya arkaplanda çok fazla uygulama çalıştırıyorsunuz bunun farkına dahi varmadan bataryanız tükenebilir.

 

iPhone’un Şarj Olmaması – Açılmaması Sorunu

Kullanıcılar kimi zamanda telefonunu şarj olmadığını fark ediyorlar. Bu durumda;

  • Başka bir priz deneyin.
  • Şarj yöntemini değiştirin. Priz yerine cihazınızı bilgisayara bağlayın.
  • Başka bir USB girişi deneyin.
  • Şarj giriş yerindeki tozları, kirleri bir kürdanla temizleyin.
  • USB kablosunun sağlam olduğuna emin olun.
  • Başka bir USB kablosu deneyin.
  • Başka bir şarj cihazı deneyin.

 

iTunes ile Yedekleme – Geri  Yükleme

Cihazınızı bilgisayara bağlamadan ve iTunes’u açmadan önce programın son sürümünün yüklendiğine emin olun. Daha sonra iOS cihazınızı bilgisayara bağlayın, ilk iş olarak verilerinizi yedekleyin ve daha sonra Geri Yükleme işlemine geçin. Yedekleme işlemini yapmayı ihmal etmeyin çünkü bu işlem sonunda telefondaki tüm verileri sileceksiniz.

Eğer iTunes telefon-tabletinizi tanımıyorsa, cihazınızı recovery modunda veya DFU moduna alarak yazılım geri yüklemesi yapabilir ve belki de sorunu çözebilirsiniz. Fakat hemen yazılım geri yüklemesi yapmadan telefonunuzdaki bilgilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Çünkü recovery işlemi sonrası telefonunuzdaki bütün içerik silinecektir.

 

iPhone Yere Düştü Açılmıyor

Bir çok kullanıcının sorununun ise ‘iPhone Yere Düştü, Açılmıyor’ şeklinde olduğunu görüyoruz. Akıllı telefonlar genellikle hassastır ve bu yüzden ufak kazalarda dahi çalışmaz hâle gelebilirler. Bir yöntem olarak yukarı bahsettiğimiz Hard Reset atmak olabilir. Bunun için Home ve kilit tuşlarına aynı anda 15 saniye basmayı deneyebilirsiniz. Eğer iPhone 7 ve sonrasında çıkan bir cihaz kullanıyorsanız kilit tuşu ve ses kısma tuşuna 15 saniye basarak deneyebilirsiniz.

Eğer hiçbir şey olmazsa cihazınızı bilgisayara bağlayın ve iTunes’ta gözüküp gözükmediğini kontrol edin. iTunes telefonu algılarsa, dosyalarınızı yedekleyin ve geri yükleme yaparak tekrar açmayı deneyin. Telefon hiçbir şekilde iTunes’ta gözükmüyorsa, bu sefer de DFU veya Recovery moduna girerek deneyin.

Elbette tüm bu işlemleri çok dikkatli yapmalısınız. Bataryalı elektronik cihazlar her ne kadar tedbirleri alınmış olsa da çeşitli elektrik kaçaklarına vb. sorunlara sebep olabilir. Böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız en doğrusu direk teknik servise gitmektir.

Bu yöntemlerin hiçbiri çare olmadıysa da, muhtemelen donanımsal bir problem yaşıyorsunuz ve Apple servisine gitmek zorundasınız.

iPhone Su Teması Sonrası Açılmaması

Yapacağınız son şey açıkken iPhone’unuzun su teması yaşaması olacaktır fakat bazen kazalar yaşanıyor. Bu durumda ilk iş olarak telefonu kapatıp tamamen kurutmalısınız. Temiz bir kumaş ya da havlu kullanabilirsiniz.

Ayrıca bir diğer etkili yöntem de plastik bir poşetin içini pirinçle doldurmak ve telefonu arasına yerleştirmektir. Pişmemiş pirinç tanelerinin arasında bir süre hava almayacak şekilde iOS cihazınızı tutun ve bir süre sonra tekrar çalıştırmayı deneyin. Pirinç kalan nemi çekeceği için telefonunuzun iyice kurumasını sağlayacaktır. Kulağa garip gelebilir fakat etkili bir yöntemdir.

iOS Güncellemesi Sonrası Telefonun Açılmaması

Bu yaygın bir sorun olmasa da, kimi zaman güncellemeler sonrası da telefon/tablet çalışmayabilir.

– Zorla başlatmayı deneyin. ( iPhone 7 öncesi iPhonelarda Home Tuşu ve Kilit Tuşuna aynı anda 10 saniye basarak iPhone 7 ve sonrası cihazlarda Kilit Tuşu ve Ses Kısma Tuşuna 10 saniye basarak)

– iTunes ile geri yükleme yaparak fabrika ayarlarına dönün.

– iTunes telefonunuzu algılamazsa recovery modunda tekrar deneyin.

Eğer tüm bu yöntemler işe yaramadıysa Apple Teknik Servisine uğramanızda fayda var.

 

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top