Mobil

IPhone Kendi Kendine Kapanıyor Reset Atma Sorunu

Maalesef bazı iPhone – iPad cihazlar rastgele kendini yeniden başlatıyor ve bu durum iOS kullanıcılarının epey canını sıkıyor. Özellikle de tam bir konuşmanın ortasında ya da zorlu bir oyunun son kısmında telefon kapanınca sinirlenmemek gerçekten de elde değil. “Bu can sıkıcı soruna ne sebep oluyor ve nasıl çözeriz?” sorusunun cevabını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

iPhone Sürekli Reset Atıyor: Çözüm Nedir?

Bu problem iPhone – iPad modeli fark etmeksizin başınıza gelebilir çünkü bir modele özel değil. Bu sorun iPhone 5’den iPhone 6’dan tutun en yeni modeller olan iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone X’a kadar karşımıza çıkabiliyor ve sorun bazen iOS kaynaklı yazılımsal bir problemden, kimi zaman da donanımsal sorunlardan kaynaklanıyor.

Hard Reset

Çözümlere basit işlemlerle başlayalım. iOS’taki bazı ufak problemleri hard reset ile çözmek mümkün. Bunun için şu adımları izleyin;

 •  Açma/kapama ve Home tuşuna aynı anda basılı tutun. ( iPhone 7 ve sonrası cihazlarda ses kısma ve açma/kapama tuşlarına basmalısınız)
 • 10 saniye kadar elinizi çekmeyin.
 • Ardından Apple logosu geldiğinde butonlardan elinizi çekin.

Arkaplanda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Bu metodu es geçmemek gerekiyor çünkü bazen sorunun kaynağı arkaplanda çalışan uygulamalar olabiliyor. En azından daha karmaşık yöntemlere geçmeden önce ilk olarak bunu denemekte fayda var. Örneğin Spotify gibi bir müzik uygulaması kullanıyorsanız diyelim. Bunu düzgün şekilde kapatmadığınızda arkaplanda hâlâ çalışmaya devam edecektir. Başka ses kullanan bir uygulamayı açtığınızda bu programla çakışma olabileceği için telefonunuz yeniden başlayabilir. Bu şekilde çok fazla uygulamanın açık kalması ise telefon/tabletinizin rastgele reset atmasına sebep olabilir. Uygulamayı tamamen kapatmak için Home tuşuna iki kere dokunun ve kapatmak istediğiniz uygulamaları yukarı doğru kaydırın.

Uygulamaları Güncelleyin

Daha önce bahsettiğimiz gibi telefondaki uygulamalar bu soruna yol açabilir. Kod yapısından kaynaklı bir hata iOS işletim sistemini etkileyebilir. Genellikle yazılımcılar bu tarz hataları kısa sürede yeni güncellemelerle çözebilirler. Dolayısıyla güncelleme yapmak da problemi ortadan kaldırabilir. Güncellemeler genellikle hataların düzelmesi için yayınlanırken, şu adımları izleyin;

 • Apple App Store’u açın.
 • Ekranın sol alt köşesinde Güncellemeler sekmesine dokunun.
 • Ardından bütün uygulamalarınızı güncelleyin ya da tek tek seçin.

Şüpheli Uygulamaları Kontrol Edin ve Kaldırın

Uygulamaları güncellemek sorunu çözmediyse, bu soruna yol açabilecek bir uygulama olup olmadığını kontrol edin. Bir uygulama şüpheli hareketler sergiliyorsa, mesela devamlı çöküyorsa en iyisi kaldırmanız olacaktır. Ayrıca isterseniz daha sonra tekrar da yükleyebilirsiniz.

Belli Uygulamaların Verilerini Temizleyin

Telefon yukarıdaki adımların ardından hâlâ sorun yaşatıyorsa, yeni bir yöntem deneyebilirsiniz. iPhone’unuzun hafızası neredeyse tamamen dolu olursa, bu telefon performansını da etkileyecektir ve eskisi gibi çalışmayacaktır.

Öncelikle Ayarlar > Genel > Hafıza & iCloud yolunu izleyerek uygulamaları kontrol edin ve en çok hangilerinin yer kapladığına bakın. İlk olarak artık kullanmadığınız uygulamaları telefondan kaldırın.

Aynı zamanda galerinizi de açın ve gereksiz fotoğrafları bulut sistemine yedekleyip silebilirsiniz.. Son olarak internet tarayıcınız Safari’yi kontrol etmenizde de yarar var. Bunun için uygulamanın Ayarlar kısmına girin, geçmişi temizleyin. Ek olarak mesajlar uygulamasındaki gereksiz ve eski mesajları kaldırarak da hafızanızı daha iyi duruma getirebilirsiniz.

iOS’u Güncelleyin

Uygulamaları güncelledikten sonra da sorun çözülmediyse, sıra iOS’un kendisine gelmiş olabilir. Kaldı ki birçok rastgele reset atma sorunu yazılımdan kaynaklanıyor. Dolayısıyla iOS güncellemesi yapmanızı da tavsiye edebiliriz;

 • İlk olarak yeni bir iOS sürümünün kullanılabilir olup olmadığını kontrol edin.
 • Bunun için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi menüsünü izleyin.
 • Eğer güncelleme varsa iPhone indirmeye başlayacaktır. İndirme işlemi bitince de kuruluma geçebilirsiniz. WiFi ile güncelleme yapmadan önce telefonunuzun şarjının %50’den fazla olduğundan veya şarja takılı olduğundan emin olun.

Tüm Ayarları Sıfırlayın

iOS cihazınızda  ‘Tüm Ayarları Sıfırla’ seçeneğiyle de fabrika ayarlarınıza geri dönebilirsiniz ve bu metod birçok durumda gayet iyi sonuçlar veriyor. Üstelik herhangi bir veri kaybı da yaşamıyorsunuz. Fakat eski WiFi şifreleri silinecek ve bazı uygulama ayarları da bu seçenekle birlikte sıfırlanacaktır. Bu nedenle sıfırlamadan önce önemli WiFi şifrelerinizi yedeklediğinizden emin olun. Ayrıca telefonla ilgili tüm ayarları baştan yapmanız gerekiyor.

 • Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla kısmına gelin.
 • Şifre girmeniz istenecek. Ardından ‘Tüm Ayarları Sıfırla’ sekmesine dokunun.
 • Telefonunuz yeniden başlayacak ve ayarlarınız da sıfırlanmış olacak.

Tüm İçerik ve Ayarları Silin

Eğer sadece ayarları sıfırlamak işe yaramadıysa, verileri de silmeniz gerekebilir. Bu durumda telefondaki tüm veriler, müzikler, fotoğraflar ve ayarlar ilk hâline dönecektir. Dolayısıyla bu işleme geçmeden önce önemli dosyalarınızı iCloud ya da iTunes üzerinden yedeklemenizi tavsiye ederiz.

Önemli Not: Eğer telefonunuzda jailbreak varsa bu metodu denemeyin çünkü iPhone Apple logosu kısmında takılı kalacaktır!

 • Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil menüsüne girin.
 • Şifrenizi girin ve silme işlemini onaylayın. Telefonunuz yeniden başlayacaktır.
 • Ardından telefon ya da tabletinizi yeni bir cihaz olarak tekrar kurun.

DFU Mod ile Restore Etmeyi Deneyin

 1. iPhone, iPod Touch ya da iPad cihazınızı Mac ya da PC’nize takın.
 2. iTunes’un son sürümünün yüklendiğinden ve açık olduğundan emin olun.
 3. iOS cihazınızı kapatın.
 4. Açma/kapama tuşuna 3 saniye kadar basılı tutun. Bu sırada Home tuşuna da basılı tutmaya başlayın.
 5. İki tuşa da 10 saniye kadar basılı tutmaya devam edin.
 6. Ardından açma/kapama tuşundan parmağınızı çekin fakat Home tuşuna 5 saniye kadar daha basmaya devam edin.
 7. Eğer ekran siyah renkte kalırsa başardınız demektir. Artık cihazınız DFU moduna geçecek.

Bu noktada iTunes’ta cihazınız algılanacak fakat unutmayın ki telefonda herhangi bir logo görürseniz, bu Recovery moduna geçtiğiniz anlamına gelir. Yani DFU modu için tekrar denemelisiniz.

Bataryayı Doldurun

 

Yazılımsal tüm çareleri denediniz ve telefonunuz hala yeniden mi başlıyor? Sıra bataryayı kontrol etmeye geldi. Özellikle başta iPhone 5 olmak üzere eski Apple cihazlarında bu sorun genellikle bataryadan kaynaklanmakta.

– iPhone’unuzu orijinal kablo ya da adaptör kullanarak şarj etmeye başlayın.

– Şarj sırasında telefonun ne tepki verdiğini izleyin. Eğer şarj olurken telefon kapanmıyor ya da yeniden başlamıyorsa, bunun anlamı artık bataryanızı değiştirme vaktinizin geldiğidir. Garanti süreci devam ediyorsa bir an önce Apple ile iletişime geçin.

Ayrıca Apple eski cihazlarda batarya kapasitesi azaldığı için işlemcilerin performansının iOS güncellemeleriyle otomatik olarak azaltıldığını duyurdu. Bir çok kullanıcı telefon bataryalarını değiştirdikten sonra cihazlarının gözle görülür şekilde hızlandığını belirtiyor. Eğer sorun buysa bataryayı değiştirerek telefonunuzun hızlanmasını da sağlayabilirsiniz.

Şarj Sırasında iPhone Reset Atmaya Devam Ederse Ne Yapmalı?

Cihazınız şarj olurken de reset atmaya devam ediyorsa, mutlaka orijinal kablo ya da şarj cihazı kullandığınıza emin olun. Bu durum genellikle orjinal olmayan / hatalı ürünlerden ötürü kaynaklanmaktadır.

 • Şarj yönteminizi değiştirin. Örneğin prizden şarj ediyorsanız, bir de bilgisayar ile deneyin.
 • Hücresel veriyi kontrol edin, aç kapa yapın.
 • Telefona hard reset atmayı deneyin.
 • Şarj aletinin bozuk ya da hasarlı olmadığına emin olun. Kablonuzu değiştirin.
 • Şarj girişindeki tozları, kirleri bir kürdanla temizleyin.
 • iOS sürümünüzü güncelleyin. (Önce yedek almayı unutmayın)
 • Son çare olarak da telefona iTunes aracılığıyla geri yükleme yapın. Öncesinde verilerinizi yedeklemeyi ihmal etmeyin.
Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top