Ne Nedir ?

Karanlık Fabrikalar (Lights Out) Nedir? Ne iş Yapar?

Teknoloji hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Robotlar, bilgisayarlar gelişiyor, hayatımızın gün geçtikçe daha kolay ve zahmetsiz bir hal alıyor. Ama bu gelişmeler insan hayatını bazı yönlerde de olumsuz etkiliyor. Bu yazımızda gelişen teknolojinin etkisiyle hayatımızda yer edinmeye başlamış ve kısa bir süre sonra tamamen hayatımızın içinde olacak bir gelişmeyi inceleyeceğiz: Karanlık Fabrikalar.

Yapay zeka, artık hayatımızın bir gerçeği. Akıllı telefon üzerinden evinizdeki klimayı çalıştırırken yapay zekanın gücünden faydalanıyorsunuz. Veya sesli komutlar ile bir cihazı yönettiğinizde yapay zeka ile konuşuyorsunuz demektir. Bu sayede iş gücünden tasarruf ediyoruz, kendimize daha fazla vakit ayırabiliyoruz. Ancak bu durumun birde tam tersi var. Yapay zeka biraz önce söylediğim küçük işlerden ibaret değil. Bugün fabrikalar, sanayiler, devletlerde yapay zekayı aktif olarak kullanıyor. Bunların en büyük örneklerinden biri Karanlık Fabrikalar (İngilizce ismi Lights Out).

Karanlık Fabrikalar

Adından da anlayacağınız üzere bahsettiğimiz bu fabrikalarda ışık yok.

“BİR FABRİKADA IŞIĞA NEDEN İHTİYAÇ DUYARIZ?”

ÇÜNKÜ İNSANLAR BİR İŞİ YAPABİLMEK İÇİN IŞIĞA İHTİYAÇ DUYARLAR.

Şimdi konuyu az çok anlamışsınızdır. Bahsettiğimiz bu fabrikalarda insan bulunmuyor, haliyle insan gücü de. Bu fabrikalarda yapay zeka ve zekayı barındıran robotlar bulunuyor. Yüklenen yazılımlar sayesinde en düşük hata oranlarıyla (İnsanların hata oranlarından çok daha düşük) sadece elektrik tüketerek 7/24 üretim yapıyorlar. Bu sayede bir çok gider yok oluyor ve iş hiç durmadan devam ediyor. Robotların ışığa ihtiyacı yok. Robotların yemeğe ihtiyacı yok. Robotların dinlenmeye ihtiyacı yok. Sadece azıcık elektriğe ihtiyaçları var.

İşsizlik?

Konumuzun en derin noktası da bu. Karanlık fabrikaların artması ile insan gücüne ihtiyaç azalıyor ve bir çok kişi işsizlikle baş başa kalıyor. Fakat şöyle de bir durum var ki;

Karanlık fabrikaların oluşmasıyla bazı işler yok olurken, yeni bir çok iş ortaya çıkıyor. Mesela robot bakımı. Veya bu yapay zekaların yazılımını hazırlamak için bir mühendis. Bu örnekler gibi bir çok yeni iş ortaya çıkıyor.

Karanlık fabrikaların objektif bir açıdan yararlı ve zararlı yönlerini inceleyecek olursak, bu tür fabrikalar her zaman en iyi verimi sağlar, en düşük enerjiyi tüketir ve en kusursuz parçayı tasarlar. Önümüzdeki yıllarda da yavaş yavaş normal fabrikaların son bulup bu fabrikaların tamamen hayatımıza gireceğini söylemek yanlış olmaz.

Yazımızın sonuna geldik. Basitçe bu fabrikaların ne olduğunu öğrendik. Siz karanlık fabrikalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top