Genel & Yaşam

Kendi Müziğini Üretmek İsteyenlere, Müzik Uygulamaları

Hepimiz müzik dinlemeyi severiz. Peki hiç kendi müziğinizi yaptığınızı hayal ettiniz mi? Herhangi bir çalgı aleti çalıyor olabilirsiniz ama bilirsiniz ki müzik tek bir çalgı aletiyle oluşturulmaz. Bir müzik yapmak için bir ekip kurmaya ihtiyaç duyarsınız. Fakat günümüzde işler biraz değişti. Artık bilgisayar ortamında müzik üretmek mümkün. Bugün sizlerle en iyi müzik yapma uygulamalarını inceleyeceğiz.

Baştan uyarayım, bu programlar beklediğiniz gibi programlar değiller. İlk bakışta “Bu ne lan! , müzik yapmakla bunların ne alakası var?” gibi bir izlenime kapılabilirsiniz. 🙂

1) FL Studio

Bu program ile bir müzik yaratmak için bütün ekipmanlara sahip olabilirsiniz. Kendi müziklerinizi özgürce yaratabilir, paylaşabilirsiniz. Ama unutmayın, her şey gibi bununda eğitimini almanız şart. Yoksa pek ilerleyemezsiniz. Avicii ve Martin Garrix gibi Progressive House sanatçıları bu programı aktif olarak kullanıyorlar. Ayrıca yakında bu programla ilgili bir eğitim seti videosu hazırlamayı düşünüyorum 🙂

FL Studio 11

2)Cubase

FL Studio’dan daha karmaşık ve sadece öğrenerek kullanabileceğiniz bir program. Çoğu aranjör bu programı kullanmakla birlikte, dinlediğimiz çoğu pop şarkılar da bu program ile yapılıyor. Hatta konservatuarlarda ders olarak verilir bu program.

Cubase 9.5

3)Ableton Live

Bu program daha çok canlı kayıtlar yapılmak için kullanılan programdır. Launchpad veya kompozisyon halinde yapılan şarkılarda bu program kullanılır.

Ableton Live

4)Logic Pro X

Mac işletim sistemli bilgisayarlarda kullanabileceğimiz program. Cubase’in Mac versiyonu diyebiliriz. Özellikleri hakkında pek bir bilgim yok açıkçası.

Logic Pro X

5)Pro Tools

Çoğu kullanıcı, bu programı diğer programlardan kat kat daha iyi diyerek överler. Karmaşık bir yapısı vardır ancak öğrendiğinizde diğer programlar size basit gelecektir. Cubase gibi bir çok müzik yapımcısı bu programı kullanır.

Pro Tools

 

Bu yazımda sizlere müzik yapma programlarını sıraladım. Ben bu programların isimlerini ve küçük bir özetlerini anlattım. Bu programlar profesyonel olup, anında öğrenmeniz mümkün değildir. Ayrıca bu programlar ücretsiz veya ucuz fiyatlara satılan programlar değillerdir. Bu yüzden, müziğe karşı ilginiz yoksa bu programları satın almak saçmalık olacaktır. Ayrıca bu liste bir düzene göre sıralanmamıştır ve programlar hakkında detaylı bilgi içermemektedir. Bu yüzden programların özelliklerini kendi sitelerinden incelemekte fayda var.

BONUS) MAGIX MUSIC MAKER

Bu programı basitçe indirip, hiçbir müzik veya nota bilginiz olmadan farklı çalgı aletlerini birleştirerek müzik üretebilirsiniz. Bu profesyonel bir uygulama değil, eğlence amaçlı, oyun tadı veren bir uygulamadır.

Magix Music Maker

Ayrıca yakında bu listeye benzer DJ programları başlığı altında bir yazı yazmayı düşünüyorum, takipte kalmayı unutmayın. Eklemek istediğiniz veya eksik bulduğunuz bir bölüm varsa, ya da sormak istediğiniz bir soru varsa yorum yazmayı da unutmayın!

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top