Ne Nedir ?

Kutup Yıldızı Nedir? Neden Sabittir? Detaylı Anlatım

Küçük yaşlarımızdan beri, gökyüzünde bak bu kutup yıldızı diye gösterilen bir yıldız vardı hatırlar mısınız? O hep aynı yerde durur, bizde ona bakardık. Hiç merak ettiniz mi, kutup yıldızı aslında neydi? Ve Dünya yuvarlak olmasına rağmen neden o hep sabit duruyordu. Büyük ihtimalle şu an bu yazıyı okumanızın sebebi bu sorunun cevabını öğrenmek. Bu yazımızda gökyüzünde her zaman gördüğümüz kutup yıldızı nedir, neden hep sabittir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Kutup Yıldızı (Polaris)

Kutup Yıldızı, bilimsel adıyla Polaris, küçük ayı takım yıldızının en göz alıcı yıldızı. Aslında 3 yıldızı da diyebiliriz. Polaris, tek bir yıldız değildir, üç tane yıldızdan oluşur. Ama aralarında bulunan Polaris A en parlak ve en büyük yıldızdır, bu yüzden diğerlerini gölgede bırakmayı başarır. Güneşten binlerce kat daha büyük ve parlaktır, rengi sarıdır, bu kadar net görmemizin sebebi de budur.

Yıldızların Hareketi ve Kutup Yıldızı
Uzun pozlama bir gökyüzü fotoğrafı. Ortada parlayan büyük yıldız Kutup Yıldızı’dır.

Neden Sabittir?

Kutup yıldızı yıllar boyunca insanlığa yol göstermiş ve yön bulmamızı sağlamıştır. Bugün pusulalar bile tam olarak kutup yıldızını hedef alır. Peki kutup yıldızı neden sabittir? Bu Düz Dünya mı demektir? Tabii ki böyle bir düşünce saçmalıktır. Aslında işi mantıksal olarak düşündüğünüzde neden sabit olduğunu anlayabilirsiniz. Kutup yıldızı dışındaki tüm yıldızlar gün içinde hareket etmektedir, tabii bunlar yıldızların hareketi değildir. Dünya kendi etrafında döndüğü için yıldızlar bize hareket ediyormuş gibi gelir, ancak Polaris için bu geçerli değildir. Kuzey kutbuna yakın bir yerde uzun pozlama fotoğraf çekerseniz, yıldızların 24 saatte çember çizerek ilerlediğini görecek ancak ortaya yaklaştıkça çemberin küçüldüğünü ve en ortada tek bir yıldız göreceksiniz. İşte bu Polaris!

Sanırım şimdi anlamaya başladınız. Polaris’in konumu kuzey kutbunun en orta noktasıyla eşittir, bu sebeple Dünya’nın dönmesi orada pek bir şey ifade etmez. Hala anlamadıysanız aşağıdaki resim anlamanıza yardımcı olacaktır.

Polaris (Kutup Yıldızı) Konumu
Kutup Yıldızı’nın (Polaris) Konumu

Dolayısıyla kutup yıldızı sadece kuzey yarım küreden görülebilir. Güney yarım kürede bu yıldızı görmeniz mümkün değildir. Güney yarım kürenin bir yıldızı var mıdır diye soracak olursanız, maalesef orada böyle bir yıldız bulunmuyor cevabını verebiliriz. Bulunduğunuz konuma göre kutup yıldızının konumu farklı olabilir. Eğer tam ekvator çizgisinde yer alıyorsanız, polaris ufuk çizgisinde olacaktır. Kuzey Kutbundaysanız, tam kafanızın üzerinde olacaktır. Türkiye’de İstanbul’da kuzeyde ufuktan 41 derece yukarıda Polaris’i görebilirsiniz. Ancak şehir ışıklarının fazla olduğu bir yerde bırakın Polaris’i görmeyi, bulutları dahi zor görürsünüz.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top