Donanım & Arıza

Laptop Webcam Sorunları Çözümü Detaylı

Bilgisayar webcam – kamera sorunlarını nasıl çözeceğinizi anlatalım. Webcamarızalarının birçok nedeni olabilir. elimizden geldiğince bütün ihtimalleri ele almaya çalışacağız. Masaüstü bilgisayarlarda çözüm yöntemlerini uygulamak biraz kolaydır fakat özellikle laptop’larda işlemler biraz daha zor olabilir. Donanımsal müdahale gerektiren durumlarda yetkili servislerden destek almanız gerekebilir. Yazımızı okuyarak en azından arıza tespitini yapabilirsiniz.

Kamera arızaları ve çözüm yolları

Bazı laptop modellerinde kamera açma kapama tuşları vardır. FN + kombinasyonları ile kamera simgesinin bulunduğu tuşlara basarak kameranızı açıp , kapatabilirsiniz.

Reklamlar

Kamera yazılımı yüklü olmadığı için çalışmıyor olabilir. Bilgisayarım’a sağ tıklayıp / Özellikler / Aygıt yöneticisi menüsüne girerek;

görüntüleme aygıtları

Görüntüleme aygıtlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer böyle bir seçenek yoksa ve sarı ünlem işareti ile belirtilmiş bir donanım aygıtı yoksa muhtemelen kameranız arızalıdır.

Harici webcam kullanıyorsanız Usb kablosunu kontrol etmeniz gerekiyor.

Laptop kullanıcıları için ekranın ön panelini açarak kamera kablolarını kontrol etmek gereklidir.

Eğer kameranız yüklü ve herhangi bir sorun görünmüyorsa geriye son bir ihtimal kalmaktadır. Kullanmış olduğunuz yazılımda kamera aygıtınız seçili değil.  Her yazılımda menüler farkı olduğu için sizlere kullanıcıların en çok tercih ettiği görüntülü görüşme programı olan Skype’da kameranın nasıl seçileceğini anlatalım.

Skype / Araçlar / Seçenekler Menüsünden

Görüntü ayarlarına giriş yapın.
skype webcam

Görüntü ayarlarında web kamerası bölümünde kameranızın seçili olması gerekiyor. Eğer kameranız görünmüyorsa kamera yazılımı kaldırıp yeniden yüklemeniz gerekebilir.

Laptop kullanıcıları Google arama motoruna laptop markasını yazarak ilgili yazılımları indirebilirler. Örneğin: Acer Aspire 5755g Driver yazmanız durumunda acer support sayfasına yönlendirileceksiniz.

Sorunu gideremeyen arkadaşlar uzaktan yardım talebinde bulunursa yardımcı olabiliriz.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top