Genel & Yaşam

Menisküs Yırtığı Nedir? Nasıl Anlaşılır, Belirtileri ve Tedavisi

BilgiGo
BilgiGo – Bilim ve tarih konularından doğa ve hayvanlar alemi gibi daha birçok konuda ilginç bilgilerin yer aldığı kaynak sitesi.

Halk arasında sporcu hastalığı adını sık sık duyduğunuz bu hastalıkta yırtılan menisküs genç – yaşlı fark etmeden herkeste görülebiliyor. Peki, menisküs yırtığı neden olur diye soracak olursanız cevabı aslında çok basittir.

Çoğu zaman ilk anda olayın sıcaklığından dolayı fark edemeyeceğiniz bu hastalık diz eklemlerinizin arasında yer alan kıkırdak adını verdiğimiz dokunun zarar görerek yırtılması anlamına gelmektedir.

Çok ağır ağrılar çekmenize neden olan menisküs dizinizde spor yapar iken ya da yürür iken zorlanmanız sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Dizinizde sizin yürümenizi sağlayan diz kapaklarınızın aralarında kıkırdak diskleri adı verilen diskler bulunur. Dizinizin sabit durmasını sağlamaya yarayan bu disklere menisküs denilmektedir.

Menisküs yırtığı nedir

Bu Menisküsün zarar görmesine yani yırtılarak acı çekmenize sebep olmasına da menisküs yırtılması denilmektedir.

Ayrıca başka bir sağlık sorunu olan boyun fıtığı tedavisi konumuza da buradan göz atabilirsiniz.

Menisküs Yırtığı Nasıl Anlaşılır?

Eğer vücudunuzda gününüzü mahvedecek kadar yüksek bir ağrı hissediyor iseniz, diz bölgenizde şişlik oluşmuş ise ve sertleşme var ise menüsküsünüzde yırtılma oluşmuştur.

İnternette menisküs nasıl anlaşılır diye arama yaptığınızda da görebileceğiniz gibi dizinizde aniden kilitlenme meydana geliyor ise menüsküsünüz yırtılmış demektir.

Menisküs Yırtığı Belirtileri?

Merdiven çıkar iken zorlanıyorsanız, tuvaleti kullanmak size zulüm gibi geliyorsa menisküsünüzün kontrol ettirme zamanınız gelmiş demektir.

Normal bir kiloda olmanıza rağmen yürüyüşünüzde zorlanmalar yaşamaya başlarsınız.

Ayrıca bu hastalık eğer sporcu iseniz maalesef spor hayatınızın tamamen bitmesine bile neden olabilmektedir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtığının tedavisi genelde ameliyat yöntemi ile yapılmaktadır. Eğer menüsküsünüz yırtılmış ise menisküs yırtığı ameliyatı olmak zorundasınız demektir.

Çünkü bu yırtık farklı bir yöntem ile tedavi edilemiyor ve ameliyatınızı erteledikçe menisküsünüzün daha da yırtılabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Menisküs yırtığı tedavisi

Daha çok yırtık doğal olarak daha zor bir tedavi demektir. Bu da sizin daha da zorlanmanıza neden olacaktır.

Ameliyatın Ardından

Ameliyat olmanız fazla bir zaman geçmeden gündelik hayatınıza yeniden dönmenizi sağlayacak.  Ancak menisküs yırtığı ameliyatı sonrası süreçte de dikkat etmeniz gerekiyor.

Örneğin menisküs sonrası egzersizler yapmanız sizin sağlığınızı daha kolay ve daha kısa sürede kazanmanızı sağlayacaktır.

Bu nedenle doktor tavsiyenizi dinlemeli ve yırtıktan sonraki hayatınızda çok daha dikkatli hareketler yapmalısınız.

Menisküs Yırtığı Nedir? Nasıl Anlaşılır, Belirtileri ve Tedavisi
Aykut Çakan

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top