Donanım & Arıza

Notebook Hard Disk Bozulma Sebepleri Detaylı Çözüm

Laptoplarda harddisk bozulması iki ana sınıfta kategorilendirilebilir. Bunlardan birincisi ısı kaynaklı bozulma sorunları ikinicisi ise fiziksel bozulmalardır. Isı kaynaklı bozulmaların önüne geçmenin yolu yok gibi birşeydir. Isı kaynaklı bozulmalarda yapabileceğiniz en iyi şey düzenli olarak bilgisayarınızın içini temizlemeniz ve yeni bir hard disk almanızdır. Laptoplar kasa bilgisayarlara göre daha az çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Kasa bilgisayarları saatlerce açık bırakabilirsiniz hatta günlerce fakat laptoplar maximum 7-8 saat açık kalacak şekilde tasarlanmıştır. Bu süre artınca doğal olarak belli bir süre sonra hard diskinizde hatalar meydana gelmeye başlayacaktır. Bazı araştırmalara göre de bilgisayarınızda ki diskiniz ne kadar ısınırsa o kadar kolay bozulur.Vücut sıcaklığının biraz üstünde kalacak şekilde soğutulan 2.5″ dizüstü sabit diski bozulmadan önce bir milyon saat çalışıyor. Diğer bir deyişle sürücü MTBF (mean time before failure – bozulmadan önce geçen ortalama zaman) değeri bir milyon oluyor. Günümüzde dizüstü sabit diskleri kendileri çok fazla ısı üretmeseler de bulundukları ortam işlemciye veya ekran kartı yongasına yakın olduğundan ciddi şekilde ısınabiliyorlar.

Fiziksel hatalar ise bilgisayarınızın aldığı darbeden, düşmeden, ya da direk olarak kapatma tuşundan kapandığında oluşan hatalardır. Bu tür hatalar da HDD üzerinde Bad Sector hatası vermektedir. Ba Sector harddiskinizde bir bölümün zarar görmesine doğal olarak da o bölümün okunamamasına sebep olmaktadır.

Disk Bozulmalarına karşı nasıl önlem alabilirsiniz ?

Dizüstü bilgisayarınızın sabit diskinin bozulmasını önlemek için havalandırma deliğinin açık olduğundan emin olmak ve taşırken sert darbelerden kaçınmak gibi bazı temel önlemlerin dışında pek bir şey yapamazsınız. Fakat aşağıdaki önerileri dikkate alarak zararı en aza indirebilirsiniz.

Düzenli olarka yedek almalısınız : En önemli ve en temel amaç yedek olmalı. Eğer bilgisayarınızda sizin için değerli olan şeyler varsa mutlaka düzenli olarak yedeklerini almalısınız.

Daha Kaliteli sürücüler seçmeye calısın.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top