Oyunlar

Oyunlar Nasıl Yapılır? Nasıl Oyun Yapabilirim Anlatım

  • Oyun Yapma Detaylı
  • Oyun Yapma Detaylı

OYUN ÇEŞİTLERİ

Yıllarca oyunlar oynadık durduk.Peki bu oyunlar nasıl yapılıyor ? Oyunlar kaç çeşide ayrılıyor? Önce burdan başlıyalım.

  1. Tarayıcı tabanlı oyunlar
  2. Client uygulamalı oyunlar

Evet aslında oyunlar 2 farklı şekilde ele alınır oyun yapmak için tecrübe grafik için yetenek estetik ister ve bir ekip gerektirir ama tek başına yapamaz miyiz tabi ki yapabilirsiniz bunun için büyük firmaların kolaylaştırılmış kalıplaşmış fonksiyonlarını kullanarak kendi senaryonuzu oluşturabilirsiniz.

Oyun yapmak için önceliğiniz bir karar alma taslak oluşturma olsun.Peki karar verdiğiniz örneğin ben bilgisayarda indirmeli kurulumlu 3 boyutlu işte savaş oyunu yapmak istiyorum o zaman ilk önce şu iki yöntemin neler olduğunu öğrenelim.

Tarayıcı Tabanlı Oyunlar Nelerdir?

Web tabanlı oyunlar,bilgisayara yüklediğimiz diğer oyunlar gibi setup (install) asaması olmadan ve harddiskte yer kaplamayan,browser (tarayıcı) tabanlı( yanı pc’dekı tarayıcı ıle oynanan,chrome,explorer,firefox,opera) ve oynamak istedigimizde verılerı harddıske yuklenmedıgı ıcın oyunun serverindan pc’ye yukleyen oyunlardır,(ogame,travian,facebook oyunlarının hepsi vs..)

Yukarda belirtilen tarayı tabanlı oyunlardır.Bunların yapımı Clinet tabanlı oyunlardan daha basitir.Peki bir oyun yapacaksak hangisini seçmeliyiz eğerki yapacağınız oyun strateji,zeka bulamaca,2d oyunlarsa tarayıcı taban en idal seçim olacaktır.Şimdi Clint oyunlar nelerdir ona göz atalım.

Client Uygulamalı Oyunlar Nelerdir?

Clinet tabanlı (metin2,counter,aion,silkroad,age of empire) bu tarz oyunlar clinet oyundur. peki neden iki şekilde ayrılmıştır. Ona değinelim öncelikle oyunların tarayıcı ve clinet diye ayrılmalarının sebebi graiktir. bir tarayıcı oyunu 3d yani 3 boyutlu bir oyun yapılması oldukça zordur. yapılsa dahi çoğu bilgisayarda donacaktır.Bunun için client oyunları yani dosları indirmekli hard diskte yer tutan oyunlar yapılmıştır.

Peki clinet te yapılan oyun donmazmı aslında donmaz.Ttabi bilgisayarınız oyuna göre zayıfsa clinet oyunları düşük Pc de güçlü performans sağlar. Clinet oyunları uzak sunucu sayesinde bilgi alışverişi yapar.Yani karakter oluşturdunuz o karakter bilgileri pc ye format atsanız dahi silinmezler. Çünkü verilerin tutulduğu yer uzak sunucu yanı uzak bir harddisk tır.

Oyun Yapmak Adım Adım

Yapacağınız oyunun türünü seçin.Eğer Tarayıcı bir oyun yapacaksanız aşağıdaki adımları izliyelim

1.Tarayıcı(Web)Tabanlı Oyun Yapma

Öncelikle kullanacağınız programları size göstermek istiyorum.(PHP,HTML,JavaScript,JAVA,Fash Player,unity Web)Bir oyun yapmak için biraz program kullanmayı gerekmek gerekir.

  • Eğer basit düzeyde istiyorsanız PHP ile sunucu ağarlarını yaparsınız.HTML görsel düzeni sağlarsınız.JavaScript İle görselleri hareket ettirebilirsiniz.
  • Yukardaki adımlardan önce oyununuz için güçlü bir senaryo ve görsel oyun içi resimler yani 2d grafikler gerekir.Arayüzü tasarlamak grafikleri tasarlamak için tabiki Adobenin Photoshop Programına hakim olmanız gerekir.
  • Oyundaki evleri karakterleri hareketli suları Adobe Illustrator programı ile kolaylıkla yapabilirsiniz tabi biraz uğraş ister.

kaba taslak oluşturduk senaryo hazır grafik dosyalarımız hazır peki nerden başlamaylıyım.Önce html ile oyununuzun girşini tasarlayın php ile veritabanı bağlantısını yapın bunları bildiğinizi varsayıyorum.Evet ondan sonra oyuna kullanıcı girişi tasarlayın oyuncu giriş yaptı yönlendirin ve onu oyunun içine atsın ondan sonrası zaten oyunun içi Javascript ve php kodları çalışacaktır suyun haraketi insanları yürümesi evlerin bacaları bunlar Javascript İle yapılabilir yeterki grafiklerini Adobe Illustrator programı cizmeyi unutmadıysanız.

Tarayıcı Oyununuzu Böyle Yapabilirsiniz.artık googleye bir reklam bütçesi ayırın. Tabi oyununuz ilk  etapta zayıf olacaktır ama zamanla güncelemek size kalmış. Zaten sağlam senaryo ve oyununuzda ışık varsa sponsor bulmanız hiç zor değil. Oyun şirketleri sizinle iletişime geçecektir.

2.Client Tabanlı Oyunu Yapma

Evet Gel gelelim asıl oyunlara bu tarz oyunlar (Online,Ofline) diye ikiye ayrılır online internetli oyunlar metin2 wolfteam tarzı oyunlardır.Ofline ise Age of empire, Fifa serisi zaten bu işe girişecekseniz online ofline arasındaki farkı biliyorsunuz farzediyorum.

İlk yapacağınız tabiki senaryodur.Daha sonra kullanılacak programlardır.                                                          Bu Programlar

Unity 3D

3D ve 2D oyunlar yapabileceğiniz bu program ile tüm platformlar için (Playstation, Xbox, Android, PC, Windows Phone, iOS, Tarayıcı, Mac) oyun üretebilirsiniz. Gelişmiş özelliklere sahip olan bu motoru deneme sürümü olarak kullanabilirsiniz ancak tam sürüm fiyatı 1500$’dır. Bu motorla üretilmiş oyunlara örnek verecek olursak: Traffic Racer (Android, iOS) , Firewatch (PC,Playstation), Unturned (PC) oyunlarını sayabiliriz.

Resimlerdeki program unity 3d programıdır internete oldukça yüksek kaynak var dersleri eğitimleri var basit veya profosyönel clinet oyunları yapabilirsiniz mobilde dahil.

 

Cryengine

Adından da anlayacağınız gibi Crysis ve Farcry oyunları bu oyun motoru sayesinde üretilmiştir. Unity gibi bu motor ile tüm platformlarda oyun üretebilmek mümkündür. Aslında fazla söze gerek yok, FarCry ve Crysis’i inceleyerek bu programın ne kadar üst düzey bir program olduğunu anlayabilirsiniz.

"<yoastmark

Unreal Engine

İlk sürümü 1998 yılında üretilen bu oyun motoru ilk başlarda FPS oyunlar için üretilmiş olsa da daha sonraki sürümlerinde diğer türlü oyunlarda da kullanılmaya başlanılmıştır. Medal Of Honor, Mortal Kombat, Tom Clancy’s, Bioshock gibi oyunlar bu program sayesinde üretilmiştir. Diğer oyun motorları gibi tüm platformlarda oyun üretilebilir. Aşağıdaki fotoğrafa baktığınızda oyun gibi düşünmeyebilirsiniz, ancak bu gerçekten üretilmiş bir tanıtım oyunu

Oyun Yapma Detaylı

  • 3 adet program üçüde işinizi fazlasıyla görecektir.Nesneleri ve hareketleri nerdeyse kodsuz yapabilirsiniz.
  • Veritabanı olarak mysql veya oracle kullanabilirsiniz microsftunda veritabanını kullanabilirsiniz cüzi bir fiyatta
  • senaryo hazır ilk önce programlardan haritalar tasarlayın ufak c# c++ dersleri alın pytonda olabilir bu sayede veri akışını ve nesneleri istediğiniz yerlere götürebilirsiniz bunların yerine Java da öğrenip yapabilirsiniz JavaScripte Olur c++ biraz ileri bir dildir.

konumuz umarım faydalı olmuştur sorunlarınız varsa yorumda belirtiniz.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top