Program İndir & İnceleme

Photoshop’tan GIMP’e Nasıl Geçilir [BİLGİ]

2.10 sürümü ile GIMP artık Photoshop için gerçekten uygun bir alternatif. Adobe aboneliğinizi iptal etmek ve her platformda çalışan bu ücretsiz açık kaynaklı resim düzenleme programını benimsemek için doğru zaman mı?

GIMP’e geçmek için hazırsanız, Photoshop’taki bazı şeylerin farklı çalıştığını anlarsınız. Ama öğrenme yolunu bulduktan sonra, GIMP’in gücünü grafik tasarım ve fotoğraf düzenleme aracı olarak açabilirsiniz.

Devam edin ve GIMP‘i indirin ve başlayalım.

Adım 1: GIMP Yolunuzu Bulma

Yeni bir yazılıma geçerken yapılacak ilk şey, arayüzüne hakim olmaktır. GIMP uzun zaman, tasarımcıların değil, mühendislerin oluşturduğu kullanımı karmaşık bir üne sahipti, ancak 2.10 sürümünde işler düzeldi.

Yine de farklı, ancak yeni düzen ve tema, Photoshop kullanıcılarına çok daha az yabancı olmasını sağladı.

gimp

GIMP 2.10 şimdi, her panelin kendi bağımsız penceresinde tutulduğu önceki sürümlerin aksine tek bir pencere olarak açılır. Çalışma alanınızı Photoshop’tan daha az özelleştirme olanağı vardır, ancak Windows> Dockable Dialogs’ta sağdaki yuvalara sekme ekleyebilirsiniz.

Tasarım

Varsayılan düzen temiz ve erişilebilir. Tuval ortada. Sol üstte bir ızgara olarak ortaya konan Araç Kutusu bulunur. Bu, GIMP’in Araç Çubuğu’nun sürümüdür.

gimp tasarım

Alt sol, Araç Seçenekleri tabı. Bu, Photoshop’taki Seçenekler Çubuğuna eşdeğerdir. Ayarlar, seçtiğiniz araçlara göre farklılık gösterir. Ayrıca, grafik tabletiniz için bir Geri Alma düzeyleri görüntülemek ve tüm açık görüntülerinizi yönetmek için bir sekme içerir.

Sağ üst, kendi sekme seçiminizle özelleştirebileceğiniz bir yuvadır. Histogram, renk örnekleri, fırçalar ve yazı tipleri gibi şeyler ekleyebilirsiniz.

gimp

Sağ altta katmanlar, kanallar ve yollar için platform var. Bu, Photoshop’ta aldığınız şeye çok benzer. Karışım modlarını ve opaklığı seçebilir, katmanları kilitleyebilir ve maskeler oluşturabilirsiniz.

2. Adım: Ayarlarınızı Beğeninize Dönüştürün
Sırada, GIMP işlevinin biraz daha Photoshop gibi çalışmasına yardımcı olmak için birkaç ayarın değiştirilmesi zamanı geldi. Bunların hepsi tatmak için. Elbette, başlangıç ​​yapmak isteyeceğiniz birkaç yaygın oyunu seçtik.

İlk önce Görünüm> Kılavuza Yapış’a gidin. Bu, tüm nesnelerinizi taşırken yerine oturmasına neden olur. İşleri hizalamak çok daha kolay hale getirir.

Ardından Görünüm> Katman Sınırını Göster’e gidin. Varsayılan olarak GIMP, arka plan katmanınızın kenarına sarı noktalı bir çizgi gösterir. Bu onu kapatır.

gimp katman

Düzen> Tercihler> Görüntü İçe Aktar ve Dışa Aktar> Tercih edilen RGB renk profiline dönüştürün. Bu olmadan, GIMP size bir görüntüyü her açtığınızda hangi renk profilini kullanacağınızı soracaktır.

gimp

Son olarak, Düzen> Tercihler> Arayüz> Araç Kutusu’na gidip bazı dönüştürme araçlarının seçimini kaldırarak Araç Kutusu’nu temizleyin. Artık yeni Birleştirilmiş Dönüşüm’ün onları Photoshop’un Serbest Dönüştürümü’nün benzeri tek bir araçla birleştirdikçe onlara ihtiyacınız yok.

3. Adım: GIMP Klavye Kısayollarını Öğrenin
Klavye kısayollarını öğrenmek iş akışınızı hızlandırmanın en önemli yoludur. GIMP’de birçoğu var. Bazıları Photoshop’takilerle aynı, diğerleri değil. En sık kullandığınız bazılarının bir özetini burada bulabilirsiniz. Mac kullanıyorsanız Ctrl’yi Cmd ile değiştirin.

Dosyalarla Çalışmak
Yeni resim: Ctrl + N
Panodan yeni görüntü: Shift + Ctrl + V
Birden çok resmi katmanlar halinde aç: Ctrl + Alt + O
Resmi kaydet: Ctrl + S
Geri Al: Ctrl + Z (birden çok adım geri gitmek için tekrarlayın)
Yeniden yap: Ctrl + Y
Sonuncuyu tekrarla: Ctrl + F
Yeni resim olarak yapıştır: Shift + Ctrl + V

Renkler
Renk seçici: O
Varsayılan renkler: D
Renkleri değiştir: X
Ön plan rengiyle doldurun: Ctrl + Virgül
Arka plan rengiyle doldurun: Ctrl + Dönem

Seçimler
Seçimi ters çevir: Ctrl + I
Yoldan seç: Shift + V
Hızlı maskeyi değiştir: Shift + Q
Seçimi göster: Ctrl + T
Yinelenen katman: ÜstKrktr + Ctrl + D
Seçimi kaldır: Shift + Ctrl + A
Dikdörtgen aracı: R
Elips aracı: E
Ücretsiz Seçme aracı: F

Araçlar
Kepçe doldurma: ÜstKrkt + B
Gradyan: G
Kalem: N
Boya fırçası: p
Metin: T
Klon: C
Dodge and Burn: ÜstKrkt + D
Öğeleri hizala: Q
Hareket: M
Kırp: Shift + C
Ölçek: Üst Karakter + T

Zaman içerisinde bu kısayollar ikinci doğa olacak. Ancak, ilk başta bunların yerine Photoshop klavye kısayollarına basıyorsunuz.

Bunun için basit bir çözüm var: GIMP eylemleri için kendi klavye kısayollarınızı manuel olarak kurabilirsiniz. Bunu yapmak için Düzenle> Klavye Kısayolları’na gidin.

4. Adım: Hangi Araçların Arandığını Öğrenin
GIMP öğrenme eğrisini her zaman bu kadar dik yapan şeylerden biri, en yaygın araçların çoğunun Photoshop’un araçlarından farklı olarak adlandırılmasıdır. Sadece bu da değil, isimler de oldukça geniş olabilir.

gimp

Ana Photoshop araçlarının ve GIMP muadillerinin hızlı bir listesi:

  • Dikdörtgen Seçim Çerçevesi> Dikdörtgen Seçimi
  • Eliptik Marquee> Elips Seç
  • Kement> Ücretsiz Seç
  • Sihirli Değnek> Bulanık Seç
  • Serbest Dönüştür> Birleşik Dönüşüm
  • Boya Kovası> Kova Dolgu

Ortak görevleri gerçekleştirmeye çalışırken benzer bir karışıklık var. Uygun araçlar her zaman olmasını beklediğiniz yerde bulunmaz.

Örneğin, gürültüsüz fotoğraflar elde etmenize yardımcı olmak için tasarlanan Gürültü Azaltma aracı, Filtreler> İyileştirme altında bulunur. Kesinleştirme Maskesi aracını burada da bulabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı Renkler menüsünün altında işlemek için gerekli araçları bulacaksınız. Metin, yollar, boya ve renkler de dahil olmak üzere genel grafik araçları, Araçlar menüsünün altında toplanır.

Adım 5: GIMP Dosya Biçimlerini Anlayın
GIMP, dosyaları varsayılan olarak XCF biçiminde kaydeder. GIMP 2.10 için daha küçük dosya boyutları için daha iyi sıkıştırma sözü veren yeni bir sürüm var, ancak bu GIMP’nin eski sürümleriyle uyumlu değil.

Dosyanızı başkalarıyla paylaşmayı planlıyorsanız, bu biçimi kullanmaktan kaçınmalısınız. GIMP olmayan kullanıcıların bunu açabileceğinin garantisi yoktur. Dosyalarınızı daha genel bir biçimde kaydetme seçeneği her zaman vardır. Dosya> Dışa Aktar’a gidin, ardından mevcut seçeneklerinizi görmek için Dosya Türü’nü seçin. Photoshop için PSD dahil olmak üzere desteklenen biçimlerden oluşan yığınlar var.

gimp

Seçiminizi yaptıktan sonra Aktar’ı tıklayın.

GIMP Deneyimi Çok Farklı Değil
Şimdi ayarlandın. GIMP’e alıştıktan sonra, ilk göründüğünden çok daha tanıdık ve kullanılabilir hale geldiğini bulmaya başlayacaksınız. Ve Photoshop’tan kullandığınız daha küçük navigasyon hileleri hala çalışıyor.

gimp

Kullanmanız gereken en büyük fark, GIMP’nin Photoshop’tan inkar edilemez derecede yavaş olmasıdır. Renkleri veya çizgileri doldurmak gibi oldukça temel görevler bile zamanlarını alır.

GIMP’de Neler Eksik?
GIMP, Photoshop’un yapabileceği her şeyi yapamaz. En büyük eksikliği, GIMP’nin yerel CMYK desteğine sahip olmamasıdır; bu, profesyonel baskı işi için uygun değildir.

Daha az önemli, ama yine de fark edilir, ayar katmanlarının yokluğu, tahribatsız kurgulamayı daha zor hale getiriyor. Ayrıca, içeriğe duyarlı dolgu gibi Photoshop’un daha akıllı özelliklerinden bazıları da eksik. Bunları değiştirmek için eklentileri alabilirsiniz.

Eylemler için destek de sınırlıdır. Bunları kullanmak mümkündür ama GIMP komut dosyalarını elle kodlamalısınız.

GIMP’e Geçme Zamanı Nedir?
GIMP 2.10, Photoshop için iyi bir alternatiftir. Evet, bazı cilalardan yoksun ve bir öğrenme eğrisi var, ama biraz para kazanmak istiyorsanız ya da Adobe’nin abonelik modelini beğenmediyseniz, bir göz atmaya değer. GIMP’nin Photoshop’tan farklı olduğuna alıştıktan sonra, programa hakim olmaya başlayacaksınız.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top