Program İndir & İnceleme

Python İçin Kullanabileceğiniz 3 Ortam

Python bir programlama dilleri arasında en gelişmiş ve kolay dil olarak kabul görüyor.  Durum böyle olunca bu dili öğrenmek önemli bir hal alıyor. Her programlama dili için bazı ortamlar bulunur. Bu ortamlarda kodlarımızı yazarız ve çalıştırma fırsatı buluruz. Bu yazımızda da Python programlama dilini yazmak için kullanabileceğiniz 3 ortamı inceleyeceğiz.

Aslında Python dilinde yazmak için herhangi bir programa ihtiyacınız yok. Notepad++’den not defterine kadar her yerde bu dili yazabilirsiniz. Ancak özel ortamları kullanarak daha çok verim alabilir ve kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz. Sizler için 3 tane Python ortamı inceleyeceğiz. Hemen başlayalım!

1) PyCharm

Öncesinde Python’un orijinal web sitesinden son sürümü indirin,  daha sonrasında PyCharm’ı orijinal web sitesinden indirin. C# ortamına benzer yapısıyla, geliştirmek için çok uygun bir ortam. Hatalarınızı anlık olarak size gösteriyor ve hatalarınızı anında anlamanızı sağlıyor. Bu ortamın ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunuyor. Community Edition’ı ücretsiz olarak indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz sürümdür. İsterseniz parasını vererek Premium Edition’ı kullanmaya da başlayabilirsiniz. Ücretli sürümü kullanmadığımız için ne gibi farklılıkları olduğunu tam bilmiyoruz.

PyCharm Arayüzü
PyCharm Arayüzü

2) Jupyter.org

Jupyter, birden fazla programlama dillerini internet ortamında sunan yazılım. İçinde sadece Python değil, Java, C# gibi dilleri de geliştirebilirsiniz. İnternet ortamında kullanabildiğiniz için herhangi bir kurulum gerektirmez. Bunun avantajlarından biri de dosyalarınızı online ortama kaydedip, istediğiniz yerde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ayrıca online olarak çalışmalar düzenleyebilirsiniz.

Jupyter

3) Anaconda

Anaconda, Jupyter de dahil olmak üzere birçok paketi barındıran devasa bir yazılım ortamıdır. Neredeyse istediğiniz her kütüphaneye ulaşabileceğiniz bu yazılım ile, tüm işlerinizi tek bir ortamda toplayabilirsiniz. Gelişmiş yapısı ile, hatasız işler çıkarabilirsiniz.

Anaconda Arayüzü
Anaconda Arayüzü

Bunların hiçbirine ihtiyacım yok ben yazayım yeter diyorsanız, Python’u indirdiğinizde yanında gelen geliştirme ortamı IDLE’i kullanabilirsiniz. Diğer ortamların çoğundan daha hızlı ve basit yapılıdır. Yazımızın sonuna geldik. Sizin kullandığınız ortamlar neler? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top