Donanım & Arıza

Touchpad Hata ve Çözümleri Detaylı

Taşınabilir bilgisayarlarda mouse olarak kullandığımız Touchpad ile ilgili birçok sorular almaktayız. Özellikle Touchpad çalışmıyor, Touchpad donuyor veya Touchpadbazı fonksiyonları çalışmıyor gibi sorunları nasıl çözeceğinizi anlatmaya çalışalım. Laptop kullanıcıları genellikle ekstra mouse kullanmayı tercih ederler. Özellikle grafik, cizim veya uzun metinler yazarken touchpad kullanırsanız, yazılarda kayma veya istemsiz olarak mouse kayması olacağı için kullanım açısından çok sıkıntı yaratabilir. Bu tarz durumlarda donanım’ı kapatma , devre dışı bırakma özelliğini kullanarak kapatabilirsiniz.

En sık karşılaşılan sorunlardan biri de Touchpad açma kapama kısayol tuşuna yanlışlıkla basılmasından dolayı donanımın kapanmasıdır. Bu tarz durumlarda kullanıcılar tuş kombinasyonlarına tekrar basmaları gerekmektedir.

Reklamlar

Bütün laptop modelleri için Touchpad açma – kapama tuş kombinasyonunu aşağıda bulabilirsiniz.

Touchpad Açma – Kapatma Tuşları

Acer – FN+F7

Toshiba – FN+F9

HP – FN+F6 veya F11

Dell – FN+F8

LG – FN+F3

Birçok laptoplarda bu tuş kombinasyonlarını kullanabilirsiniz. FN ile birlikte F tuşlarında bulunan simgeleri kontrol ederek doğru tuşu bulabilirsiniz.

Bazı laptoplarda Touchpad yanında kısayol tuşu bulunmaktadır. Bu şekilde de işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Arıza ve çözümleri

Laptop modelinizin destek sayfasına girerek Touchpad’in güncel driver’ını indirerek deneyebilirsiniz. Driver kaynaklı sorunları güncel yazılım ile çözebilirsiniz.

Bazı laptoplarda bios ayarlarında özelliği kapatıp açabilirsiniz. Bunun için bios ayarlarını kontrol ederek sorunu giderebilirsiniz.

Windows sağ alt köşede bulunan Touchpad yazılımını açarak gerekli test ve kontrolleri yapabilirsiniz. Yazılım tarafında da ayarların değiştirilmesinden kaynaklı bir sorun olabilir. Gerekli testleri bu alanda yapabilirsiniz.

Bütün bunları yapmanıza rağmen sorunu gideremediyseniz donanımsal bir sorun olabilir. Eğer laptop’unuzu açabilirseniz kablosunda herhangi bir gevşeklik varsa kabloyu sıkılaştırarak sorunu giderebilirsiniz. Genellikle kablolar ve jaklar kullanıcıların kolay erişebileceği yerlerde olur. Eğer donanım’a ihtiyacınız yoksa USB mouse takarak bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun haricinde yaşadığınız sorunlar için laptop marka,model ve yaşadığınız sorunu iletirseniz yardımcı olabiliriz.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top