Program İndir & İnceleme

Ücretsiz 3D Modelleme Programları

En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Programları

En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Programları

 30 May 2018 /   /  / Okuma süresi: 7 dk, 32 sn

3D modelleme her yerdedir. İzlediğiniz filmlerde ve TV şovlarında, video oyunlarında ve hatta 3D baskı için bile 3D modeller var. Ancak, 3D modelleme kolay değildir ve 3D modelleme yazılımı, oldukça pahalı olabilir. Bizde size bir kuruşa bile mal olmayacak 3D modelleme yazılımlarını sunuyoruz.

İhtiyacınız olan 3D modelleme yazılımının türü, belirli 3D modelleme araçları belirli tasarım türleriyle en iyi şekilde çalıştıklarından, yapmaya çalıştığınız şeye bağlıdır. İşte bu programların neler olduğuna kısa bir bakış:

  • Blender: Sanatsal modelleme, aynı zamanda teknik tasarım
  • FreeCAD: 3D baskı tasarımcıları ile popüler olan mühendislik ve teknik tasarım
  • Wings 3D: sanatsal ve teknik tasarım için iyi bir araç
  • MeshMixer: Sanatsal modelleme, 3D baskı
  • Tinkercad: Hafif, giriş seviyesi 3D tasarım
  • Sculptris: Sanatsal modelleme
  • Unity with ProBuilder: 3D modelleme eklentisi ile oyun geliştirme

En iyi ücretsiz 3 boyutlu modelleme yazılımlarına bir göz atalım ve sizin için en uygununu bulalım.

1. Blender


Blender, 3D modelleme yazılımı kılavuzlarında olağanüstü bir özellik. Peki neden? Çünkü ücretsiz bir yazılım için çok fazla özellik barındırıyor. Araç yelpazesi, diğer ücretsiz rakiplerinin çoğunu geride bırakıyor ve ayrıca çok sayıda ücretli alternatifi.

Blender’la çalışmak için çevrimiçi bir eğitim dizisi bulmanızı ve takip etmenizi tavsiye ederim. En azından Blender’da gezinmeyi öğrenene kadar ve birçok araç arasında geçiş yapana kadar. Ve araçlar bol miktarda: 3D modelleme, 3D düzenleme, fiziksel oluşturma, animasyon araçları, birleştirme, tekstüre, malzeme düzenleme – hızlı test için entegre bir temel oyun motoru bile var.

Dahası, Blender topluluğu verimli ve cesaret verici. Bir şey bilmiyorsan sor. Şansın varsa daha önce biri aynı sorunu yaşamış ve cevabı hazır olarak var.
Blender bağışlarla ayakta duran bir yazılımdır. Bu, ücretsiz ve her zaman böyle olacağı anlamına gelir, ancak geliştirici, gelişmeyi ilerletmek için bağış kabul etmez.

2. FreeCAD


Tartışmasız en iyi 3D sanatsal modelleme araçlarından birinden sağlam bir mühendislik odaklı birime geçiyoruz. FreeCAD, kullanıcılarına kendi tasarımlarını geliştirmek için güçlü CAD yazılım paketlerini taklit etme şansı sunuyor.

FreeCAD, “çalışma tezgahları” kavramını kullanır. “Çalışma tezgahı, projenizin farklı aşamalarında çalışmak için kullandığınız bir dizi önceden tanımlanmış araçlardır. Ayrıca, FreeCAD parametrik modellemeyi kullanır, yani tasarım geçmişine gidip anahtar parametrelerini düzenleyerek modelinizi kolayca değiştirebilirsiniz. Daha da iyisi, FreeCAD açık kaynak kütüphanesini diğer programlarla birlikte kullanabilirsiniz.
FreeCAD işlevselliğini daha fazla yazılıma gerek duymadan genişletmek için yeni modüller içe aktarın.

Birçoğu için, pahalı bir lisans hakkında endişelenmeden gelişmiş CAD çizimini öğrenmek için mükemmel, stressiz bir yoldur. FreeCAD, kendi ücretli alternatifleriyle de rekabet edebilir.

3. Wings 3D


Wings 3D, yeni başlayanlar için mükemmel ve güçlü bir açık kaynak 3D modelleme yazılımıdır. Wings 3D, çok çeşitli temel ve kullanışlı 3D modelleme araçlarına sahiptir, aynı zamanda ince detaylarla hassas modellemeye izin verir (model tekstüre için AutoUV’u da destekler). Wings 3D animasyon desteği sunar. Bu, tam bir stüdyo yerine tamamen model tasarımı içindir.

Wings 3D, yeni başlayanlar için iyi bir araçtır çünkü geleneksel poligonal 3D modelleme tekniklerini kullanır. Geometrik kafesler hakkında öğrendiğiniz hemen hemen her şey diğer 3D modelleme yazılımlarına dönüşecektir.
Başka bir artı nokta, nispeten basit bir arayüzdür (özellikle diğer bazı araçlarla karşılaştırıldığında), biraz modası geçmiş olsa bile.

4. MeshMixer


Autodesk’in Meshmixer, ücretsiz olarak kullanılabilen en popüler üçgen örgü modelleme araçlarından biridir.
Bir Autodesk ürünü olarak, Meshmixer, çukur, remeshing, baskı yatağı oryantasyonu ve sürükle-bırak örgü karıştırma da dahil olmak üzere tel örgü tasarımlarını manipüle etmek ve yönetmek için kullanışlı özelliklerle geliyor.

Sürükle ve bırak ağlı karıştırma aleti, mevcut kafesleri minimum sıkışma ile tek bir tasarımda birleştirmenizi sağlar.
Son derece rastgele nesneleri bir araya getirmeden, gün ışığını hiç görmemesi gereken fantastik veya grotesk modeller oluşturmak uzun sürmez. Kullanışlı bir şekilde, Meshmixer daha önce 3D tasarım veya meshing yetenekleri olmayan kullanıcılara zor gelmezken, arayüzün gezinmesi oldukça kolaydır.

5. Tinkercad


Tinkercad, herkese 3D modelleme ve tasarım getiren bir başka Autodesk yazılımıdır. Bir yazılım parçası yerine, Tinkercad herkesin zevk alabileceği ücretsiz bir çevrimiçi 3D tasarım ve 3D baskı aracıdır.

Bunu bir kez denedikten sonra ne anlama geldiğini çabucak anlayacaksınız. Tinkercad arayüzü son derece basittir ve eliniz tasarım hedefinize doğru en az uğraşı ile hafifçe yönlendirilir.

Tinkercad, yetkin 3D model tasarımına izin veriyor. Aynı araçları Blender veya FreeCAD’de bulamazsınız, ancak Tinkercad mutlak yeni başlayanlar için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

  • Tinkercad’i kullanmak için: Tinkercad web sitesine gidin, bir hesap oluşturun ve kullanın.

6. Sculptris


Sculptris, modelleme yeteneklerinin tüm seviyelerine hitap eden bir başka mükemmel ücretsiz 3D heykel aracıdır. Sculptris geliştiricisi Pixologic, ZBrush heykeltraşlık ve modelleme paketi için iyi bilinir ve saygın bir noktadadır. Bir şekilde, Sculptris tam özellikli ZBrush paketi için ücretsiz bir deneme gibidir.
Sculptris hala çok sayıda modelleme araçlarına sahiptir ve bir modeli şekillendirmek ve dokulamak nispeten kolaydır. Yeni başlayanlar, Sculptris’i oldukça kolay buluyor, aynı zamanda düzen ve genel tasarımın öğrenmesi de kolay. Pixologic, program içinde sizi takip etmenizi sağlayacak çok sayıda araç ipucunu ve diğer ipuçlarını da içerir.
Bu araç ipuçları eklemek, size rehberlik etmek ve ilham vermek için yardımcı olacak zengin bir öğreticiye sahip tutkulu bir topluluğa sahiptir.

7. Unity with ProBuilder


Son seçimimiz biraz farklı. Unity bazı devasa başlıklar üretmek için kullanılan ücretsiz bir oyun geliştirme aracıdır (örneğin Temple Run). Unity platformunun güzelliği neredeyse evrensel erişilebilirlik.

Unity aynı zamanda bir zamanlar birinci sınıf bir araç olan ProBuilder’ı, herhangi bir kullanıcı için kapsamlı araç setinin kilidini açıyor. ProBuilder, 3D modelleme ve seviye tasarım araçlarının eşsiz bir hibritidir. Sadece geometri oluşturmak için optimize edilmiş, ancak gerektiğinde detaylı düzenleme ve UV sökme kapasitesine sahip.

ProBuilder Unity eklentisi, bu listedeki diğer 3D modelleme aracından farklıdır. Çok çeşitli 3D nesnelerin nasıl oluşturulacağını öğrenmek için eğiticileri takip edebilirsiniz. Oyun geliştirme platformu olmak, bu tasarımları ana motora aktarabilirsiniz.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top