Program İndir & İnceleme

VeraCrypt ile Verilerinizi ve Dosyalarınızı Nasıl Şifrelersiniz?

VeraCrypt, Windows’un tüm sürümleri için ücretsiz, açık kaynaklı bir şifreleme aracıdır. Dosyalarınızı herhangi bir statik veya çıkarılabilir sürücüde şifrelemek ve korumak için Windows’da şifrelenmiş bir VeraCrypt biriminin nasıl oluşturulacağını ve kullanılacağını burada bulabilirsiniz.

VeraCrypt Nedir?

VeraCrypt, TrueCrypt’daki bilinen tüm güvenlik deliklerini tıkar ve TrueCrypt’in zayıf şifreleme yöntemlerini geliştirir. VeraCrypt ayrıca TrueCrypt birimleriyle geriye dönük olarak uyumludur.

VeraCrypt, dosyaları güvenli bir şekilde saklamak için şifrelenmiş birimler oluşturur. Ayrıca tüm sistem sürücülerini veya bölümlerini şifrelemenize izin verir.

Burada Windows sürümüne bakıyoruz, ancak MacOS veya Linux kullanıyorsanız, sizin için de bir VeraCrypt sürümü var. Bu ücretsiz araçla çalışmaya başlamak için VeraCrypt’i indirmek ve yüklemek için veracrypt.fr adresine gidin. Yükleme sırasında varsayılan ayarları kabul ettiğinizden emin olun.

VeraCrypt Birimi Nasıl Oluşturulur (Dosya Kutusu)
Bir VeraCrypt Birimi oluşturmak için, VeraCrypt uygulamasını açın ve Birim Oluştur’u (Create Volume) tıklayın.

VeraCrypt

VeraCrypt Birim Oluşturma Sihirbazı’nda, oluşturmak istediğiniz birim türünü seçin. Özel dosyaları depolamak için şifreli bir birim oluşturacağız. Bu yüzden varsayılan seçeneği kabul ediyoruz, Şifreli bir dosya kabı oluştur.

Ayrıca sistem dışı bir sürücüyü veya bölümü şifreleyebilir veya sistem bölümünü veya tüm sistem sürücüsünü şifreleyebilirsiniz. Bu seçenekleri öğrenmek için, sistem şifreleme bağlantısı hakkında daha fazla bilgi’ye tıklayın.

Devam etmek için İleri’yi (Next) tıklayın.

VeraCrypt

Varsayılan Birim Türü bir Standart VeraCrypt birimidir ve bizim örneğimiz için kullanacağız.

Birisi tarafından şifrenizi açığa çıkarmak için zorlandığınızdan endişe ediyorsanız, bir Gizli VeraCrypt birimi oluşturmayı da seçebilirsiniz. Gizli birimler hakkında daha fazla bilgi bağlantısını tıklayarak gizli hacimler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sonrakine tıkla (Next).

VeraCrypt

Birim Konumu ekranında, Dosya Seç’e (Select File) tıklayın. Sonra, Bir ad girmek ve VeraCrypt birim dosyası için bir konum seçmek için Yol Belirt ve Dosya Adı iletişim kutusunu kullanın.

VeraCrypt’i kurduğunuzda, varsayılan ayarlardan biri “.hc” dosyalarını VeraCrypt ile ilişkilendirmekti. Böylece, VeraCrypt’a yüklemek için bir birim dosyasına çift tıklayabilirsiniz. Bu özellikten yararlanmak için dosya adınızın sonuna “.hc” eklediğinizden emin olun.

Volume Location açılır listesinin, mount etmeye çalıştığınız VeraCrypt birimlerinin geçmişini içermesini istiyorsanız, Geçmişi kaydetme kutusunun (Never save history) işaretini kaldırın. Bu, Dosya Seç düğmesini kullanmak yerine listeden bir birim seçmenizi sağlar.
Ancak bu aynı zamanda birimlerinize kolay erişim sağlar ve konumlarını bilgisayarınıza erişebilecek diğer kullanıcılara gösterir.

Bir kez daha İleri’yi (Next) tıklayın.

VeraCrypt

Şifreleme Seçenekleri ekranında, bir Şifreleme Algoritması ve Karma Algoritması (Encryption Algorithm ve Hash Algorithm) seçin. Ne kullanacağınızdan emin değilseniz, her ikisi için varsayılan algoritmalar güvenli seçeneklerdir.

Sonrakine tıkla (Next).

VeraCrypt
Düzenleme kutusunda VeraCrypt birimi için istediğiniz boyutu girin ve bu boyutun KB, MB, GB veya TB cinsinden olup olmadığını seçin.

Next ile sonraki ekrana geçin.

VeraCrypt

Güçlü bir parola seçin ve Parola kutusuna ve Onay kutusuna (Password ve Confirm) yeniden girin.

Anahtar dosyaları ekstra koruma sağlar. Örneğimiz için, anahtar kelimeler kullanmayacağız. Ancak bunları kullanmaya karar verirseniz, VeraCrypt’un yardım sayfasında onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Şifreniz için en fazla 20 karakter girerseniz, kısa şifrelerin kaba kuvvet kullanarak kolayca kırılabileceğini bildiren bir uyarı mesajı görürsünüz. Birim Parola (Volume Password) ekranına dönmek için Hayır’a tıklayın ve daha uzun, daha güvenli bir parola girin.
İleri düğmesi sadece her iki kutuya da aynı şifreyi girdiğinizde kullanılabilir.

VeraCrypt

Birim Biçimi (Volume Format) ekranında, kullanmak istediğiniz Dosya sistemi türünü seçin. MacOS veya Linux’taki birime erişecekseniz, Windows’a ek olarak, FAT veya exFAT’ı seçmelisiniz.

Kümeyi Varsayılan ve Dinamik (Cluster, Default ve Dynamic) olarak işaretlenmemiş olarak bırakın. Fare Hareketlerinden Toplanan Rastgele altındaki ilerleme çubuğu en az yeşil renge dönene kadar farenizi Volume Format ekranında rastgele hareket ettirin. Ama ne kadar çok fareyi hareket ettirirseniz, birimdeki şifreleme o kadar güçlü olur.

Ardından Format’ı tıklayın.

Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusu görüntülenirse, devam etmek için Evet’e tıklayın.

VeraCrypt

VeraCrypt, belirttiğiniz konumda birim dosyasını oluşturur. Bu, biriminizin boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir.

VeraCrypt birimi başarıyla oluşturulduğunda görüntülenen iletişim kutusunda Tamam’ı tıklatın.

VeraCrypt Birim Oluşturma Sihirbazı iletişim kutusunda, başka bir birim oluşturmak istiyorsanız İleri’yi tıklatın. Veya sihirbazı kapatmak için Çıkış’ı (Exit) tıklayın.

VeraCrypt

VeraCrypt Birimi Nasıl Açılır
Artık VeraCrypt birimimizi oluşturduğumuza göre, daha kullanmak için onu monte etmeliyiz.

Ana VeraCrypt penceresinde, biriminiz için kullanmak istediğiniz kullanılmayan bir sürücü harfi seçin. Hangi sürücü harflerinin kullanılmakta olduğunu görmek için Dosya Gezgini’ni işaretleyin ve bunları kullanmaktan kaçının.

Ardından Dosya Seç’e (Select File) tıklayın. Bir VeraCrypt birim dosyasına gitmek ve seçmek için Bir VeraCrypt Birimi Seç (Select a VeraCrypt Volume) iletişim kutusunu kullanın.

VeraCrypt ile ilişkili .hc dosyalarının yüklenmesi sırasında varsayılan ayarı kabul ettiyseniz, VeraCrypt birimini yüklemek için Dosya Gezgini’ni de kullanabilirsiniz. VeraCrypt birim dosyasını kaydettiğiniz yere gidin ve dosyayı çift tıklayın. VeraCrypt birim dosyasının yolu, açılır liste kutusunda görüntülenir.

Mount‘ı tıklayın.

VeraCrypt

Şifrenizi girin. Birimi oluştururken seçtiğiniz Karma Algoritmasını hatırlarsanız, PKCS-5 PRF açılır listesinden seçin. Aksi takdirde endişelenmeyin. Otomatik Algılama varsayılanını kullanabilirsiniz. Birimin şifresini çözmesi ve monte etmesi biraz daha uzun sürebilir.

Birim seviyesini ayarlarken bir veya daha fazla anahtar kelime kullandıysanız, Anahtar kelimeler kullan kutusunu işaretlediğinizden emin olun. Ardından, Anahtar Dosyaları’nı (Keyfiles) tıklayın ve birimi oluştururken kullandığınız aynı dosyaları seçin.

Tamam’a tıklayın.

VeraCrypt birimi şifresi çözülürken bir ilerleme iletişim kutusu görüntülenir.
VeraCrypt biriminizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak, bu biraz zaman alabilir.

VeraCrypt

Yanlış bir şifre girdiyseniz veya anahtar kelimelerinizi seçmeyi unuttuysanız (bunları oluştururken kullandıysanız) aşağıdaki hata iletişim kutusunu göreceksiniz. Enter Password (Parola Gir) iletişim kutusuna geri dönmek için Tamam’ı tıklatın ve doğru şifreyi girin ve eğer onları kullandıysan doğru anahtar kelimeleri seçin.

VeraCrypt

Birim başarıyla bağlandıktan sonra, seçtiğiniz sürücü harfinin yanında, bu sürücü harfine atanmış sanal disk olarak görürsünüz.

Birime erişmek için, VeraCrypt’deki sürücü harfini çift tıklayın.

VeraCrypt

Dosya Gezgini’nde, başka bir sürücü türüne normal olarak göz attığınız şekilde bağlı olan birime de göz atabilirsiniz.
Örneğin, VeraCrypt birimimizi Z: sürücü harfini kullanarak monte ettik ve Dosya Gezgini’nde bu sürücü harfini gösterir.

VeraCrypt hiçbir şifrelenmiş veriyi diske kaydetmez – sadece bellekte. Veri, monte edildiğinde bile birimde şifrelenir. Dosyalarınız ile çalışırken, bunların şifresi çözülür ve anında şifrelenir.

VeraCrypt

VeraCrypt Birimi Nasıl Dağıtılır
VeraCrypt biriminizdeki dosyalarla çalışmaya başladığınızda, birimi kapatabilir veya ayırabilirsiniz.

Sürücü harfleri listesinde çıkarmak istediğiniz birimi seçin. Ardından, Dismount’u tıklayın.

VeraCrypt, birim sürücü harfi listesinden kaldırır. Bir birim çıkarıldığında, .hc dosyasını istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Harici bir sürücüye yedekleyebilirsiniz. Veya Dropbox, Google Drive veya OneDrive gibi bir bulut hizmetinde saklayabilirsiniz, böylece başka bir bilgisayarda kolayca erişebilirsiniz.

VeraCrypt

Özel Verilerinizi Şifrelemek için VeraCrypt’u Kullanmaya Başlayın
Bilgisayarlar günlük hayatın ayrılmaz bir parçasını oluştururlar ve üzerinde saklanan her türlü hassas bilgiyi (bulutta ve harici ortamlarda) güven altına almalıdır. VeraCrypt en hassas verilerinizi güvenli ve şifrelemek için kolay ve güvenilir bir yoludur.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top