Yazılım

Veritabanı Nedir? İlişkisel Veritabanı Nedir?

Tüm verilerimizin barındırdığı devasa veritabanları bulunuyor. Verinin ve veritabanının ne olduğunu biliyorsanız ilk cümleyi daha iyi anlayacaksınız. Bu verilerin erişimi ve yönetimi sayıları arttıkça zorlaşıyor. Bu durumda bazı kişiler veritabanı yönetme yöntemleri geliştirdiler. Günümüzde en çok kullanılan ve en modern olan ilişkisel veritabanı da yönetme yöntemlerinden biri. Bu yazımızda ilişkisel veritabanı ve ilişkisel veritabanı yönetimsistemleri nedir sorularına cevap vereceğiz.

İlişkisel Veritabanı

Bu terimi anlamadan önce veritabanının ne olduğunu tam olarak bilmemiz gerekiyor. Veritabanı tüm verilerin bir ortamda barındırılmasıdır. İlişkisel veritabannı ise, ilişkisel veri modeline dayanan veritabanı türüdür. Günümüzde en çok kullanılan veritabanı sistemidir. Bunun yanında ilişkisel veri tabanı yönetim sistemleri aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Görsel olarak aklımıza gelen tüm veritabanları ilişkisel veritabanlarıdır.

Satırlar ve sütunlardan oluşan iki boyutlu tablolar halinde bulunur ve neredeyse hepsi SQL dilini kullanır. Her tablo bir öge ve onun öz nitelikleri hakkında veri içermektedir.

İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri

Anlamanızı daha da kolaylaştıralım. Mesela Microsoft Access masaüstü sistemler için bir ilişkisel VTYS iken, Oracle Database Lite ve Microsoft MySQL server ana bilgisayarlar için kullanılan ilişkisel VTYS’lerdir. MySQL açık kaynak kodlu bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir.

Aşağıdaki tabloda ilişkisel veri tabanını görebilirsiniz.

İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri

İlişkisel VTYS Örnek

Daha iyi anlaşılması için küçük bir örnek verelim. Bu veritabanında sütunlar ve satılar bulunacak ve hepsi birbiriyle alakalı olacak.

Sütunların sırası ile Ders, Öğrenci No, Sınıf, Puan olarak sıralayalım. Bunlara öznitelikler (alanlar) diyoruz.

Öznitelikler Veritabanı

Daha sonra her sütuna 3 satır ekleyelim ve verileri yerleştirelim. Her biri bir veriyi temsil ediyor. Bir satırın tamamına kayıt (veri grubu) diyoruz.

Satırlar ve Sütunlar Veritabanı

En baştaki sütun “Anahtar Alan” olarak adlandırılır ve verilerin yönetiminde bu alan kullanılır. Buradan verinin erişimi ve yönetimi oldukça kolaylaşacaktır.

Anahtar Alan

Eğer ki bu ilişkisel değil de normal bir veritabanı olsaydı, tüm veriler yukarıdan aşağıya hiçbir organizasyonu olmadan sıralanacaktı. Ve birbirleriyle alakalarını bulamayacak, yönetimlerini sağlayamayacak ve istediğimiz veriye kolayca ulaşamayacaktık.

Yazımızın sonuna geldik. Siz ilişkisel veritabanı ve ilişkissel veritabanı yönetim sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top