Program İndir & İnceleme

Vivaldi Web Tarayıcı Kullanımı Püf Noktaları

İnternette gezinmeyi daha verimli ve etkili yapmak konusunda sürekli kafa yoruyorsanız Vivaldi web tarayıcısını denemelisiniz. Bu yazıda da bu tarayıcıyı nasıl daha verimli kullanabileceğinizi gösteren ipuçları bulacaksınız.

Profesyonel bir web kullanıcısıysanız, Vivaldi‘yi kullanmanız gerekir.

Chrome, herkes için tasarlandı. Firefox, güvenlik ve gizlilik bilincine yöneliktir ve Safari yalnızca Apple platformlarında kullanılabilir. Hepsi nispeten basit ve uzantıları kullanarak daha fazla işlevsellik eklerken, çok fazla uzantı, işleri şişirebilir ve performansı yavaşlatabilir.

Diğer yandan, Vivaldi sürekli güncellenen ve optimize edilmiş gelişmiş yerleşik özelliklere sahiptir. En iyi özelliklerinden bazılarını, diğer tarayıcılarda uzantı olarak kullanılamaz! Vivaldi’nin profesyonel kullanıcılar için bir rüya olmasının nedeni budur.

1. Sekme Oturumlarını Kullanarak Daha Sonrası İçin Sekmeleri Kaydet

Profesyonel kullanıcılar için tarayıcı sekmesi yönetimi, daha fazla sorun olabilir. Birçok sekmede sayfa açmak ve sonra bunları kontrol etmek güçtür. Vivaldi’nin Sekme Oturumları yardımcı olabilir. Dosya> Açık Sekmeleri Oturum Olarak menüsünden, oturumu adlandırın ve Tamam’a tıklayın. Bu kadar! Yalnızca birkaç sekmeyi kaydetmek istiyorsanız, bunları ayrı bir pencereye sürükleyin, ardından sekmeleri yalnızca bu pencere için kaydedin. Vivaldi Sync’i kullanıyorsanız, oturumlarınızı başka bir cihazda bile açabilirsiniz.

Kaydedilmiş bir oturumu geri yüklemek için Dosya> Kaydedilmiş Oturumu Aç‘a gidin.

2. Sekme Yığınlarına Sekmeleri Organize Etme

Sekme aşırı yüklemesiyle uğraşmanın başka bir yolu da, Vivaldi’nin Sekme Yığınları özelliğini kullanarak birden fazla sekmeyi tek bir sekmede birleştirmektir. Bir kez birleştirildiğinde, Yığın kendi iç sekmeleri olan bir sekme gibi davranır ve normal bir şekilde bu iç sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Organizasyon için bu inanılmazdır, temel olarak sekmelerinizi kategorize etmenize izin verir.

Yığın oluşturmak için, bir sekmeyi başka bir sekmenin üzerine sürükleyin, kararıncaya kadar bekleyin ve bırakın. Bir Yığını çözmek için, üzerine sağ tıklayıp Sekme Yığını Grubunu Ayıkla’yı seçebilirsiniz. Ya da sadece sürükle ve bir yığın içinden yığın dışına tek tek sekmeleri bırakın.

3. Sekme Döşeme ile Bölünmüş Görünüm Sekmeleri

Çoğu tarayıcıda, birkaç sayfayı yan yana görüntülemek için birden çok pencereyi açmanız gerekir. Vivaldi, Tab Tiling ile işleri daha kolay hale getiriyor.

Bir Sekme Yığını oluşturduktan sonra yığına sağ tıklayın ve Sekmesi Yığınını Döşe seçin. Artık bu yığındaki tüm sayfaları yan yana görebilirsiniz. Başka bir sekmeye gidebilir, ardından yığına geri dönebilirsiniz. Durum Çubuğundaki karo ayarları simgesini kullanarak, yatay, dikey veya ızgara olarak görüntüleme seçenekleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
Tek tek sekmelerde işlem yapmayı tercih ediyorsanız, Ctrl tuşuna basılı tutup ardından döşemek istediğiniz sekmelere tıklayarak birden fazla sekme seçin, ardından seçilen sekmelerden herhangi birine sağ tıklayın istediğiniz işlemi seçin. Yada bir sekmeye sağ tıklayıp Seçimi Sonlandır’a tıklayarak normal duruma geri dönün.

4. Kenar Çubuğu Sekmeleri ile Daha İyi Tarama

Vivaldi’yi ilk kurduğunda, muhtemelen kurulum sırasında üst kısımdaki sekme çubuğunu seçintiniz.

Vivaldi’nin Ayarlarına giderseniz, Sekmeler sayfasına gidin ve Sekme Çubuğu Konumunu değiştirebileceğinizi görürsünüz.
Sekmelerin dikey olarak yığılmış görünmesine neden olan Sol veya Sağ’ı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu daha üretken çünkü aynı anda ekranda çok sayıda sekme sığdırmanızı sağlar, böylece gezinmek daha kolay olur.

Ancak, aynı zamanda Sekme Ekranı ayarlarına gitmek ve Sekme Küçük Resimleri Göster etiketli kutunun işaretini kaldırmak isteyeceksiniz. Küçük resimler etkinleştirildiğinde, sekmeler çok büyük ve çok fazla yer kaplıyor.

5. Her Zaman Açık Sayfaları Yerleştirin

Her zaman açık olan belirli sekmelerin var mı? Örnekler arasında Gmail, Facebook, Twitter vb. olabilir. Çoğu kullanıcı Pin Sekmesi’ni kapatılamayacak şekilde seçer. Ancak, bu sayfanın görünmesi için hala sabitlenmiş bir sekmeye tıklamanız gerekir.
Her zaman açık olan sayfaları Web Panellerine dönüştürürseniz, normal olarak sekmelere göz atarken bunları açık tutabilirsiniz. Tek bir kullanım, bir arama motoru Web Paneline sahip olmaktır; böylece, üzerinde çalıştığınız şeye her yerde aynı anda arama yapabilirsiniz. Web Panelleri, Wikipedia veya API belgeleri gibi referans sayfaları için de iyidir.

Web Paneli eklemek için Vivaldi’nin sol alt tarafındaki Paneli Göster’e tıklatarak Panel Çubuğunun açık olduğundan emin olun. Panel Çubuğunda, geçerli sekmeyi / sayfayı Web Paneli olarak eklemek için Web Paneli Ekle düğmesini tıklatın veya istediğiniz özel URL’yi yazın.

6. Arama Motoru Rumuzları ile Hızlı Arama

Bing’i varsayılan arama motorunuz olarak ayarladığınızı varsayalım. Bu sayede günlük Microsoft Ödül puanı alabilirsiniz, ancak bazen en iyi sonuçları almıyorsunuz. Google.com’a gitmek için zaman harcamak yerine, bir arama motoru takma adı kullanabilirsiniz.

Örneğin, Adres Çubuğunda Bing “alerji belirtileri” yazarken, Google’ı aramak için “g alerji belirtileri” yazabilirsiniz.

Vivaldi, Vikipedi ve Ekosya dahil olmak üzere çeşitli varsayılan arama motoru takma adlarıyla gelir ama sen de kendininkini yaratabilirsin. Aslında, sadece arama motorları değil, URL parametrelerini alan herhangi bir sayfa ile çalışır. Örneğin, Twitter kullanıcılarını ziyaret etmek için bir Twitter takma adı oluşturabilirsiniz (ör. “T ogznet”).

7. Web’e Gezinirken Notlar Alın

Vivaldi’deki Notlar özelliği biraz alışılmadık, bu yüzden alışmaya çalışın. Ama bir kez alıştığınızda, onsuz nasıl yaşadığınızı merak edeceksiniz. Web yer imleri ve tarayıcı sekmeleri ilk kez yayınlandıklarında devrim niteliğindeydi.

Panel Çubuğunda (görmüyorsanız sol alttaki Paneli Göster’e tıklayın) notlarınızı görmek için Notlar Paneli’ni seçin.
Burada Notu’unuzu düzenleyebilir ve silebilir, ayrıca Notlarınızı düzenlemek için klasörler oluşturabilirsiniz.

Notlar, Markdown kullanılarak biçimlendirilmiştir. Bireysel Notları belirli bir URL ile ilişkilendirebilir, ekran görüntüleri veya başka resimler ekleyebilir ve tüm Notlarınızı istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

8. Reklamsız Makaleleri Oku

Reklam engelleyicileri kullanmayan sevimli insan, içerik oluşturuculara ne kadar zarar verdiğinizi biliyorsumunuz. Ancak her zaman, reklamlarla dolu bir makaleye rastlarsınız. Sinir bozucu değil mi?

Bu, Vivaldi’nin Okuyucu Görünümü özelliğini kullanmanız gerektiğinde, makale içeriğini alan, her şeyi başka bir yere yapıştıran ve kolay bir şekilde sunabilen Reader View özelliği vardır. Okuma şekli Reader View’a geçiş yapmak için Adres Çubuğunun yanındaki Okuyucu Görünümü simgesine tıklamanız yeterlidir.

9. Klavye Kısayolları Değil, Hızlı Komutları Kullanın

Klavye kısayollarını kullanmayla ilgili bir sorun yok, ancak Vivaldi, Hızlı Komutlar özelliğinde çok daha verimli bir çözüm sunuyor. Bin farklı kısayol kombinasyonunu ezberlemek yerine Hızlı Komutlar yapmak istediğiniz eylemi yazmanıza izin verir. Bundan daha kolay olamaz.

Hızlı Komutlar komutunu açmak için F2 tuşuna basıp yazmaya başlayın. Örneğin, Vivaldi Görev Yöneticisi’ni başlatmak için “Görev Yöneticisi”. Birden çok sonuç arasında seçim yapmak için ok tuşlarını kullanın. Bir web araması yapmak için Hızlı Komutlar komutunu da kullanabilirsiniz. Adres Çubuğuna ilk olarak tıklamak için fareyi kullanmaktan daha hızlıdır.

10. Özel Fare Hareketleri Oluşturun

Sık kullanılan eylemler için – her gün onlarca kez yaptığınız şeyler hakkında konuşuyoruz – Fare Hareketlerini kullanma alışkanlığınıza girmelisiniz. Bu şekilde çalışır: sağ tıklamayı basılı tutun, bir eylemle ilişkili hareketi çizin, sonra bırakın.

Vivaldi, bir dizi varsayılan fare hareketi ile birlikte gelir, ancak kendinizinkini oluşturabilir ve Vivaldi’nin herhangi bir eylemiyle ilişkilendirebilirsiniz. Özel Fare Hareketleri, web’i tek elle bir fare kullanarak etkin bir şekilde taramaya olanak sağlar.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top