Yazılım

VS Express For Web – Visual Studio Programı

Visual Studio Community Programının Kullanımı

Visual Studio programı masaüstü, web, akıllı telefonlar gibi birçok ortamda çalışabilecek uygulamaları geliştirmemizi sağlayan çok güçlü bir yazılımdır. Bununla birlikte oldukça da pahalı bir yazılımdır.

Ancak Microsoft bu programların Express versiyonlarını bedava yayınlamaktadır. Masaüstü uygulamaları geliştirmek için VS Express For Desktop (Masaüstü için VS Express), web uygulamaları geliştirmek içinse VS Express For Web (Web için VS Express) programını kullanabiliriz.

Microsoft, Visual Studio 2015 versiyonundan itibaren Express ifadesi yerine Community adını kullanmaya başlamış olup, Masaüstü ve Web projeleri için ayrı programlar yayınlamayı bırakmıştır. Community 2015 ve 2017 versiyonları ile hem web, hem de masaüstü tabanlı çok farklı türlerde projeler oluşturabiliriz.

Express ve Community versiyonlar Visual Studio tam sürümlerine göre sadeleştirilmiş olsa bile yine de çok güçlü editörlerdir.

Yeni Web Sitesi Oluşturma

File menüsünden New Web Site komutu verdiğimizde gelen pencereyi kullanarak istediğimiz türde bir web sitesi oluşturabiliriz.

Bu pencerede “Asp.Net Empty Website” seçeneği ile boş bir web sitesi oluşturabiliriz. Bu durumda yapılandırma dosyası (web.config) haricinde hiç bir dosya oluşturulmayacaktır.

“Asp.Net Web Form Site” seçeneği ile hazır bir web sitesi oluşturarak bu siteyi istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Oluşturulan bu hazır sitede üyelik işlemleri, güvenlik ayarları ve bunlar için gerekli veritabanı bağlantıları gibi pek çok şey kendiliğinden yapılmış olup, tüm sayfaları ve kontrolleri kendimize uyarlayarak siteyi geliştirebiliriz.

Ayrıca pencerenin alt kısmından siteye ait ana klasörün nerede olduğu seçilmelidir. İleride oluşturulacak tüm dosya ve sayfalar program tarafından bu klasör içine oluşturulacaktır.

Pencerenin üst kısmından kullanılacak .Net Framework versiyonu doğru seçilmelidir.

Sol taraftan ise sitemizde kullanacağımız programlama dilini seçmeliyiz. Express / Community versiyonlarda iki seçenek mevcuttur: Visual Basic ve Visual C#

Tüm tercihlerimizi doğru biçimde belirttikten sonra Tamam’a tıklayarak proje oluşturulur ve çalışmaya başlayabiliriz.

VS Express For Web veya VS Community – Kayıtlı Web Sitesini Açma

Programı açtığımızda karşımıza Start Page (Başlangıç Sayfası) gelir. Burada son kullanılan web siteleri listelenmekte olup istenirse tıklanarak bu web siteleri açılabilir.

Son kullanılanlar listesinde yer almayan bir web sitesini açmak için Open Web Site komutuna tıklayıp, açacağımız sitenin ana klasörünü seçmemiz yeterlidir.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top