Program İndir & İnceleme

Web Tarayıcınızda Push Bildirimlerini Yönetme

Push bildirimleri, uygulamaların, web sitelerinin ve hatta bazı tarayıcı uzantılarının size uyarılar, kişisel mesajlar ve diğer tavsiye türlerini göndermesine olanak tanır. Mobil uygulamalar için kapattıktan sonra, bazen tarayıcı ve / veya ilgili uygulamalar etkin değilse, push bildirimleri bilgisayarınıza veya taşınabilir aygıtınıza gönderilebilir.

Bu bildirimlerin amacı, en son haber güncellemelerinden, izlediğiniz bir öğenin fiyatındaki düşüşe kadar çok farklı olabilir. Sunucu tarafı başlatıldığında, genel biçimi ve sunum yöntemleri tarayıcıya ve / veya işletim sistemine özgü olma eğilimindedir.

Bu eklenen etkileşim seviyesi yararlı olabilse de, biraz müdahaleci görünebilir ve bazen sinir bozucu olabilir. Tarayıcılar ve push bildirimleri söz konusu olduğunda, çoğu, Push API veya ilgili bir standart kullanılarak, hangi sitelerin ve Web uygulamalarının bu şekilde size ulaşmasına izin verildiğini kontrol etme olanağı sağlar.
Aşağıdaki eğiticiler, en popüler masaüstü ve mobil tarayıcılardan bazılarında bu ayarların nasıl değiştirileceğini açıklar.

Google Chrome

Android

1. Dikey olarak yerleştirilmiş üç nokta ile gösterilen ve tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde bulunan Chrome menü düğmesini seçin.

2. Açılır menü belirdiğinde, Ayarlar’ı seçin.

3. Chrome’un Ayarlar arayüzü şimdi görünür olmalıdır. Site Ayarları’nı seçin. Site Ayarları altında aşağı kaydırın ve Bildirimler’i seçin.

4 Aşağıdaki iki ayar sunulmaktadır.

– Önce sor: Varsayılan seçenek, bir sitenin bir push bildirimi göndermesine izin verme izninizi gerektirir.

– Engellendi: Tüm sitelerin Chrome aracılığıyla push bildirimleri göndermesini engeller.

5. İlgili siteyi ziyaret ettiğinizde, önce Chrome’un adres çubuğunun sol tarafında görünen kilit simgesini seçerek tek tek sitelerin bildirimlerini de reddedebilirsiniz. Ardından, Bildirimler seçeneğine dokunun ve İzin Ver veya Engelle’yi seçin.

Chrome OS, Mac OS X, Linux ve Windows

1. Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde bulunan ve üç yatay çizgi ile gösterilen Chrome menü düğmesine tıklayın, .

2. Açılır menü belirdiğinde, Ayarlar seçeneğini seçin. Aşağıdaki metni, bu menü öğesini tıklamak yerine Chrome’un adres çubuğuna (Çok amaçlı adres çubuğu olarak da bilinir) girebilirsiniz: chrome://settings.

3. Chrome’un Ayarlar arayüzü artık etkin sekmede görüntülenmelidir. Ekranın altına inin ve Gelişmiş ayarları göster bağlantısını tıklayın.
Gizlilik bölümünü görene kadar biraz daha aşağı kaydırın. İçerik ayarları düğmesine tıklayın.

4. Chrome’un İçerik ayarları şimdi görünür olmalı ve ana tarayıcı penceresinin üzerine yerleştirilmelidir.
Aşağıdaki üç seçeneği sağlayan Bildirimler bölümünü buluncaya kadar aşağı kaydırın; Her biri bir radyo düğmesi ile birlikte gösterilir.

– Tüm sitelerin bildirimleri göstermesine izin ver: Tüm web sitelerinin izin istemeden Chrome aracılığıyla push bildirimleri göndermesini sağlar.

– Bir sitenin bildirimleri ne zaman göstermek istediğini sorun: Chrome, bir site tarayıcıya bir bildirim göndermeye çalıştığı her defasında yanıt isteyeceğinizi bildirir. Bu varsayılan ve önerilen ayardır.

– Hiçbir sitenin bildirimleri göstermesine izin verme: Uygulamaları ve siteleri push bildirimleri göndermesini kısıtlar.
5. Ayrıca, Bildirimler bölümünde, tek tek web sitelerinden veya alan adlarından gelen bildirimlere izin vermenize veya bunları engellemenize izin veren istisnaları yönetme düğmesi bulunur. Bu istisnalar, yukarıda belirtilen ayarları geçersiz kılar.
Gizli Mod’da gezinirken push bildirimleri gönderilmeyecektir.

Mozilla Firefox

Mac OS X, Linux ve Windows

1. Bu kodu Firefox adres çubuğuna yazın ve Enter tuşuna basın: about:preferences.

2. Firefox’un Tercihler arayüzü şimdi mevcut sekmede görünmelidir. Sol menü bölmesinde bulunan İçeriğe tıklayın.

3. Tarayıcının İçerik tercihleri ​​şimdi görünür olmalıdır. Bildirimler bölümünü bulun.

4. Bir web sitesi Firefox’un Web Push özelliği ile bildirim göndermek için açık izninizi isterse, cevabınız gelecekteki kullanım için saklanır. Bu izni, Bildirim İzinleri iletişim kutusunu başlatan Seç düğmesine tıklayarak istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

5. Firefox ayrıca bildirimleri tamamen engelleyebilir, ilgili izin istekleri dahil. Bu işlevi devre dışı bırakmak için, bir kez tıklayarak Beni rahatsız etmeyin seçeneği ile birlikte kutuya bir onay işareti yerleştirin.

Yeni ayarlarınızın etkili olması için Firefox’u yeniden başlatmanız gerekebilir.

Microsoft Edge
Microsoft’a göre, bu özellik yakında Edge tarayıcısına geliyor.

Opera

Mac OS X, Linux ve Windows

1. Bu kodu Opera’nın adres çubuğuna girin ve Enter tuşuna basın: opera://settings.

2. Opera’nın Ayarları / Tercihleri ​​şimdi yeni bir sekmede veya pencerede görüntülenmelidir. Sol menü bölmesinde bulunan Web siteleri’ni tıklayın.

3. Radyo düğmeleriyle birlikte aşağıdaki üç seçeneği sunan Bildirimler bölümünü görene kadar aşağı kaydırın.

– Tüm sitelerin masaüstü bildirimlerini göstermesine izin ver: Opera aracılığıyla otomatik olarak bildirim göndermek için herhangi bir web sitesine izin verir.

– Bir site masaüstü bildirimlerini göstermek istediğinde bana sor: Önerilen bu ayar, her bildirim gönderildiğinde Opera’nın sizden izin istemesine neden olur.

– Herhangi bir sitenin masaüstü bildirimlerini göstermesine izin verme: Bu tüm sitelerin bildirimleri zorlamasını engeller.

Ayrıca Bildirimler bölümünde bulunan Özel Durumları Yönet etiketli bir düğmedir. Düğmeyi seçmek, Bildirimler istisnaları arayüzünü başlatır, bu, belirli sitelerden veya alanlardan push bildirimlerine izin verme veya bunları engelleme yeteneğini sağlar. Bu siteye özgü ayarlar, yukarıda hangi radyo düğmesi seçeneğinin seçildiğini geçersiz kılar.

Opera Coast

iOS (iPad, iPhone ve iPod touch)

1. Genellikle cihazınızın Ana Ekranında bulunan Ayarlar simgesini seçin.

2. iOS Ayarları arayüzü şimdi görünür olmalıdır. Gerekirse aşağı kaydırın ve Bildirimler etiketli seçeneği seçin; sol menü bölmesinde bulunur.

3. Bildirim ile ilgili ayarlara sahip iOS uygulamalarının bir listesi, BİLDİRİM TARZI (NOTIFICATION STYLE) bölümünde yer almalıdır. Gerekirse aşağı kaydırın ve Opera Coast’u seçin.

4. Opera Coast’un bildirim ayarları ekranı artık varsayılan olarak devre dışı bırakılmış bir seçenek içeren görünür durumda olmalıdır. Opera Coast tarayıcı uygulamasında push bildirimlerini etkinleştirmek için, beraberindeki düğmeyi yeşil renge dönecek şekilde seçin.

Bu bildirimleri daha sonra devre dışı bırakmak için, bu düğmeyi tekrar seçmeniz yeterlidir.

Safari

Mac OS X

1. Ekranın en üstünde bulunan tarayıcı menünüzde Safari’yi tıklayın.

2. Açılır menü görüntülendiğinde Tercihler’i seçin. Bu menü öğesini tıklatarak aşağıdaki klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz: Command + Comma (,)

3. Safari’nin Tercihler arayüzü artık tarayıcı pencerenizin üzerine yerleştirilmeli. En üst sırada yer alan Bildirimler simgesini tıklayın.

4. Bildirim Tercihleri ​​şimdi görünür olmalıdır. Varsayılan olarak, web siteleri OS X Bildirim Merkezi’ne bir uyarı göndermeye ilk girişlerinde sizden izin ister. Bu siteler, size verdiğiniz izin seviyesiyle birlikte, bu ekranda saklanır ve listelenir.
Her siteye eşlik etmek, İzin Ver veya Reddet etiketli iki radyo düğmesi vardır. Her site / alan için istenen seçeneği seçin veya olduğu gibi bırakın.

5. Bildirim Tercihleri ​​iletişim kutusunun altında, bir veya daha fazla site için kayıtlı tercihleri ​​silmenize izin veren Kaldır ve Tümünü Kaldır etiketli iki ek düğme vardır.

6. Tek bir sitenin ayarı silindiğinde, bu site Safari tarayıcısı aracılığıyla bir bildirim göndermeyi denediğinde daha sonra işlem yapmanız için sizi uyarır. Ayrıca, ekranın alt kısmında, bir onay kutusuyla birlikte gelen ve varsayılan olarak etkinleştirilen aşağıdaki seçenek bulunur: Web sitelerinin push bildirimleri göndermek için izin istemesine izin ver.
Bu ayar devre dışı bırakılırsa, onay işaretini tek bir fare tıklamasıyla kaldırarak başarılır, tüm web sitelerinin otomatik olarak izinlerinizi açık izninizi gerektirmeden Mac’in Bildirim Merkezi’ne göndermesine izin verilir. Bu seçeneği devre dışı bırakmak önerilmez.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top