Yazılım

Yazılım Dili Ne İşe Yarar? Yazılım Dilleri Hakkında Bilgiler

Hangi Yazılım Dili Ne İşe Yarar?
Yazılım kabaca elektronik cihazların dilidir. Bir komut geldiğinde algılamasını ve o komutun gerekliliklerini yerine getirmesini sağlar. Farklı amaçlar için tasarlanmış cihazların ya da farklı dil kullanan cihazların birbirleriyle iletişim kurması ve uyumlu çalışması da yine yazılımlar sayesinde yapılır. En son noktada ise ürünü bizim kullanabileceğimiz çıktıya dönüştürür.

Yazılım Çeşitleri
Teknoloji geliştikçe çok farklı yazılımlar da geliştirilmektedir.

Sistem yazılımları: Bir bilgisayarın donanım ve uygulama programlarını düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak ve denetlemek üzere tasarlanmış programlardır. Kullanıcı uygulamaları ve donanım arasındaki ilişkiyi sağlar. Sistem yazılımları farklı sistemlerden oluşur. Bir bilgisayar için en önemli olan bilgisayarın telem işlevlerini yerine getirmesini sağlayan işletim sistemidir. Bunun dışında programlama sistemi, hizmet programları sistemi vb. kullanılan sistem yazılımlarıdır.

Uygulama yazılımları: Kullanıcıların belirli görevleri yerine getirmeleri sağlayan programladır ve bir işletim sistemi altında çalıştırılmak üzere hazırlanmaktadır. Web tarayıcıları, kelime işlemci, veritabanı, multimedya uygulamaları vb. bu yazılımlardandır.

Bunların dışında programlama yazılımları, güvenlik yazılımları gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

Yazılım Dilleri
Tüm bunların yapılabilmesi için bir programlama dili tercih etmek gerekir. Farklı amaçlarla farkı diller geliştirilmiştir. Programlama temelleri bu dilin üzerine kuruludur.

Java: 90’lı yılların başında akıllı televizyonlar için geliştirilmiştir.

Basit
Modern
Nesne yönelimli
Tip-korumalı
C ve C++ dillerinin özelliklerine sahip
Her platformda çalışabilen
bir dildir. Bilgisayardan ev aletlerine, cep telefonlarına kadar çok geniş bir alanda kullanılabilir. Zamanla Groovy gibi türevleri ortaya çıkmıştır.

C: En eski programlama dillerinden biridir. Özellikle aşağı seviyeli sistem programlarının yazılında kullanılır. Zamanla Objective-C gibi türevleri çıkmıştır.

Python: Yazılım öğrenme konusunda bir başlangıç olarak iyi bir tercihtir. Python ile PDF birleştirme gibi günlük hayatta ihtiyacınız olan uygulamalar ve profesyonel yazılımlar için para ödemek zorunda kalmazsınız.

Microsoft Visual Basic:

Olay yönlendirmeli
Üst seviye
Nesne tabanlı
Görsel, simgelerle iletişimi sağlayan
Çok amaçlı
Kullanımı kolay
bir programlama dilidir. Öncelik kodlama yerine ortam tasarımındadır.

MATLAB: Fizik ve matematik konularında cebir ve görsel işleme amacıyla kullanılan yazılımdır.

R: Veri analizi ve istatistik konusunda çalışmak isteyenlerin tercih ettiği programlama dilidir. C ve Java gibi birçok programlama dili ile uyumlu çalışabilir. Analizlerinizi grafiğe dökmenize de olanak sağlar.

İnternet Siteleri İçin Yazılım Dilleri
İnternet sitelerinin oluşturulmasında kullanılan farklı yazılım dilleri vardır.

[removed] İnternet uygulamalarında kullanılır. Son derece yaygındır. Programlama bilmeyenler tarafından bile kolayca uygulanabilir.

PHP: İnternet siteleri oluşturmak için kullanılan bu dilin kullanımı son derece kolay ve yaygındır. Yahoo, WordPress ve Facebook gibi büyük siteler tarafından kullanılmaktadır.

HTML: Esasında HTML bir programlama dili değil, bir işaretleme/biçimlendirme dili olarak kabul edilir.

İhtiyaçlar geliştikçe ve yazılımlar geliştikçe yeni yazılım dilleri geliştirilmektedir. Bu dilleri öğrenmek yazılım kursları ile oldukça kolaydır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı – Çocuklar İçin Bilgisayar Oyunları başlıklı makalemizde çocuklar için bilgisayar oyunları, çocuklar için bilgisayar oyunu ve çocuklarda bilgisayar oyunu bağımlılığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top