Ne Nedir ?

Yıkıcı Teknoloji Nedir? Detaylı Anlatım

Yaşantımızı tamamen değiştiren, bize yeni hayatlar sunan bazı teknolojiler vardır. Bunlardan biri akıllı telefonlar. Bu gibi teknolojiler, Dünya’yı değiştirir, kendinden önceki teknolojileri yok eder ve bizlere beklemediğimiz şeyler sunarlar. Bu yazımızda yıkıcı teknoloji nedir, yıkıcı teknolojiler nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Yıkıcı Teknolojiler (Disruptive Technology)

İlk defa 1995 yılında kullanılan bu terimin anlamı, piyasada zirveyi oynayan firmaların pazara yeni giren bir teknoloji yüzünden yok edilmesi diyebiliriz. Buna örneği iPhone ve Steve Jobs’tan örnek olarak verebiliriz. iPhone’un ortaya çıkışından önce zirvede olan telefonlar Nokia, Motorola gibi marka cep telefonları ve sabit telefonlardı. Steve Jobs ve iPhone ile akıllı telefon kavramı ortaya çıktı ve piyasanın diğer liderleri kısa sürede ortadan kayboldu. İşte yıkıcı inovasyon budur.

Yıkıcı teknolojileri sadece günümüz teknolojileri açısından düşünmek yanlıştır. Geçmişten bugüne her teknolojik gelişme ve bu gelişmenin yok ettikleri birer yıkıcı teknoloji örneğidir. Mesela 1800’lerde at arabası kullanan insanlar, 1900’lerde 4 tekerli, motorlu arabalar kullanmaya başladılar. Bu hikayede yeni yıkıcı olacak teknoloji ise elektrikli arabalar veya sürücüsüz araçlar olabilir.

Önemli Olan Küçük Bir Kıvılcım

Sektörün liderleri piyasaya yeni giren küçük firmaları pek önemsemezler. Ancak aslında en büyük tehditi oluşturan pazara yeni giren firmalardır. Ve ne hikmetse, yıkıcı teknolojileri üretenler hep pazara yeni giren firmalardır. Böylece hızla yükselirler ve bu sefer onlar zirveye otururlar. Ancak bu döngüyü kontrol edemezler ise onların da sonu aynı olur. Günümüzde Google, Amazon, Apple gibi firmalar bu teknolojiler sayesinde zirveye yerleşmiş ve oyunun kuralını bildikleri için düşmemişlerdir.

Yıkıcı inovasyonu yaratmak kolay değildir. İsmi bu yüzden yıkıcıdır. İnsanlığa bir teknolojiyi benimsetmek büyük bir emek ister ancak bu bir yıkıc teknoloji ise lider olmak kaçınılmazdır. Ayrıca bu teknolojiyi üretmeniz halinde, piyasadaki çoğu firma kepenklerini sizin yüzünüzden indirecektir, bu yüzden etik olup olmadığı farklı bir konuda tartışılabilir.

Yazımızın sonuna geldik. Siz yıkıcı teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtebilirsiniz!
Click to comment

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 Web Sitesi üzerinde yayınlanan tüm içerikler www.ogzblg.com sitesine aittir. Toplist 25

To Top